Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M: Serbia pokonała Francję i zagra w meczu finałowym o złoty medal

ME M: Serbia pokonała Francję i zagra w meczu finałowym o złoty medal

Serbia prowadziła w półfinałowym meczu mistrzostw Europy z Francją 2:1, w  czwartej partii górą byli Trójkolorowi i o końcowym zwycięstwie jednej z drużyn musiał decydować tie-break. W nim od samego początku dominowali Serbowie i wygrali tą część spotkania. Dzięki temu  zwycięstwu zagrają ze Słowenią w niedzielnym finale. Rywalem Polaków o brązowy medal będzie Francja.

Francuzi od początku starali się silnymi uderzeniami narzucić swój styl gry, odskoczyli na 3:0, ale Serbowie nie dali się zaskoczyć i po kontrze Urosa Kovacevicia zminimalizowali straty. Cały czas serbska ekipa miała małe problemy w ataku, co po bloku Juliena Lyneela na Aleksandrze Atanasijeviciu dało Les Bleus trzy oczka nadwyżki (7:4). Ostatni raz na dłuższy czas kontakt punktowy Serbowie złapali z rywalami, gdy zagrywki Srećko Lisinaca nie przyjął Jenia Grebennikov. W kolejnych akcjach francuscy siatkarze nie mili problemów, by znowu uciec z wynikiem, a po świetnych akcjach Earvina N’Gapetha i Lyneela było już 13:8. W połowie seta Francuzi zaczęli się mylić w ataku, a swoje uderzenia w aut posłali Boyer i N’Gapeth, a różnica stopniała do dwóch punktów (18:16). Z kolei, gdy ten pierwszy dwukrotnie nadział się na serbski blok, francuskiej drużynie z przewagi pozostał jedynie punkt (22:21). Mimo emocji, przy grze punkt za punkt trójkolorowi dokończyli tego seta szczęśliwie, wygrywając w nim po udanym zbiciu Lyneela.

Pierwsze akcje kolejnej partii należały z kolei do Serbów, którzy po atakach Atanasijevicia, bloku Nikoli Jovovicia oraz błędzie N’Gapetha prowadzili 4:0. Co prawda rywale kilka chwil później odpowiedzieli serią udanych ataków N’Gapetha poprzedzonych uderzeniem i blokiem Nicolasa Le Goffa i był remis 5:5. Serbscy siatkarze, powoli skutecznymi uderzeniami zaczęli się jednak znowu wysuwać do przodu, a po blokach na Boyerze i Le Roux mieli już pięć punktów więcej od przeciwników (13:8). W dodatku świetnie grał Kovacević, który dwukrotnie punktował też w kontrataku, kończąc serię udanym blokiem (18:10). N’Gapeth z pola zagrywki próbował jeszcze dodać pewności siebie swojej drużynie, punktował tym elementem, skończył kontrę, a następnie w aut uderzył Kovacević. Wydawało się, że dystans jaki pozostał Serbom wystarczy im do zakończenia seta, tym bardziej, że z pola serwisowego punktował Lisinac, a w kontrze zagrał Podrascanin. W ważnym momencie zagrywką pograł jednak Lyneel i straty zostały niemal odrobione (23:24). Ostatnia piłka to błąd przekroczenia linii przy serwisie Francuza.

Głównie błędy serbskiej drużyny pozwoliły trójkolorowym na prowadzenie 5:1 w pierwszych akcjach kolejnej części meczu. Do tego Boyer uderzył też w kontrze, a N’Gapeth punktował zagrywką utrzymując przewagę Les Bleus (8:4). Serbowie nie myśleli odpuścić, cały czas starali się grać na siatce, a po udanym bloku Lisinaca tracili do rywali już tylko punkt (7:8). W kolejnych akcjach obie drużyny co chwila nadal wymieniały się skutecznymi blokami, ale to Francuzi byli też skuteczniejsi w ataku, co pozwoliło im prowadzić 11:7. I tym razem różnica szybko została zniwelowana. Liczne błędy reprezentacji Francji, a wcześniej blok Atanasijevicia dały remis 11:11, a jego skuteczna kontra wyprowadziła Serbię na prowadzenie 12:11. W tym etapie seta gra się mocno wyrównała, choć Francuzi popełniali błędy w zagrywce, a sami musieli zdobywać punkty po akcjach. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy dwa bloki zapisali na serbskim koncie Kovacević i Lisinac (na Boyerze i N’Gapetcie). Ich przewaga zaczęła rosnąć, a Kovacević dodatkowo spisywał się też świetnie w ataku. W końcówce ważne akcje skończył Atanasijević, a całą partię zamknął błąd N’Gapetha.

Mimo że obie ekipy starały się grać akcja za akcję, to przy tym w secie czwartym Serbie co jakiś czas popełniali błędy, dzięki czemu rosła przewaga trójkolorowych. Po kontrze N’Gapetha było 8:5. Francuz nie zwalniał ręki i rozkręcał się z akcji na akcję, dokładając też punkt zagrywką, po której o czas poprosił trener Serbów. Ci przegrywali wtedy 7:11. Po przerwie w ataku nie za bardzo radził sobie Atanasijević – został zablokowany, uderzył też w aut, a przewaga Francji rosła (14:8). Swoje trzy grosze dołożył też Lyneel – w ataku oraz w polu zagrywki i Les Bleus w decydującą fazę seta wchodzili chwilę później z dziewięciopunktową przewagą (19:10). Co prawda w kolejnych minutach to Serbowie jedynie punktowali, ale nie miało to wpływu na wynik, bowiem po punkcie dla siebie, punkt dorzucali na konto rywali – błędem. Blok Petricia niewiele zmienił, a Francja doprowadziła do tie-breaka.

Seta decydującego blokiem rozpoczął Kovacević, a chwilę później było już 5:0 dla jego drużyny. Złożyły się na to dwa ataki Atanasijevicia, autowy atak N’Gapetha oraz blok Jovovicia. Serię rywali przerwał dopiero Boyer. Serbscy siatkarze nie wypuścili już tej szansy oraz prowadzenia z rąk, szli za ciosem, zwiększając jeszcze bardziej prowadzenie. Francuska drużyna grała z coraz mniejszą werwą, a po kontrze Lisinaca i bloku Atanasijevicia było już 9:2. N’Gapeth próbował jeszcze ze wszystkich sił odwrócić losy meczu z pola zagrywki, punktował tym elementem, a następnie udany blok dołożył Rossard. W ostatnich akcjach Lisinac i Atanasijević wzięli jednak ciężar gry na siebie, kontrę dołożył też Podrascanin i to Serbowie mieli osiem kolejnych piłek meczowych (14:6). Wygrali spotkanie przy drugiej i awansowali do finału mistrzostw Europy.

Serbia – Francja 3:2
(23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7)

Serbia: Kovacević (18), Petric (7), Jovovic (3), Atanasijević (27), Podrascanin (8), Lisinac (10), Majstorovic (libero)  oraz Okolic, Krsmanović, Ivovic (2), Todorovic i Pekovic (libero)
Francja: Toniutti, Lyneel (14), N’Gapeth (29), Le Roux (2),  Boyer (19), Le Goff (1),  Grebennikov (libero) oraz Patry, Brizard (1), Clevenot, Rossard (2) i Chinenyeze (4)