Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. I2: Kolejne zwycięstwo Kanadyjczyków, Portugalia z drugą wygraną

LŚ, gr. I2: Kolejne zwycięstwo Kanadyjczyków, Portugalia z drugą wygraną

Ciekawy i zacięty przebieg miał pierwszy mecz turnieju w fińskim Tampere, w którym liderzy drugiej dywizji – Kanadyjczycy – zmierzyli się z Kubańczykami. Ostatecznie po pięciosetowym pojedynku triumfowali reprezentanci Kanady. W drugim piątkowym starciu Portugalczycy po tie-breaku pokonali Finów.

Lepiej w mecz weszli Kanadyjczycy, po skutecznej kiwce Tylera Sandersa zeszli na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:4. Kubańczycy grali dobrze środkiem i zmniejszyli straty do dwóch oczek (12:14). Po asie serwisowym Albo mieliśmy remis po 15. Kanadyjczykom także zaskoczył blok – nie do przejścia był Graham Vigrass i prowadzili 20:17. Jednak Kubańczycy nie poddali się, ponownie w polu serwisowym pojawił się Albo, posłał kolejnego asa, a Sosa postawił szczelny blok i mieliśmy remis po 23. Piłkę na wagę zwycięstwa wykorzystał Abrahan i podopieczni trenera Rodolfa Luisa Sancheza wygrali 26:24. Kanadyjczycy nie załamali się, zaczęli drugą odsłonę od mocnego uderzenia – 6:2. John Gordon Perrin zaatakował z szóstej strefy i przewaga podopiecznych Glenna Hoaga jeszcze wzrosła (11:6). Coś zacięło się w kanadyjskiej maszynce, popełniali błędy na zagrywce, natomiast wśród Kubańczyków był to najlepszy element gry i doprowadzili oni do remisu po 16. W końcówce nie do zatrzymania był Perrin. Kanadyjski przyjmujący zakończył drugą partię 25:21.

Po dziesięciominutowej przerwie zawodnicy wrócili na parkiet. Gra toczyła się punkt za punkt, raz jeden zespół, raz drugi wychodził na jednopunktowe prowadzenie. Po kiwce Sandersa Kanadyjczycy odskoczyli na dwa oczka (11:9). Skuteczny atak Nicholasa Hoaga sprowadził zespoły na drugą przerwę techniczną (16:14). Po powrocie na parkiet do głosu doszli Kubańczycy, zdobywając sześć punktów z rzędu, duża w tym zasługa mocnego serwisu Sosy. Kubańczycy spokojnie dowieźli przewagę do końca i wygrali 25:21. Podopieczni trenera Hoaga koncertowo rozpoczęli czwartą partię – od prowadzenia 6:0. Dzięki przewadze mogli kontrolować przebieg wydarzeń na boisku i bez nerwów zdobywali kolejne punkty. Kubańczycy nie dali rady zbliżyć się do rywali, ostatecznie przegrali 16:25. Kanadyjczycy prowadzili w tie-breaku 3:1, ale po chwili było już 5:5 po skutecznym ataku z pipe’a Abrahana. Po ataku Perrina zespoły zmieniły strony, przy jednopunktowej przewadze siatkarzy z Kraju Klonowego Liścia. Dwoma blokami popisał się Sosa i Kubańczycy prowadzili 11:9. W końcówce większość piłek szło do Perrina, a ten się nie mylił i Kanadyjczycy wygrali 15:13.

Kanada – Kuba 3:2
(24:26, 25:21, 19:25, 25:16, 15:13)

Kanada: Perrin (28), Vigrass (18), Hoag (9), Winters (5), Sanders (3), Duff (3), Bann (libero) oraz Van Lankvelt (5), Verhoeff (4), Simac (1), Vandoorn (3) i Blankenau
Kuba: Gavilan (20), Hernandez (9), Rodriguez (9), Sierra (8), Manzano (7), Miranda (7), Alvarez (libero) oraz Cepeda (6), Jimenez (2), Uriarte (2), Rojas (1) i Arredondo

Mecz rozpoczął się od skutecznego ataku ze środka Markusa Kaurta. Finowie narzucili swój styl gry i prowadzili 7:3, a Portugalczycy popełniali błędy. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego złapali rytm i zmniejszyli straty do jednego oczka (14:15), od razu o czas poprosił Tuomas Sammelvuo. Finowie otrząsnęli się i odskoczyli na trzy punkty (19:16). Portugalczycy nie zamierzali się poddawać i ponownie zbliżyli się na jedno oczko (22:23). Końcówka należała do Olli-Pekki Ojansivu i dzięki niemu Finowie wygrali 25:22.

Podopieczni Francisca Santosa lepiej weszli w drugiego seta, prowadzili 3:1. Po bloku Tommiego Siirilä mieliśmy remis po 5. Skutecznym blokiem popisał się także Marcel Gil i zespoły zeszły na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu Portugalczyków 8:7. Po asie serwisowym Eemiego Tervaporttiego to gospodarze wyszli na prowadzenie. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Po drugiej przerwie technicznej Portugalczycy wrzucili drugi bieg i odskoczyli na trzy oczka (20:17). Ande Lopes zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki (23:19) i podopieczni trenera Santosa zmierzali do zwycięstwa. Ojansivu zaatakował w aut i Finowie przegrali 21:25.

Atakujący gospodarzy postraszył rywali mocną zagrywką i FInowie objęli prowadzenie 4:1. Na skrzydle skuteczny był Niklas Seppänen i przewaga się utrzymywała. Miejscowym przytrafiły się błędy, które skrzętnie wykorzystali Portugalczycy i doprowadzili do remisu po 8. Podopieczni trenera Sammelvuo wrócili do swojej dobrej gry, na środku wspaniale grał Jan Helenius i prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:12. Portugalczycy pogubili się i Finowie pewnie wygrali 25:19.

Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego odbudowali się na początku czwartej partii, szybko objęli dwupunktowe prowadzenie (6:4). Finowie mieli w swojej drużynie Ojansivu i dzięki niemu doprowadzili do remisu po 11, a nawet odskoczyli na dwa oczka (14:12). Po chwili mieliśmy kolejny remis. Toczyła się walka punkt za punkt. Alexandre Ferreira zablokował Ojansivu, Portugalczycy wygrali na przewagi 26:24 i doprowadzili do tie-breaka.

W nim gra toczyła się punkt za punkt. Ferreira pomylił się w ataku, a w kolejnej akcji punkt zdobył kiler Finów i gospodarze prowadzili 7:4. Przewaga podopiecznych trenera Sammelvuo trwała do stanu 11:8, później przełamał się Ferreira, którego wspomógł Fabricio Silva i mieliśmy remis  po 11. W końcówce Portugalczykom zaskoczył blok i wydarli zwycięstwo gospodarzom 15:12.

Finlandia – Portugalia 2:3
(25:22, 21:25, 25:19, 24:26, 12:15)

Finlandia: Ojansivu (28), Seppanen (13), Siirila (10), Kaurto (5), Krastins (4), Tervaportti (3), Kerminen (libero) oraz Helenius (11), Sinkkonen (2) i Hakala (libero)
Portugalia: Ferreira A. (21), Gil (17), Gaspar (13), Lopes (12), Silva (7), Rodrigues (3), Fidalgo (libero) oraz Ferreira M. (7), Cveticanin, Violas, Oliveira i Casas (libero)