Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A2: Triumf Słowaków, Turcy nie do zatrzymania

LŚ, gr. A2: Triumf Słowaków, Turcy nie do zatrzymania

Pierwsze zwycięstwo w tej edycji Ligi Światowej na swoim koncie zapisała reprezentacja Słowacji. Po ciekawym, pięciosetowym boju Słowacy w pokonanym polu pozostawili Portugalczyków. W drugim pojedynku spotkały się dwa niepokonane zespoły – Holandia i gospodarze turnieju – Turcy. Mecz wygrali siatkarze z Turcji 3:0.

Otwarcie meczu było wyrównane, minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili Portugalczycy. Chociaż Słowacy dobrze ustawiali blok, skutecznie atakowali Hugo Gaspar i Alexandre Ferreia, co pozwalało siatkarzom z Portugalii utrzymywać prowadzenie (15:13). Obie drużyny walczyły w obronie, jednak na siatce górowali podopieczni Francisco Santosa. Pomimo interwencji trenera Miroslava Palguta jego siatkarze byli bezradni wobec dobrze dysponowanych przeciwników. Pojedyncze skuteczne ataki znanego z PlusLigi Mateja Pataka nie wystarczyły, by przeciwstawić się przeciwnikom. Efektowny atak Marco Ferreiry zakończył pierwszą partię (25:18).

Otwarcie drugiego seta bezsprzecznie należało do Portugalczyków, szybko pierwszy czas wykorzystał Miroslav Palgut (4:0). Skuteczne ataki Pataka dały pierwsze punkty Słowakom, jednak to reprezentacja Portugalii prowadziła podczas przerwy technicznej (8:4). Z czasem pomimo dobrej gry blokiem Marcela Kellera Gila Słowacy zaczęli odrabiać straty, po skutecznym zagraniu Emanuela Kohuta na tablicy wyników pojawił się remis (13:13). Od tego momentu trwała walka punkt za punkt. W końcówce ponownie do głosu doszli Portugalczycy, którzy bez większych problemów wygrali, ostatni punkt zdobywając po efektownym bloku na środku siatki.

Również od początku trzeciej odsłony Portugalczycy odskoczyli rywalom (6:3), jednak szybko gra wyrównała się. Chociaż reprezentanci Portugalii nie mieli dokładnego przyjęcia, nadrabiali skutecznością w ataku. W drugiej części seta rozpoczęła się walka punkt za punkt, Portugalczycy dobre akcje przeplatali z prostymi błędami. W drugiej fazie seta Słowacy zaczęli odskakiwać rywalom, jednak ci w końcówce zniwelowali większość strat. Sprytny atak Mateja Pataka dał kolejne piłki setowe swojej reprezentacji, a błąd w polu zagrywki Portugalczyków zakończył seta.

Podbudowani zwycięstwem Słowacy dobrze rozpoczęli czwartą odsłonę, skuteczny blok dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Portugalczycy nie byli w stanie powrócić do swojej dobrej gry, przez co to ich przeciwnicy utrzymywali się na wyraźnym prowadzeniu. Spokojnie punktował Matej Patak, który również sprawiał problemy przeciwnikom swoją zagrywką. Pomimo wyraźnej różnicy punktowej Portugalczycy nie odpuszczali. W końcówce siatkarze trenera Santosa zminimalizowali straty (20:21), jednak przez błędy własne nie zdołali odwrócić losów seta. Autowa zagrywka kapitana Portugalczyków zakończyła czwartą odsłonę.

Początek decydującej partii był wyrównany. Z czasem Słowacy zaczęli budować przewagę, dobrze atakował Tomas Krisko, jednak taki stan rzeczy nie trwał długo, gdyż dobrze dysponowani Portugalczycy najpierw odrobili straty, a następnie wyszli na prowadzenie. Przy zagrywce Stefana Chrtiansky’ego Słowacy ponownie zmniejszyli różnicę punktową (12:13). Portugalczycy nie wykorzystali kilku piłek meczowych, a w jednej z ostatnich akcji przy obronie kontuzji nabawił się Gaspar. Ta sytuacja wybiła ich z rytmu. Ostatecznie po długiej grze na przewagi triumfowali Słowacy.

Portugalia – Słowacja 2:3
(25:18, 25:21, 21:25, 23:25, 17:19)

Portugalia: Ferreira A. (24), Gaspar (18), Gil (12), Silva (11), Lopes (8), Rodrigues (3), Fidalgo (libero) oraz Ferreira M. (3), Cveticanin, Casas (libero) i Violas
Słowacja: Chrtiansky (20), Patak (18), Kohut (8), Ondrovic (1), Mlynarcik (1), Halaj, Kubs (libero) oraz Krisko (21), Palgut (5) i Presinsky (3)

Świetnie w rozgrywkach grupy 2 Ligi Światowej radzą sobie siatkarze tureccy. W Izmirze po pokonaniu Portugalii i Słowacji przyszedł czas na Holendrów, których gospodarze pokonali 3:0 i po pierwszym weekendzie są na drugim miejscu II dywizji. Mecz rozpoczął się od dobrej gry blokiem Oranje, którzy dzięki temu elementowi wyszli na prowadzenie 6:3. Turcy bardzo szybko odrobili straty, mieli jednak problemy z zatrzymaniem Kaya van Dijka. Dopiero tuż przed drugą przerwą techniczną gospodarze wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Po przerwie Turcy zagrali wyśmienicie, wychodząc na prowadzenie 23:18. Takiej przewagi już nie mogli stracić i wygrali pierwszego seta do 21.

W drugiej partii gospodarze rzucili się na Holendrów już od pierwszych piłek i na przerwę techniczną schodzili z czteropunktowym prowadzeniem. Świetnie w ataku radził sobie Kadir Cin i przewaga tureckiej drużyny wciąż rosła (18:9). Pomarańczowi wyraźnie byli zdezorientowani i nie mieli pomysłu na sforsowanie bloku i obrony rywali. W końcówce Holendrzy odrobili jeszcze kilka punktów, ale ostatecznie przegrali do 20 i ich sytuacja w tym spotkaniu nie była prosta.

Dobre zagrywki rezerwowego Woutera Ter Maata pozwoliły Holendrom na objęcie prowadzenia w secie trzecim (4:1). Po chwili jednak znów doszedł do głosu turecki blok, gospodarze odrobili straty i wyszli na przerwie technicznej na jednopunktowe prowadzenie. Pomarańczowi rzucili się od walki, skutecznie atakował Maarten van Garderen i Holandia prowadziła już 13:10, mając nadzieję na przedłużenie walki. Niezwykle szybko jednak straciła tę przewagę i na drugiej przerwie technicznej już… prowadzili Turcy (16:15). W końcówce nadzieję Holendrom dał jeszcze as serwisowy Ter Maata (21:22), ale po chwili gospodarze zakończyli tę partię wygraną 25:23 i pewnie zgarnęli trzy punkty.

Turcja – Holandia 3:0
(25:21, 25:20, 25:23)

Turcja: Coskun (15), Gungor (13), Hayirli (11), Cin (8), Gunes (5), Kiyak (3), Yesilbudak (libero) oraz Gokgoz (1), Toy i Yenipazar
Holandia: Van Garderen (17), Van Dijk (7), Diefenbach (6), Koelewijn (5), Rauwerdink (4), Van Haarlem (1), Sparidans (libero) oraz Maat (7), Andringa (3) i Keemink