Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Grot Budowlani Łódź z brązowym medalem

LSK: Grot Budowlani Łódź z brązowym medalem

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź zajęły ostatecznie trzecie miejsce w Lidze Siatkówki Kobiet w sezonie 2017/2018. W trzecim decydującym meczu podopieczne Błażeja Krzyształowicza w pięciu setach pokonały Developres Rzeszów. Łodzianki prowadziły już w meczu 2:0, ale gospodynie wyrównały na 2:2. W tie-breaku górą były już łodzianki. Wynik ten oznacza, że sezon na drugim i trzecim miejscu zakończyły zespoły z Łodzi.

Początek decydującego starcia o brązowy medal był dość nerwowy, zwłaszcza w wykonaniu gospodyń, które popełniały sporo prostych błędów. Wykorzystały to łodzianki, które po kontrze Kai Grobelnej odskoczyły od rywalek na dwa oczka. Z prowadzenia nie cieszyły się długo, bo pomyłka w ataku Martyny Grajber sprawiła, że wynik ponownie zaczął oscylować wokół remisu. W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, bo po bloku Developres próbował uciekać, ale pomyłka w ofensywie Helene Rousseaux sprawiła, że znowu to Budowlani odskoczyli na dwa oczka. Chwilę później swoje trzy grosze do wyniku dołożyła Grobelna, a sytuacja gospodyń robiła się coraz trudniejsza. Na dodatek na środku zameldowała się Gabriela Polańska, a przyjezdne poczynały sobie coraz pewniej. W końcówce prowadziły 24:20 i nie zanosiło się już na wielkie emocje, ale blok rzeszowianek i as serwisowy Anny Kaczmar pozwoliły im wrócić do gry. Miały one nawet piłkę setową, lecz ostatecznie po walce na przewagi udana kontra Grajber przechyliła szalę zwycięstwa na stronę gości (28:26).

W drugiej odsłonie podopieczne Błażeja Krzyształowicza poszły za ciosem. Już na jej początku asy serwisowe Julii Twardowskiej i Agnieszki Kąkolewskiej spowodowały, że łodzianki zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Na niewiele zdał się czas na życzenie Lorenzo Micellego, bo jego zawodniczki popełniały proste błędy, a na środku nie mogły zatrzymać Polańskiej, przez co dość szybko ich strata urosła do pięciu oczek. Rzeszowianki jakby nie potrafiły odnaleźć odpowiedniego rytmu gry, a Budowlani szli za ciosem. Z każdą kolejną akcją pogłębiał się Kryzys w szeregach Developresu, a po bloku na Adeli Helić dystans dzielący oba zespoły zwiększył się do ośmiu oczek. W środkowej fazie seta gospodynie nieco zniwelowały straty, ale wciąż w natarciu były przyjezdne. Na dodatek mogły one liczyć na błędy w przyjęciu oraz w ataku przeciwniczek, przez co grało im się znacznie łatwiej. Pojedyncze udane zagrania Helić nie poderwały już Developresu do walki, a łodzianki triumfowały 25:19, przybliżając się do zdobycia brązowego medalu.

Po dziesięciominutowej przerwie łodzianki poszły za ciosem. Po asie serwisowym Kąkolewskiej szybko wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie. Wprawdzie rzeszowianki na moment zerwały się do walki, ale ich kolejne kłopoty w przyjęciu spowodowały, że ponownie inicjatywę na boisku zaczęli przejmować Budowlani. To jednak nie był koniec emocji, bo kilka ich błędów w połączeniu z punktową zagrywką Helić pozwoliło gospodyniom wrócić do gry. W środkowej fazie seta to one próbowały zerwać się do ataku. Po zbiciu Katarzyny Żabińskiej odskoczyły nawet od rywalek na dwa oczka. Następnie w ofensywie pomyliła się Grobelna, a ekipa z Podkarpacia była na dobrej drodze do przedłużenia całego spotkania. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, ale szczelny blok sprawił, że to Developres wciąż był stroną dyktującą warunki gry. Ale i on nie utrzymał prowadzenia, a w kluczową część trzeciej partii oba zespoły weszły przy stanie remisowym. O jej losach musiała zadecydować walka na przewagi. Tym razem więcej zimnej krwi zachowały gospodynie, które po udanej kontrze Rousseaux przydłużyły spotkanie (26:24).

W pierwszej fazie czwartego seta oba zespoły szły łeb w łeb. Jako pierwsze do ataku ruszyły podopieczne Błażeja Krzyształowicza, które po błędzie w przyjęciu rywalek oraz pomyłce w ataku Jeleny Blagojević odskoczyły na trzy punkty, ale nie cieszyły się z przewagi zbyt długo, bowiem Developres dzięki blokowi szybko wrócił do gry. W kolejnych minutach walka trwała cios za cios. Coraz częściej do głosu dochodziły gospodynie, a gościom zdobywanie punktów przychodziło z coraz większym trudem. Na dodatek asa serwisowego dołożyła Żabińska, a po błędzie Twardowskiej sytuacja Budowlanych zaczęła robić się coraz trudniejsza. Z kolei rzeszowianki złapały wiatr w żagle. Do gry włączyła się po ich stronie Blagojević, a dzięki temu przybliżały się do tie-breaka. W końcówce łodzianek już nie było stać na większy zryw, a Blagojević na spółkę z Rousseaux poprowadziła Developres do wygranej 25:20.

Na początku decydującej odsłony walka toczyła się cios za cios, ale tym razem jako pierwsze do ataku ruszyły przyjezdne, które po bloku Polańskiej i skutecznej kontrze Grajber wypracowały sobie trzypunktową przewagę. Wówczas o czas poprosił trener Micelli, ale nie przyniósł on efektu, bowiem przy zmianie stron w lepszej sytuacji byli Budowlani. Chwilę później mocnym zbiciem popisała się Twardowska, a w kolejnych minutach obie drużyny grały punkt za punkt, co przybliżało łodzianki do końcowego sukcesu. Ostatecznie triumfowały 15:11, a kropkę nad i postawił autowy atak Moniki Ptak.

MVP: Pavla Vincourova

Developres SkyRes Rzeszów – Grot Budowlani Łódź 2:3
(26:28, 19:25, 26:24, 25:20, 11:15)

Stan rywalizacji: 2:1 dla Grot Budowlanych Łódź