Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Łukasz Kadziewicz apeluje o uzdrowienie sytuacji w klubach PLS

Łukasz Kadziewicz apeluje o uzdrowienie sytuacji w klubach PLS

fot. Katarzyna Antczak

– Nie może być tak, że w PlusLidze funkcjonują kluby, które nie płacą zawodnikom przez kilka miesięcy. Paweł Zagumny musi się za to zabrać – grzmi Łukasz Kadziewicz, były siatkarz, teraz komentator Polsatu Sport w wywiadzie na łamach Przeglądu Sportowego. – Działacze chętnie wypinali piersi po ordery podczas Gali z okazji 90-lecia polskiej siatkówki, ale nikt nie podnosi jakoś rączki, gdy pada pytanie o licencje – dodaje Kadziewicz.

Podobała się panu runda zasadnicza PlusLigi?Łukasz Kadziewicz:Bardzo mi się podobała, bo obejrzeliśmy wiele ciekawych, stojących na wysokim poziomie spotkań. Trochę zabrakło emocji w dwóch ostatnich kolejkach rundy zasadniczej. Miałem nadzieję, że GKS Katowice do końca powalczy o sprawienie sensacji i awans do play-off. Niestety zespół Piotra Gruszki nie wytrzymał tempa. Na dużym minusie jest oczywiście Asseco Resovia, ale na ten temat chyba już wszystko powiedzieliśmy. Nie kopmy leżącego. Nie podobała mi się też postawa MKS Będzin, który wygrał zaledwie dwa mecze. Nie rozumiem czemu w takim zespole zatrudnia się trenera z Holandii zamiast dać szansę Polakowi. 

Gdyby w tym sezonie, tak jak kiedyś, obowiązywał limit pięciu zwycięstw, zespół z Będzina nie zostałby dopuszczony do rywalizacji w kolejnym sezonie. 

– Bardziej od limitu zwycięstw interesuje mnie limit dwunastu wypłat w roku, który nie we wszystkich klubach jest przestrzegany. Ta liga w nazwie ma słowo profesjonalna i nie może być takiej popeliny, że funkcjonują w niej kluby, które nie płacą zawodnikom przez kilka miesięcy. Tu mam apel do Pawła Zagumnego, kiedyś mojego kolegi z boiska, dzisiaj prezesa PLPS. Drogi Pawle, zamiast dyskutować o zakładaniu arbitrom mikrofonów, zajmij się proszę kwestią odpowiedzialności finansowej klubów i uregulowaniem najważniejszych spraw. Nie może być takiego syfu, jaki w poprzednich sezonach mieliśmy w Kielcach, czy takich kłopotów finansowych, jakich doświadczają teraz zawodnicy w Bydgoszczy. Wierzę w Pawła i pokładam wielkie nadzieje w jego osobie. Na boisku zawsze można było na niego liczyć, odnosił wielkie sukcesy. Teraz czas na sukcesy w pracy prezesa. 

Ma pan pomysł, co zrobić, żeby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, jak ta z upadającym klubem ze Szczecina? 

– Nie mam pomysłu, ale „Guma” nie po to został prezesem, żeby odświeżyć wizerunek ligi i dobrze się prezentować, bo wciąż imponuje sportową sylwetką, ale przede wszystkim po to, żeby uregulować kwestie licencji i kontraktów. Działacze chętnie wypinali piersi po ordery podczas Gali z okazji 90-lecia polskiej siatkówki, ale nikt nie podnosi jakoś rączki, gdy pada pytanie o licencje. Kto pozwolił na to, żeby Stocznia została dopuszczona do rozgrywek? Przecież to na kilometr pachniało wielką klapą. Co z tego, że kluby podpisują ugody i zobowiązują się do spłaty zadłużeń względem zawodników, skoro te terminy nie są potem dotrzymywanie. I co, władze ligi nic nie mogą z tym zrobić? Jeśli mnie nie stać na wakacje w Dubaju, to nie kupuję biletu i podobnie powinny funkcjonować kluby. Zamiast budować skład za wirtualną kasę powinny budować zespoły na miarę możliwości. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, która jest w LSK, gdzie połowa klubów ma zadłużenia wobec zawodniczek.

Sportowo to był dobry sezon? 

– Dobry. Petarda został odpalona w Warszawie, ciągle mocna jest ZAKSA Kędzierzy-Koźle. Szacunek dla PGE Skry, która podniosła się z naprawdę bardzo trudnej sytuacji i jeszcze powalczy o mistrzostwo Polski. Oczarowaniem są Aluron Virtu Warta Zawiercie i ich wspaniali kibice. Szkoda tylko, że władze miasta nie chcą pomóc klubowi. Nie rozumiem tego. Imponuje Jastrzębski Węgiel – stabilny, dobrze prowadzony klub, który może być wizytówką. Jakoś poradzili sobie po ciosie, który zadał im Fefe De Giorgi. 

Cały wywiad Kamila Drąga w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-03-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved