Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M: Włosi uzupełnili grono ćwierćfinalistów

ME M: Włosi uzupełnili grono ćwierćfinalistów

Chociaż Włosi borykali się z problemami zdrowotnymi, w swoim meczu 1/8 finału mistrzostw Europy nie mieli większych problemów z pokonaniem rywali. Siatkarze z Turcji mimo starań nie zdołali ugrać nawet seta. Tym samym to podopieczni trenera Gianlorenzo Blenginiego uzupełnili grono ćwierćfinalistów. O półfinał reprezentacja Włoch powalczy z Francuzami.

Na początku spotkania Włosi wypracowali sobie dwupunktową przewagę, którą stracili kiedy z podwójnym blokiem nie poradził sobie Ivan Zaytsev. Od tego momentu prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie, ale żadna z ekip nie mogła wypracować sobie większej różnicy. Dopiero dotknięcie siatki przez Yiğita Gülmezoğlu sprawiło, że na tablicy wyników zrobiło się 12:10. Zawodnik ten szybko odkupił swój błąd zatrzymując pojedynczym blokiem Zaytseva, który nie najlepiej wszedł w ten mecz i szybko został zmieniony. Gdyby Baturalp Burak Güngör wykorzystał kontratak, Turcy mieliby prowadzenie 18:16, jednak jego pomyłka doprowadziła do kolejnego remisu. Spora liczba zepsutych zagrywek sprawiała, że nie dawali sobie szansy na skuteczną ucieczkę. Decydująca dla losów tego seta okazała się być punktowa zagrywka Gabriele Nelliego, po której ekipa z Italii miała dwie piłki setowe. Kolejny as tego siatkarza doprowadził do zakończenia pierwszej partii wygranej przez jego drużynę 25:22.

Dobrze po wejściu na boisko radził sobie Gabriele Nelli i to jego atak z prawego skrzydła sprawił, że zrobiło się 3:1. Kiedy dodatkowo Simone Anzani zapunktował zagrywką, a Matteo Piano ustawił szczelny blok było już 6:2. Z podopiecznych Nedima Özbeya po przegranym pierwszym secie wyraźnie uszło powietrze. Serwis w samą linię Simone Giannelliego, a dodatkowo dobre zagrania z lewej flanki Olega Antonowa przewagę tą jeszcze powiększyły 15:8. Tureccy zawodnicy mieli problemy z kończeniem swoich ataków, popełniali sporo błędów własnych, co uniemożliwiało im podjęcie choćby próby dogonienia swoich przeciwników. W efekcie czego po dwóch dobrych uderzeniach na środku siatki przez Anzaniego różnica wynosiła już osiem ,,oczek”. Do końca drugiej partii nic się już nie zmieniło i po wyrzuceniu piłki w aut przez Doğukana Ulu, Włosi w całym spotkaniu prowadzili już 2:0.

Początek trzeciej odsłony meczu należał do Włochów. Najpierw pomyłka w ataku Adisa Lagumdziji, potem dobre uderzenie Gabriele Nelliego i as serwisowy Osmanego Juantoreny sprawiły, że w jednym ustawieniu zawodnicy Gianlorenzo Blenginiego wypracowali sobie czteropunktowe prowadzenie. Dodatkowo kiedy z potrójnym blokiem nie poradził sobie Lagumdzija różnica ta jeszcze wzrosła (12:7). Siatkarze z Italii pewnie zmierzali do wygrania całego spotkania, a ich przeciwnicy w żadnym elemencie nie potrafili się im przeciwstawić. Dobrze funkcjonował zwłaszcza środek w drużynie z Półwyspu Apenińskiego (15:9). Po asie serwisowym Oğuzhana Karasu oraz punktowym bloku Doğukana Ulu część strat została odrobiona (15:12). To właśnie element zagrywki dawał tureckim graczom szansę na doprowadzenie do remisu. Tak się jednak nie stało. Po krótkim przestoju Włosi powrócili do swojej dobrej gry i po ustawieniu szczelnego bloku przez Matteo Piano zrobiło się 19:15. Wprawdzie w końcówce seta mieli problemy ze zdobyciem ostatniego punktu, ale wyręczył ich w tym Batuhan Avci psując serwis, dzięki czemu zwyciężyli 25:21, a w całym meczu 3:0. W ćwierćfinale spotkają się z Francuzami, z którymi już raz przegrali na tych mistrzostwach.

Włochy – Turcja 3:0
(25:22, 25:18, 25:21)

Włochy: Juantorena (10), Giannelli (3), Zaytsev (2), Piano (6), Antonov (6), Anzani (12), Balaso (libero) oraz Candellaro, Sbertoli, Nelli (14) i Lavia
Turcja: Güngör (10), Savas (1), Eksi (1), Gülmezoğlu (7), Lagumdzija (11), Ulu (6), Mert (libero) oraz Keskin, Avci (1), Karasu (2) i Toy