Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. B: Hiszpania pokonała Niemców i awansowała. Zagra z Polską

ME M, gr. B: Hiszpania pokonała Niemców i awansowała. Zagra z Polską

Reprezentacja Hiszpanii za zwycięstwo 3:1 nad Niemcami zainkasowała trzy punkty. Są one tym cenne, że dały one tej ekipie czwarte miejsce w grupie i awans o 1/8 finału. W nim zagrają z Polską, która jeżeli wygra z Ukrainą przypieczętuje pierwsze miejsce w grupie D. Z turniejem żegnają się Słowacy i Austriacy. W drugim meczu dnia Serbia zagrała z Austrią i pewnie zwyciężyła 3:0, chociaż Austriakom ambicji odmówić nie można było.

Początek meczu Niemców z Hiszpanami stał pod znakiem walki cios za cios. Jako pierwsi na dwupunktowe prowadzenie po udanej kontrze Tobiasa Kricka wyszli ci pierwsi, ale ci drudzy dzięki szczelnemu blokowi szybko wrócili do gry. W kolejnych minutach udane kontry Victora Pereza Rodriguesa i Jesusa Andresa Villeny sprawiły, że inicjatywę na boisku zaczęli przejmować gracze z Półwyspu Iberyjskiego. Raz po raz zatrzymywali rywali blokiem, mogli też liczyć na ich błędy, dzięki czemu prowadzili już 18:11. Przy zagrywce Lukasa Kampy Niemcy odrobili część strat, a dobra gra na siatce Gyorgy Grozera pozwoliła im zbliżyć się do przeciwników na dwa oczka. na więcej jednak nie było ich stać, a dwie popsute zagrywki przypieczętowały ich porażkę w premierowej odsłonie (22:25).

W pierwszej fazie drugiej partii obie drużyny szły łeb w łeb, ale udana kontra Juana Manuela Gonzaleza w połączeniu z błędami rywali spowodowały, że Hiszpanie zbudowali sobie trzypunktową nadwyżkę. W kolejnych minutach nie do zatrzymania na siatce był Villena, a jego koledzy dokładali szczelne bloki. Andrea Giani niekorzystny wynik próbował ratować, dokonując zmian, ale wciąż w natarciu byli gracze z Półwyspu Iberyjskiego. Dopiero przy zagrywce Moritza Karlitzka Niemcy odrobili część strat. W końcówce jednak znowu popełniali błędy na zagrywce, a przeciwnicy byli coraz bliżej sukcesu w drugiej partii. Ostatecznie po skutecznej kontrze Renato Augusto Colito triumfowali w niej 25:20.

Na początku trzeciego seta obie drużyny walczyły cios za cios, ale tym razem jako pierwsi pękli Hiszpanie. Udane kontry Simona Hirscha sprawiły, że Niemcy zbudowali sobie trzypunktową przewagę. Zaczęła się ona powiększać przy zagrywce Noaha Baxphelera. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego stracili swoją skuteczność, a pojedyncze udane zagrania nie mogły poderwać ich do walki. Za to Hirsch na spółkę z Rubenem Schottem prowadzili podopiecznych trenera Gianiego do przedłużenia spotkania. W końcówce trzeciego seta Hiszpanie zupełnie się pogubili, a rywale coraz lepiej grali w bloku. Ostatecznie ta część meczu gładko padła łupem Niemców (25:18).

W pierwszej fazie czwartej odsłony żadnej z ekip nie udało się wypracować choćby minimalnej przewagi. Jako pierwsi uczynili to Hiszpanie, którzy po zbiciu Gonzaleza zaczęli uciekać przeciwnikom. Wykorzystali ich kilka błędów, a świetna gra w ataku Villeny spowodowała, że dystans dzielący oba zespoły wzrósł do czterech oczek. Schott na spółkę z Hirschem próbowali jeszcze poderwać Niemców do walki, ale pogrążył ich as serwisowy rywali. Na dodatek wciąż popełniali błędy, a trzy czapy z rzędu praktycznie odebrały im ochotę do walki. Ostatecznie ten set padł łupem Hiszpanów, a kropkę nad i postawił w nim Colito. Dzięki tej wygranej Hiszpanie zapewnili sobie awans do czołowej szesnastki turnieju.

