Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: BKS zamknął stawkę drużyn grających w play-off

LSK: BKS zamknął stawkę drużyn grających w play-off

W ostatnim meczu kończącym rywalizację w 22. kolejce BKS Bielsko-Biała wygrał z MKS-em Kalisz 3:1. Mecz był zacięty i emocjonujący gospodynie dwa sety wygrały po grze na przewagi. Bielszczanki tym samym zamknęły stawkę drużyn grających w fazie play-off. Kaliszanki będą grały o 9. miejsce ich rywalem będzie Radomka Radom.

Nieco zaskakującym wyborem trenera Bartłomieja Piekarczyka mogło być desygnowanie do gry w pierwszej szóstce Marty Wellny,  pojawiła się ona w miejsce Olivii Różański. Oba zespoły już od początku meczu świetnie grały w obronie. Pomimo osiągnięcia przewagi w początkowej fazie seta, MKS-owi bardzo brakowało kończącego ataku z lewego skrzydła. Dużo odpowiedzialności po drugiej stronie siatki w tym elemencie brała na siebie Andrea Kossanyiova. Doszło do nerwowej końcówki pierwszej odsłony, ale po grze na przewagi praca w obronie i wkład skrzydłowych, pozwolił BKS-owi wygrać (26:24).

Podrażnione przegraną w pierwszej odsłonie siatkarki Jacka Pasińskiego bardzo mocno rozpoczęły drugiego seta. Znacznie poprawiły swoją grę w polu zagrywki (5:1). Bardzo widoczny na boisku był duet środkowych: Monika Ptak – Weronika Centka, z biegiem czasu coraz lepiej układała się gra przyjezdnych. Sytuacja trochę pogorszyła się po długim zamieszaniu w środkowej fazie seta. Trener Bartłomiej Piekarczyk pomylił się przy zmianach i sędziowie długo tłumaczyli mu dlaczego nie mogą dopuścić jego wyborów, które spowodowałyby pojawienie się czterech zagranicznych zawodniczek na boisku. Chwilę też trwało wyjaśnienie zamieszania na boisku i w protokole elektronicznym. To wyraźnie rozproszyło siatkarki MKS-u, a dobrą zmianę w zespole gości dała Magdalena Kowalczyk. Ważną piłkę w siatkę uderzyła Kossanyiova, a po ataku Eweliny Brzezińskiej kończącym długą wymianę doszło do wygrania seta przez MKS Kalisz (25:21).

Trzecia część meczu miał bardzo wyrównany początek, dobra gra w bloku i ofiarna gra w obronie sprawiła, że kaliszanki przejęły inicjatywę na boisku. Dobrą decyzję podjął trener Piekarczyk, desygnował do gry Martę Krajewską na rozegranie, ponadto w miejsce Marty Wellny pojawiła się Olivia Różański. Wkład Kowalczyk w polu zagrywki dał BKS-owi możliwość odzyskania kontroli nad setem, a po ataku Adeli Helić, który w pierwszej chwili para sędziowska uznała za autowy, gospodynie cieszyły się, jednak ich radość okazała się przedwczesna. Po wideoweryfikacji okazało się, że serbska atakująca atakowała po bloku i doszło do dłuższej walki na przewagi. Tu zimną krew zachowały gospodynie i decydujący znów okazał się wkład Kowalczyk, która posłała asa i swoim atakiem zakończyła seta zapewniając drużynie awans do fazy play-off (29:27).

Czwartą partię na przyjęciu w miejscu Eweliny Brzezińskiej rozpoczęła Zuzanna Szperlak. Jej zespół próbował jeszcze powalczyć o wygraną w meczu, pomimo tego że nie miał już żadnych szans na grę w play-off. Większość partii rozgrywana była schematem budowania przewagi przez BKS i odrabiania strat przez MKS. Sprawę rywalkom ułatwiła Marta Krajewska, która za dużo akcji chciała grać z lewym skrzydłem. Ostatecznie jednak to seria prostych błędów zespołu z Kalisza nie pozwoliła przyjezdnym na przedłużenie spotkania. Mecz atakiem zakończyła Andrea Kossanyiova (25:23).

MVP: Andrea Kossanyiova

BKS Stal Bielsko-Biała – Energa MKS Kalisz 3:1
(26:24, 21:25, 29:27, 25:23)

BKS: Wellna (7), Edelman (3), Kossanyiova (22), DeHoog (7), Świrad (13), Moskwa (7), Drabek (libero) oraz Krajewska (1), Różański (8), Ogoms, Kowalczyk (16) i Dąbrowska
MKS: Ptak (14), Centka (14), Helić (11), Budzoń (5), Vesović (16), Brzezińska (7), Kulig (libero) oraz Łysiak (libero), Jasek (4), Rybak i Szperlak (7)