Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C2: Egipt wygrał z Czechami, Chiny przegrały z Kanadą

LŚ, gr. C2: Egipt wygrał z Czechami, Chiny przegrały z Kanadą

Na inaugurację turnieju grupy C2 Ligi Światowej w Czeskich Budziejowicach reprezentacja gospodarzy przegrała 2:3 z Egiptem. Nasi południowi sąsiedzi zaczęli ten mecz od prowadzenia, jednak ostatecznie zdobyli tylko jeden punkt. W drugim meczu reprezentacja Chin przegrała 0:3 z Kanadą.

W secie numer jeden po początkowym prowadzeniu Egipcjan inicjatywę przejęli Czesi, którzy na pierwszej regulaminowej przerwie wygrywali 8:6. Po wznowieniu gry ich przewaga zaczęła rosnąć i wkrótce była już sześciopunktowa (14:8). Egipcjanie nie zamierzali jednak składać broni i jeszcze przed drugą przerwą techniczną zdołali odrobić do rywali kilka oczek (12:15, 12:16). W końcówce zniwelowali nawet prowadzenie podopiecznych Miguela Falaski do dwóch punktów (16:18), ale Czesi nie dali już wybić się z rytmu. Opanowali sytuację i pewnie wygrali inauguracyjną partię 25:21.

W drugiej odsłonie walka początkowo trwała punkt za punkt. Dopiero przy stanie 4:4 odskakiwać zaczęła reprezentacja Czech i na pierwszej przerwie technicznej to ona minimalnie była górą (8:7). Po czasie obraz gry nie uległ zmianie, wymiana ciosów trwała bowiem do remisu po 14. Wtedy na dwupunktowe prowadzenie wyszli siatkarze z Egiptu (16:14). Chwilę potem jednak rywale wyrównali (19:19), a trener Egipcjan poprosił o czas dla swojego zespołu. Po nim jego podopieczni znów przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku, odskakując czeskiej ekipie w końcówce na trzy oczka (22:19). Ostatecznie drużyna z Afryki wygrała seta 25:21.

Trzecia partia od początku układała się po myśli drużyny trenera Falaski. Po kilku pierwszych wymianach punkt za punkt Czesi zaczęli przejmować inicjatywę i wkrótce mieli trzy oczka przewagi (8:5). Po powrocie na parkiet z pierwszej przerwy technicznej skutecznym blokiem popisał się Vesely, dopisując na konto swojej drużyny jeszcze jeden punkt (9:5). Czescy siatkarze nie utrzymali jednak takiej nadwyżki długo, bowiem przy stanie 11:7 rywale zaczęli odrabiać straty i wkrótce był remis po 13. O czas poprosił wtedy Miguel Falasca, ale nie udało mu się tym przerwać dobrej passy Egiptu. Jeszcze podczas drugiej regulaminowej przerwy prowadził on skromnie (16:15), ale chwilę potem znów odskoczył na trzy oczka (18:15). Egipcjanie nie oddali już przewagi do końca seta, którego wygrali (25:20).

Czesi nie zamierzali rezygnować z walki o zwycięstwo w tym spotkaniu i z animuszem wkroczyli w czwartą partię, szybko wychodząc na trzypunktowe prowadzenie (4:1, 8:5). Utrzymywali je do stanu 15:11, kiedy to trzy kolejne akcje padły łupem Egiptu. Tym samym tracił on do rywala już tylko jedno oczko (14:15). Po kolejnej akcji jednak zespoły schodziły już na drugą przerwę techniczną (16:14). Po wznowieniu gry inicjatywę znów przejęli Czesi, a ich przewaga wkrótce była aż pięciopunktowa (20:15). Tak wysokiego prowadzenia czeska ekipa już nie oddała – wygrała seta 25:22, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Decydującą odsłonę znakomicie rozpoczęli reprezentanci Egiptu, którzy szybko wyszli na prowadzenie 3:0. Dominacja afrykańskiego zespołu nie podlegała dyskusji również w kolejnych akcjach. Podczas zmiany stron boiska ich przewaga była aż sześciopunktowa (8:2). Chwilowe kłopoty pojawiły się przy wyniku 11:4, kiedy Czesi zdołali zbliżyć się do przeciwnika na trzy oczka (8:11). Egipcjanie opanowali jednak sytuację i ostatecznie wygrali seta 15:12, a całe spotkanie 3:2.

