Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Lukas Kampa: Jestem szczęśliwy w Polsce

Lukas Kampa: Jestem szczęśliwy w Polsce

fot. Katarzyna Antczak

Lukas Kampa od wielu lat jest kluczowym siatkarzem w niemieckiej reprezentacji, a także w klubie, który w danym sezonie reprezentuje. Rozgrywający kadry Niemiec i Jastrzębskiego Węgla opowiedział w rozmowie z FIVB między innymi o celach niemieckiej siatkówki na nadchodzący sezon. – Siatkarska Liga Narodów to jedyny turniej w tym sezonie, co sprawia, że będą to dla nas najważniejsze rozgrywki – przyznał Kampa.

Jak ważna dla ciebie i twojego zespołu jest Siatkarska Liga Narodów w tym sezonie?Lukas Kampa: Dla nas Siatkarska Liga Narodów to jedyny turniej w tym sezonie, co sprawia, że będą to dla nas najważniejsze rozgrywki. Z tego powodu będą one dla nas priorytetem i chcemy uformować tam najsilniejszy zespół. Niestety nie przeszliśmy kwalifikacji do mistrzostw świata i Liga Narodów będzie dla nas jedyną okazją, żeby sprawdzić się na tle najlepszych zespołów świata.

Co sądzisz o nowym formacie Siatkarskiej Ligi Narodów?

– Podoba mi się nowy format, idea gry i marketingu dla kobiet i mężczyzn pod tym samym szyldem. To wymagający turniej, ze sporą ilością długich podróży, ale można spodziewać się spektakularnej siatkówki w każdy weekend.

Jakie są cele na Siatkarską Ligę Narodów? Która drużyna będzie najtrudniejszym rywalem?

– Chcemy dojść do finałów i żeby to osiągnąć, musimy grać dobrze w każdy weekend. Każdy rywal będzie dla nas sprawdzianem, nie da się wskazać jednego faworyta. Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie walczyć z każdym zespołem na świecie, dlatego ważne jest, żeby do każdego meczu podchodzić tak, jakby to był finał.

Jakie są cele reprezentacji Niemiec na ten sezon?

– Oprócz tego, żeby awansować do finału Siatkarskiej Ligi Narodów, naszym celem jest rozwój na wszystkich płaszczyznach, zarówno jako drużyna, jak i indywidualnie. Druga część sezonu reprezentacyjnego, która dla nas będzie składać się głównie z intensywnego obozu treningowego, będzie z pewnością wykorzystana, aby przedstawić młodszym siatkarzom odpowiednie standardy i powiększyć grono zawodników dostępnych w kadrze narodowej.

Co sądzisz o nowinkach technicznych w siatkówce i jak FIVB może sprawić, żeby mecz był dla kibiców większym show?

– Kilka nowinek technicznych, takich jak wideoweryfikacja czy pomiar prędkości zagrywki, to świetny sposób na to, żeby mecze były sprawiedliwsze i atrakcyjniejsze. W mojej opinii,nadal jest ogromny potencjał w kwestii użycia statystyk na żywo.

Który swój sukces uważasz za największy?

– Trudno wskazać jeden, największy sukces, każdy z nich ma swoją historię i emocje. Medal mistrzostw świata i mistrzostw Europy z pewnością jednak się wyróżniają, podobnie jak gra w igrzyskach olimpijskich.

Jakie marzenia i cele masz jeszcze przed sobą jako siatkarz? Jak długo chcesz jeszcze grać?

– Bez wątpienia chciałbym wygrać jeszcze jedno mistrzostwo na poziomie klubowym i spróbować zdobyć tytuł w Lidze Mistrzów. Na poziomie reprezentacji chciałbym zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie i postarać się zdobyć tam medal.

Jak ważna w Niemczech jest siatkówka? Jak zacząłeś uprawiać ten sport? Ludzie na niemieckich ulicach rozpoznają cię jako gwiazdę siatkówki?

– Siatkówka nie jest jeszcze aż tak popularna jak piłka nożna, ale pracujemy nad tym. Ja sam zacząłem grać w siatkówkę przez moją rodzinę, choć przez kilka lat jako chłopiec grałem w piłkę nożną. Nie jestem rozpoznawalny w Niemczech, prędzej w Polsce, gdzie gram w klubie.

Jak trudnym dla ciebie jest przebywanie z dala od Niemiec, grając przez większą część roku w Polsce?

– Oczywiście tęsknię za przyjaciółmi i rodziną, ale na szczęście moja żona i syn są ze mną przez dłuższy czas. Jestem szczęśliwy w Polsce i bardzo łatwo mogę sobie wyobrazić, że zostanę tu jeszcze przez kilka lat.

źródło: fivb.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga, siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-03-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved