Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A1: Francuzi lepsi od Włochów

LŚ, gr. A1: Francuzi lepsi od Włochów

W pierwszy weekend fazy grupowej Ligi Światowej w turnieju rozgrywanym w Sydney ubiegłoroczni zwycięzcy rozgrywek, Francuzi, nie pozostawili szans reprezentacji Włoch. Siatkarze z Italii najbardziej zagrozili Trójkolorowym w premierowej odsłonie, kiedy odrobili znaczne straty punktowe. Chociaż drużyna z Półwyspu Apenińskiego starała się dotrzymać kroku rywalom, to nie zdołała zapisać na swoim koncie żadnego seta.

Lepiej w spotkanie weszli Francuzi (3:1), a spokojnie kontrataki rozgrywał Benjamin Toniutti. Dobra postawa w obronie nie przekładała się na rozegranie akcji przez Włochów, jednak mimo chaosu siatkarze Gianlorenzo Blenginiego zdołali doprowadzić do remisu, głównie dzięki dobrym atakom Filippo Lanzy. Zagrywka w siatkę Giannellego dała sygnał do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Po czasie Włochów dopadł przestój, mnożyły się ich błędy własne. Skutecznie atakował Nicolas Marechal. Włosi mieli problem z zatrzymaniem przeciwników na siatce oraz ze skutecznością zagrywki. Francuzi natomiast nie marnowali szans na zdobywanie punktów i bez większych problemów kończyli kolejne kontrataki (16:10). Z czasem do walki Włochów skutecznymi atakami poderwał Luca Vettori. Gdy różnica punktowa stopniała do dwóch oczek, o czas poprosił trener Laurent Tillie (17:15). Od tej pory gra Francuzów falowała, ze zmienną skutecznością atakował Kevin Tillie. Chociaż w decydującym momencie Włosi doprowadzili do remisu, przez własne błędy nie zdołali odwrócić losów seta. Nieudany atak Vettoriego zakończył pierwszą partię (25:23).

Otwarcie drugiego seta było znacznie bardziej wyrównane, szybko nieskutecznego Antonina Rouziera zmienił Thibault Rossard. Zbicie Tillie dało Francuzom minimalną zaliczkę podczas pierwszej przerwy technicznej (8:7). Problemy ze skończeniem ataku miał Rossard, jednak sprytne zagrania Tillie pozwalały reprezentantom Francji utrzymywać się na prowadzeniu (14:12). Dopiero w drugiej części seta francuski atakujący zaczął punktować (16:13). Problemy z rozegraniem miał Simone Gianelli, co odbiło się na postawie jego drużyny. Z czasem mocno atakować zaczął Ivan Zaytsev, co pozwoliło Włochom zmniejszyć nieco straty (17:21). Odkąd złą passę Francuzów przerwał Tillie, jego drużyna była nie do zatrzymania. Błąd Gabriele Maruottiego dał kolejne piłki setowe przeciwnikom, a mocne zbicie po palcach blokujących w wykonaniu Nicolasa Marechala zakończyło kolejnego seta (25:22).

Pierwsze akcje trzeciej odsłony należały do Francuzów, których grę ciekawie prowadził Benjamin Toniutti (2:0, 8:5). Po regulaminowym czasie za sprawą efektownych zbić Zaytseva Włosi doprowadzili do wyrównania (8:8). Ze zmiennym szczęściem atakował Kevin Le Roux, nie mylili się za to Tillie i Marechal. Pomimo kolejnych zmian we włoskim zespole na siatce górowali bezsprzecznie Francuzi. Gdy do głosu doszedł francuski blok, przewaga podopiecznych trenera Tillie wzrosła do siedmiu punktów. Kolejne piłki meczowe reprezentanci Francji mieli po skutecznym ataku Marechala, a cały pojedynek zamknął Thibault Rossard (25:18).

Francja – Włochy 3:0
(25:23, 25:22, 25:18)

Francja: Tille (13), Marechal (13), Le Roux (7), Le Goff (7), Rouzier (6), Toniutti, Grebennikov (libero) oraz Rossard (12) i Pujol
Włochy: Zaytsev (12), Lanza (8), Vettori (7), Buti (4), Piano (4), Giannelli (1), Colaci (libero) oraz Rossini (libero), Antonov (2), Cester (1), Sottile i Maruotti