Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Holendrzy ograli Czarnogórców

ME M, gr. D: Holendrzy ograli Czarnogórców

W trzecim piątkowym meczu rozgrywanym w Rotterdamie gospodarze zmierzyli się z reprezentacją Czarnogóry. Podopieczni Roberto Piazzy bez większych problemów wygrali to spotkanie, tylko na początku trzeciego seta ich przeciwnicy byli w stanie nawiązać z nimi w miarę wyrównaną walkę. W pozostałych momentach gospodarze narzucili swój styl gry, co pozwoliło im zapisać na swoim koncie trzy punkty.

Skończone ataki Fabiana Plaka i Nimira Abdel-Aziza oraz ,,czapa” Thijsa ter Horsta dawały gospodarzom prowadzenie 5:3. Początek spotkania był niezwykle nerwowy w wykonaniu obu ekip, co skutkowało dużą ilością błędów własnych popełnianych przez jednych i drugich. Szybciej emocje opanowali Holendrzy, a dokładnie Abdel-Aziz, który zaprezentował swoje umiejętności zarówno w ataku, jak i przede wszystkim bloku, dzięki czemu na tablicy wyników było 13:8. Czarnogórcy w dalszym ciągu nie potrafili ,,dobić” się do pomarańczowego popełniając przy tym najprostsze siatkarskie błędy. Powyższe powodowało, że Pomarańczowi kontrolowali całkowicie przebieg tej partii. Dodatkowo mieli w swoich szeregach Abdel-Aziza, który po pojawieniu się w polu serwisowym posłał trzy asy pod rząd (20:10). W tym elemencie zapunktował też Ter Horst i na tablicy wyników było 22:11. Pierwszego seta zakończył atak Sjoerda Hoogendoorna, a goście zdołali uzbierać w nim tylko 13 ,,oczek”.

Podobnie jak w poprzedniej partii szybko ekipa Oranje wyszła na dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywało się do stanu 12:10. Czarnogórcy mogli nawiązać walkę ze swoimi rywalami, gdyż w końcu zaczęli kończyć ataki i punktować po swoich akcjach, czego zabrakło w pierwszej części meczu. Ich katem po raz kolejny okazał się Nimir Abdel-Aziz. Wprawdzie wcześniej Gijs van Solkema ustawił szczelny blok, ale to pojawienie się w polu zagrywki holenderskiego atakującego zrobiło różnicę (15:10). Podopieczni Veljko Basica zaczęli ponownie popełniać proste błędy, jak choćby przekroczenie linii ataku trzeciego metra przez Marko Bojicia i wynik zaczął się niebezpiecznie oddalać. Czarnogórcy mieli w górze piłki na choćby częściowe odrobienie strat, ale nie potrafili ich wykorzystać. Na ich nieszczęście w polu serwisowym pojawił się jeszcze Nimir Abdel-Aziz, który wszystkie swoje zagrywki zamienił w punkt kończąc tym samym seta. Warto zwrócić uwagę, że zawodnik ten w całym spotkaniu dziewięciokrotnie punktował w tym elemencie.

W trzecim secie obie drużyny zaczęły punktować przy zagrywce rywali, dzięki czemu wynik cały czas oscylował w granicach remisu. Dopiero przestrzelone zagranie Marko Bojicia pozwoliło Holendrom objąć prowadzenie 7:5, ale Rajko Strugar szybko doprowadził do remisu. Nie cieszyli się z niego Czarnogórcy długo, gdyż po raz kolejny nie potrafili przyjąć serwisu swoich rywali. Tym razem zza linii dziewiątego metra skutecznie zagrał Gijs Jorna (12:9). Choć goście nie mieli dużej straty to wydawało się, że zawodnicy Roberto Piazzy kontrolują całkowicie przebieg tej partii i w decydującym momencie przyspieszą. Tak faktycznie się stało, w czym duża zasługa samych Czarnogórców, którzy po raz kolejny nie wytrzymali narzuconego tempa i zaczęli popełniać błędy. Dodatkowo kilka punktów dorzucił Abdel-Aziz i przewaga gospodarzy wynosiła aż osiem ,,oczek”. Trzy ostatnie akcje wygrali Pomarańczowi i to oni po zagraniu Michaela Parkinsona mogli unieść do góry ręce w geście triumfu. Zwycięstwo to dało im awans na pozycje lidera grupy D. Czarnogórcy zanotowali natomiast nieudany debiut w mistrzostwach Europy i o pierwsze zwycięstwo w tej imprezie przyjdzie im powalczyć jutro z Estończykami.

Holandia – Czarnogóra 3:0
(25:13, 25:17, 25:15)

Holandia: Ter Horst (10), Jorna (3), Plak (5), Abdel-Aziz (27), Van Solkema (1), Parkinson (4), Dronkers (libero) oraz Keemink, Hoogendoorn (1), Andringa (libero)
Czarnogóra: Cuk (1), Stugar (1), Cacić (7), Bojić (11), Jecmenica (3), Culafic (7), Lakcević (libero)