Czechy – Egipt 2:3
(25:21, 22:25, 20:25, 25:22, 12:15)

Czechy: Finger (18), Dzavoronok (17), Michalek (16), Vesely (10), Beer (2), Janouch (1), Krystof (libero) oraz Holubec (5), Hadrava (2), Habr, Bartos i Zajicek
Egipt: Elkotb (26), Abou (16), Afifi (14), Abdalla (3), Abdelrehim (2), Shafik (2), Moawad (libero) oraz Ahmed (10), Hassan (5), Abouelhassan (3), Thakil i Abdelaal (libero)

Początek pierwszej partii należał do Chińczyków, którzy po krótkiej grze punkt za punkt odskoczyli Kanadyjczykom na dwa oczka (6:4). Taką przewagę azjatycka ekipa utrzymywała do wyniku 9:7. Wtedy bowiem rywale zaczęli odrabiać straty i wkrótce doprowadzili do remisu po 10. Chwilę potem reprezentacja Kanady była już na prowadzeniu (13:11), a na drugiej przerwie technicznej wyraźnie wygrywała 16:12. Po czasie podopieczni Glenna Hoaga nie zwalniali tempa, a ich przewaga tym samym szybko wzrosła aż do ośmiu punktów (23:15). Kanadyjska ekipa pewnie zakończyła seta, triumfując w nim ostatecznie 25:18.

W drugą odsłonę lepiej weszli siatkarze z Chin, szybko osiągając w niej trzypunktowe prowadzenie (5:2). Przy stanie 7:4 obudzili się jednak rywale i wkrótce to oni przejęli inicjatywę. Na pierwszej przerwie technicznej przegrywali już tylko jednym punktem, a po wznowieniu gry odskoczyli na dwa oczka (10:8). Podczas drugiego regulaminowego czasu zaś ich przewaga była już czteropunktowa (16:12). Wydawało się, że podobnie jak w poprzednim secie Kanadyjczycy i tym razem pewnie będą zmierzać do zwycięstwa. Chińczycy jednak w końcówce jeszcze im zagrozili, zbliżając się do rywali na jeden punkt (20:21), ale nie zdołali już odwrócić losów tej partii. Kanada wygrała 25:22 i prowadziła w meczu 2:0.

Set numer trzy początkowo był wyrównany. Chińczycy nie zamierzali składać broni i do pierwszej przerwy technicznej toczyli z przeciwnikiem walkę punkt za punkt (7:8). Po powrocie na boisko tradycyjnie jednak odskakiwać zaczęli Kanadyjczycy, ale już nie tak znacznie jak w poprzednich partiach. Powiększyli oni nadwyżkę do dwóch oczek i utrzymywali ją do wyniku 20:18. Wówczas w aut zaatakował Li i przewaga kanadyjskiego zespołu była już trzypunktowa (21:18). Ostatecznie podopieczni trenera Hoaga triumfowali 25:21 i tym samym na inaugurację Ligi Światowej zapisali na swoim koncie komplet punktów.

Chiny – Kanada 0:3
(18:25, 22:25, 21:25)

Chiny: Qingyao Dai (13), Daoshuai Ji (12), Jianwei Song (11), Longhai Chen (6), Shuhan Rao (5), Runming Li (1), Jiahua Tong (libero) oraz Shuai Jiao, Xin Geng, Junhuang Ke (libero) i Xiangdong Liu
Kanada: Vigrass (15), Marshall (12), Winters (11), Verhoeff (8), Duff (8), Sanders (2), Bann (libero) oraz Maar i Blankenau