Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Chemik Police nie obroni tytułu, Grot Budowlani Łódź w finale

LSK: Chemik Police nie obroni tytułu, Grot Budowlani Łódź w finale

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź w sobotę zakończyły pięcioletni okres panowania Chemika Police. Podopieczne Błażeja Krzyształowicza po raz drugi w rywalizacji półfinałowej pokonały policzanki, tym razem 3:1 i powalczą o tytuł mistrzyń Polski. Chemikowi zaś została walka o brąz. Najlepszą zawodniczką meczu została Jovana Brakocević Canzian.

Początek  drugiego meczu półfinałowego był wyrównany, oba zespoły grały dość nerwowo psując sporo zagrywek, dotykając siatki. Po bloku na Natalii Mędrzyk łodzianki odskoczyły na 7:5. Chemik jednak wyrównał na 9:9, ale po bloku Julii Twardowskiej  tablica pokazała wynik 12:9 dla Grot Budowlanych. W ataku po stronie Chemika liderowały Chiaka Ogbogu i Martyna Łukasik, ale blok łodzianek spowodował, że policzanki przegrywały 11:16. Mistrzynie Polski rzuciły się do odrabiania strat, a sygnał do ataku dała  Mędrzyk i zrobiło się już tylko 16:14 dla gospodyń. Dobra gra blokiem i atakiem Igi Chojnackiej spowodowały, że to podopieczne Marcelo Abbondanzy przeważały 18:17. Sporo niedokładności i chaosu można było w tym fragmencie gry zobaczyć po stronie Budowlanych,  pojawiły się nieskuteczne ataki. Budowlane po ataku  Jaroslavy Pencovej odskoczyły na 22:20 i w końcówce już dominowały, zagrywką dobrze pracowała Oliwia Urban, a seta zakończył błąd w ataku Martyny Łukasik.

W drugim secie początkowo Chemik odskoczył na dwa oczka po m. in bloku na Julii Twardowskiej, ale kolejne udane ataki tej przyjmującej dały łodziankom remis 7:7. Na boisku rozgorzała wymiana ciosów, zespoły prezentowały naprawdę niezły poziom i wynik oscylował wokół remisu. Po atakach Brakocević i Bączyńskiej  podopieczne Błażeja Krzyształowicza odskoczyły na 14:11, świetnie cały czas zagrywką pracowała Małgorzata Śmieszek, kolejny atak  dołożyła Brakocević (17:11). Chemik jednak szybko się rzucił do odrabiania strat, atakiem i serwisem punktowała Martyna Łukasik  (17:20), ale po stronie rywalek skuteczna była Julia Twardowska (22:17). W końcówce zrobiło się jednak nerwowo, w  ataku myliła się Brakocević, punktowała  Bianka Busa (23:21). Blok na Gammie dał łodziankom piłki setowe (24:21), a kilka chwil później zepsuta zagrywka tej siatkarki zakończyła seta.

W trzeciego seta lepiej weszły łodzianki, które prowadziły 2:0 po bloku na Ogbogu. Po kiwkach Busy i Łukasik Chemik wyrównał jednak na 4:4, a potem … popełnił serię własnych błędów, co pozwoliło rywalkom prowadzić 8:5. Na pozycję atakującej weszła Natalia Mędrzyk, a policzanki odrabiały straty i po ataku Busy zbliżyły się na jeden punkt, a wkrótce wyrównały na 13:13. Kiedy zablokowana została Anna Bączyńska tablica pokazała wynik 14:13 dla Chemika i o czas poprosił Błażej Krzyształowicz. Po nim po raz kolejny niezawodna okazała się liderka zespołu, Jovana Brakocević, świetnie grała też Jaroslava Pencova (18:16). Po bloku na Ogbogu różnica wynosiła już trzy punkty. Policzanki jednak walczyły do końca, po bloku na Brakocević i ataku Busy przeważały 21:20. Natalia Mędrzyk wyprowadziła swój zespół na dwupunktowe prowadzenie 23:21. Wyrównała wprawdzie szybko Brakocević, ale po atakach Natalii Mędrzyk i Bianki Busy set padł łupem Chemika Police.

Od popisu w polu zagrywki czwartego seta rozpoczęła Małgorzata Śmieszek, atakowała także Pencova i szybko o czas poprosił Marcelo Abbondanza (4:0), po nim Busa uderzyła w aut. Po ataku Bączyńskiej było 8:1 dla gospodyń, a po stronie chemika punktowała tylko Busa (8:2). Blok i as Igi Chojnackiej dały wynik 6:10 i o czas poprosił trener Krzyształowicz. Poskutkowało, bowiem po ataku z trudnej piłki Brakocević było już 12:6, asa serwisowego dołożyła też Femke Stontelborg (13:6). Policzanki starały się odrabiać straty i w ustawieniu z Martyną Grajber na zagrywce zbliżyły się na 11:14. Potem jednak długą serią bardzo dobrych zagrywek popisała się Małgorzata Śmieszek, po łódzkiej stronie działał blok, pod siatką dzieliła i rządziła Pencova, rywalki popełniały też błędy (24:11).  Serię zakończyła atakiem Bednarek, a po chwili zepsuty serwis Agnieszki Bednarek przypieczętował awans Grot Budowlanych do finału.

Grot Budowlani Łódź  – Chemik Police 3:1
(25:21, 25:22, 23:25, 25:12)

Grot Budowlani: Śmieszek (11), Brakocević-Canzian (23), Twardowska (11), Pencova (19), Stoltenborg (4), Bączyńska (5), Stenzel (libero) oraz Polańska (1), Stysiak, Urban
Chemik:  Grajber (5), Chojnacka (7), Łukasik (16), Ogbogu (13),  Mirković (4), Mędrzyk (9), Krzos (libero) oraz Busa (10), Bednarek (1), Pleśnierowicz, Gamma

Stan rywalizacji: 2:0 dla Grot Budowlanych