Hiszpania – Niemcy 3:1
(25:22, 25:20, 18:25, 25:19)

Hiszpania: Trinidad de Haro (3), Rodriguez Perez (6), Fernandez Valcarcel (6), Villena (20), Fornes (5), Gonzalez (14), Gamiz (libero) oraz Colito (2), Ramon Ferragut (4), Vigil (5), De Amo Fernandez-Echevarria (1) i Ferrera
Niemcy: Fromm (2), Krick (3), Kaliberda (2), Grozer (7),  Kampa (1), Brehme (2), Zenger (libero) oraz Schott (10), Bohme (10), Hirsch (15), Karlitzek (9), Baxpohler (7) i Zimmermann

Na początku meczu Austriacy dotrzymywali kroku Serbom, ale szybko zaczęli popełniać błędy, a dwie czapy na Lukasie Mennerze sprawiły, że faworyci zaczęli przejmować inicjatywę nad boiskowymi wydarzeniami. Na środku dobrze spisywali się Alexandar Okolić i Petar Krsmanović, a pojedyncze udane zagrania Alexandra Bergera nie były w stanie poderwać Austriaków do walki. Przy zagrywce Nemanji Petricia Serbowie całkowicie zdominowali boiskowe wydarzenia. wciąż mogli liczyć na błędy rywali, a udane kontry Drażena Luburicia prowadziły ich do sukcesu. W końcówce Austriacy popisali się dwoma blokami, ale Petrić przypieczętował wygraną Serbów (25:16).

Drugiego seta od mocnego uderzenia zaczęli Austriacy, którzy po zbiciu Petera Wohlfahstattera oraz dwóch asach serwisowych odskoczyli od rywali na trzy oczka. Z biegiem czasu jednak Okolić na spółkę z Luburiciem zaczęli niwelować straty, a po udanej kontrze Marko Ivovicia na świetlnej tablicy pojawił się remis. Austriacy próbowali dotrzymać kroku faworytom, ale Serbowie zaczęli zyskiwać przewagę. Po asie serwisowym Luburicia prowadzili już 20:17. W końcówce Berger oraz Jurković próbowali poderwać jeszcze kolegów do walki, ale ostatecznie ta część meczu padła łupem podopiecznych trenera Kovaca (25:22).

W trzeciej partii do ataku ruszyli Serbowie, którzy wykorzystali błędy rywali, a po zbiciu Lazara Cirovicia mieli już trzy oczka przewagi. Ale Austriacy poprawili swoją zagrywkę, a dwa zbicia na środku Wohlfahstattera sprawiły, że wrócili do gry. W kolejnych minutach na kontrze dobrze spisał się Thomas Zass, co dało Austriakom prowadzenie. Próbował go wspierać Maximilian Landfahrer, ale Luburić doprowadził do remisu. Im bliżej końca seta, tym szala zaczęła przechylać się na stronę podopiecznych trenera Kovaca. W końcówce dwa asy serwisowe dołożył serbski atakujący, co przesądziło o wyniku spotkania. błąd Austriaków zakończył cały pojedynek (25:20).

Serbia- Austria 3:0
(25:16, 25:22, 25:20)

Serbia: Okolić (7), Petrić (3), Krsmanović (8), Ivović (8), Jovović (2), Luburić (18), Peković (libero) oraz Cirović (6), Todorović
Austria: Wohlfahrstatter (7), Menner (1), Zass (20), Berger (10), Thaller, Jurkovics (5), Kroiss (libero) oraz Landfahrer (3), Tusch, Ringseis (libero), Ibrahimovic