Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Małgorzata Glinka-Mogentale: Jeszcze za wcześnie, by mówić o sukcesie

Małgorzata Glinka-Mogentale: Jeszcze za wcześnie, by mówić o sukcesie

fot. archiwum

– Przez trzy miesiące gry w kadrze nie da się wszystkiego nadrobić. Najważniejsze, żeby siatkarki miały styczność z siatkówką na najwyższym poziomie, a w tym momencie w naszej lidze jest to niemożliwe – uważa Małgorzata Glinka-Mogentale. –  Dopóki Polska nie pojawi się na głównej imprezie, nie będziemy mieli pełnego obrazu reprezentacji. Na razie odnosi zwycięstwa, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o sukcesie – dodaje, oceniając ostatni sezon reprezentacyjny.

Reprezentacja Polski siatkarek po niezłym występie w Lidze Narodów zajęły szóste miejsce w Montreux Volley Masters. – Życzę naszym siatkarkom, żeby zawsze wygrywały z pierwszym składem Brazylijek. To jest fajny wynik i dobry start. Widać, że dziewczyny bawią się siatkówką i to cieszy oko. Każdy by chciał, żeby dobry okres w polskiej żeńskiej siatkówce wrócił jak najszybciej. Czekamy na to już od dłuższego czasu i teraz powoli zaczynamy odbijać się od dna – ocenia postępy obecnej kadry Małgorzata Glinka-Mogentale. – Cieszą zarówno wygrane sparingi, jak i udział w turnieju w Montreux, który co roku odbywa się przed najważniejszą imprezą sezonu. Czekam na występ biało-czerwonych na tego typu zawodach, bo w ostatnim czasie było ich bardzo mało. Dopóki Polska nie pojawi się na głównej imprezie, nie będziemy mieli pełnego obrazu reprezentacji. Na razie odnosi zwycięstwa, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o sukcesie. Mam nadzieję, że wszystko idzie w dobrą stronę – dodaje była reprezentantka Polski.Cieszy zwłaszcza rosnąca forma i umiejętności Malwiny Smarzek, o której powoli mówi się, że może być „drugą Glinką”. – Bardzo się cieszę, że mamy taki talent. Życzę jej, żeby odnosiła sukcesy, żeby ze zdrowiem było wszystko w porządku i żeby jak najdłużej utrzymywała się na wysokim poziomie – mówi Małgorzata Glinka-Mogentale na łamach Przeglądu Sportowego.

W tym sezonie kilka zawodniczek zdecydowało się na wyjazd do ligi włoskiej. Są wśród nich właśnie wspomniana Smarzek oraz Agnieszka Kąkolewska.Dobrze, że tak się dzieje. W przyszłości będzie to procentowało w sezonie reprezentacyjnym. Pamiętajmy, że nie gra się tylko przez trzy miesiące w kadrze, ale przez cały rok i to najlepiej z zawodniczkami, które występują w zespołach z najwyższej półki i prezentują wysoki poziom. Bardzo mnie cieszy, że dziewczyny będą się obracać w takim środowisku. Dzięki temu podniosą swoje umiejętności, nabiorą odpowiedzialności za wynik i będą potrafiły radzić sobie ze stresem – twierdzi Glinka-Mogentale.

Problemem w żeńskiej siatkówce jest jednak cały czas brak pieniędzy. Przed sezonem z rozgrywek Ligi Siatkówki Kobiet wycofały się dwa zespoły. – Jest mi bardzo przykro, że sponsorzy wycofują się z żeńskiej siatkówki. Kocham siatkówkę i chciałabym, żeby byli w niej obecni, gdyż to odbija się na poziomie ligi, a w perspektywie również na reprezentacji. Tak jak wspominałam, przez trzy miesiące gry w kadrze nie da się wszystkiego nadrobić. Najważniejsze, żeby siatkarki miały styczność z siatkówką na najwyższym poziomie, a w tym momencie w naszej lidze jest to niemożliwe – mówi dwukrotna mistrzyni Europy siatkarek.

Rokowania na przyszłość są jednak dobre. W zakończonych niedawno mistrzostwach Europy juniorek młode siatkarki z Polski zdobyły brązowy medal. – Medal jest dowodem na to, że nawet w tych niższych kategoriach wiekowych coś drgnęło. To początek drogi, by znaleźć się w seniorskiej reprezentacji. Magda Stysiak to zawodniczka o bardzo dobrych, wręcz kosmicznych warunkach fizycznych. Chciałabym, żeby jej kariera potoczyła się we właściwą stronę. Z pewnością trener przygląda się młodszym zawodniczkom, które moim zdaniem mają szanse, żeby znaleźć się w szerokim składzie. Może nie od razu pojadą na najważniejszą imprezę sezonu, ale trener będzie je obserwował na treningach i podczas sparingów. Dużo zależy też od szczęścia oraz od zdrowia. Trudniej jest utrzymać się na szczycie niż na niego wejść, jednak według mnie wszystko jest na dobrej drodze – zaznacza Glinka-Mogentale.

Cały wywiad Katarzyny Paw w Przeglądzie Sportowym

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved