Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ gr. 3: Walkower dla Austrii, dwa tie-breaki w Czarnogórze

LŚ gr. 3: Walkower dla Austrii, dwa tie-breaki w Czarnogórze

Rywalizacja w grupie 3 rozpoczęła się od walkoweru dla Austrii. Większość meczów w najniższej dywizji Ligi Światowej zakończyło się wynikiem 3:0. Najwięcej emocji było w spotkaniach w Czarnogórze, które skończyły się tie-breakami. Najpierw Estonia wygrała z Tajwanem, a w drugim meczu gospodarze pokonali Tunezyjczyków.

Reprezentacja Wenezueli przez zamieszanie z biletami lotniczymi nie zdążyła na czas dotrzeć do Frankfurtu nad Menem, gdzie miała rozegrać pierwszy mecz w Lidze Światowej z Austrią. Tym samym Austrii został przyznany walkower 3:0. Wenezuelczycy w kolejnych dwóch dniach rozegrają mecze z reprezentacjami Kazachstanu oraz Niemiec.

Wenezuela – Austria 0:3
(0:25, 0:25, 0:25)

Na początku meczu gra pomiędzy Tajwanem a Estonią falowała, najpierw prowadzili Estończycy 8:7, potem powiększyli przewagę do czterech punktów 16:12. Zadowoleni takim obrotem sprawy reprezentanci Estonii stracili całą przewagę i nie byli tak skuteczni, jak miało to miejsce wcześniej. Drużyna Tajwanu doszła do głosu, wyrównała stan rywalizacji na 18:18 i przejęła inicjatywę. W efekcie tego Tajwańczycy wygrali tego seta, skutecznie zagrali w bronie i bloku i prowadzili w meczu 1:1. W drugim secie wynik przez długi czas oscylował wokół remisu, Estończycy po grze na przewagi wyrównali stan rywalizacji i poszli za ciosem. W kolejnej partii ich dominacja i przewaga nie podlegała żadnej dyskusji, Estończycy wygrali dosyć pewnie tego seta w stosunku 25:17. Tajwan szybko wyciągnął wnioski ze swojej słabszej gry od samego początku uzyskał kilkupunktową przewagę, którą utrzymał do końca seta i doprowadził do remisu w meczu 2:2. W tie-breaku europejska reprezentacja nie pozwoliła na zbyt wiele swoim rywalom i wygrała tego seta oraz cały mecz 3:2. W ekipie Tajwanu najskuteczniejszy był zdobywca 17 punktów Chien-Chen Chen natomiast w Estonii 19 punktów zdobył Andrus Raadik.

Tajwan – Estonia 2:3
(25:23, 24:26, 17:25, 25:20, 12:15)

Spotkanie pomiędzy Katarem a Grecją jako pierwszy sędzia prowadził Polak Paweł Burkiewicz. Od samego początku spotkania swój styl gry narzucili siatkarze Kataru. Azjaci skutecznie blokowali swoich rywali i w tym elemencie zdobyli kilka punktów i odskoczyli Grekom na dwa punkty (11:9). Katarczycy przez dłuższy czas byli w uderzeniu i dzięki dobrej i ofiarnej grze w bloku wygrali tę część spotkania 25:20. W kolejnej odsłonie meczu w natarciu byli Azjaci, którzy dominowali na boisku, a Bojan był nie do zatrzymania w bloku i dzięki niemu Katar prowadził 11:6. Potem na skutek błędów własnych na tablicy wyników widniała remis 11:11. Jak się później okazało, był to chwilowy przestój Azjatów. Katarczycy nie dali za wygraną i po raz drugi w tym meczu wygrali seta i byli bliscy zgarnięcia pełnej puli. Trzecia partia meczu była ostatnią w tym spotkaniu, na pierwszej przerwie technicznej prowadzili Grecy 8:5, potem do głosu doszli Azjaci, wygrali cały mecz i zapisali na swoje konto trzy punkty.

Katar – Grecja 3:0
(25:20, 25:23, 25:21)

Nie było większych emocji w meczu reprezentacji Niemiec i Kazachstanu. Niemcy szybko i pewnie pokonali swoich rywali i tylko w trzecim secie Azjaci zdołali przekroczyć barierę 20 punktów. Dwa pierwsze sety toczyły się pod wyraźne dyktando Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi byli lepsi w każdym siatkarskim elemencie. Kazachowie tylko w trzecim secie zdołali dotrzymać kroku swoim rywalom i prowadzili z nimi w miarę wyrównaną grę (9:9, 22:21). Końcówka tej partii należała do gospodarzy turnieju odbywającego się we Frankfurcie nad Menem, a zmagania atakiem zakończył najlepszy na boisku Simon Hirsch, który zapisał na swoje konto 19 punktów. W szeregach Kazachstanu 11 punktów zdobył Witalij Jersztein.

Kazachstan – Niemcy 0:3
(17:25, 16:25, 22:25)

Zacięty i emocjonujące spotkanie rozegrały między sobą reprezentacje Hiszpanii oraz Meksyku. Każdy z setów toczył się pod dyktando Hiszpanów. W pierwszym prowadzili i oni 21:16, ale zbyt szybko uwierzyli, że odsłona jest zakończona. Doszło do emocjonującej końcówki, którą Hiszpanie wygrali 25:23. Druga partia spotkania miała podobny przebieg jak pierwsza i przez dłuższy czas gra w niej toczyła się punkt za punkt. W końcówce po raz kolejny uwidoczniła się przewaga Hiszpanów i wygrali oni tego seta i prowadzili w meczu 2:0. Ostatnia partia tego spotkania miała zacięty przebieg i dopiero w końcówce Hiszpanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść i wygrali 25:21. Najwięcej punktów w tym spotkaniu zdobył Andres Vilena – 17 natomiast w drużynie Meksyku Daniel Vargas 12.

Hiszpania – Meksyk 3:0
(25:23, 25:23, 25:21)

Mecz pomiędzy Czarnogórą a Tunezją na początku ułożył się po myśli ekipy Tunezji, która odrzuciła od siatki swoich rywali i dosyć pewnie wygrała pierwszego seta w stosunku 25:18. Dwie kolejne partie padły łupem europejskiej drużyny, Czarnogóra dominowała w ataku oraz bloku i wygrała odpowiednio trzecią i czwartą partię spotkania w stosunku 25:15 oraz 25:19. Czwarty set tego meczu był najbardziej zacięty, grę Czarnogóry napędzili Marko Bojić oraz Luka Babić i wydawało się, że to europejska drużyna wygra tego seta i zapisze na swoje konto trzy punkty. Tak się jednak nie stało, ekipa z Afryki dzięki skutecznej i ofiarnej grze w obronie oraz polu zagrywki wygrała seta numer cztery po grze na przewagi i do końcowego rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. W nim nie do zatrzymania była najskuteczniejszy gracz tego meczu Milos Culafić – zdobywca 23 punktów, zawodnik ten miał duży udział w zwycięstwie swojej reprezentacji.

Czarnogóra – Tunezja 3:2
(18:25, 25:15, 25:19, 25:27, 15:9)