Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. 3: Niemcy, Hiszpanie i Estończycy jadą do Meksyku na Final Four

LŚ, gr. 3: Niemcy, Hiszpanie i Estończycy jadą do Meksyku na Final Four

Niedziela była ostatnim dniem rozgrywek grupy 3 Ligi Światowej, decydującym o tym, kto zagra oprócz gospodarzy w turnieju Final Four w Meksyku. Swoje mecze wygrali reprezentanci Niemiec i Estonii i dzięki temu zapewnili sobie miejsce w turnieju finałowym. Ostatniego finalistę poznaliśmy po zakończeniu meczu Austrii z Hiszpanią. Hiszpanie pokonali rywali 3:0 i to oni zagrają w Meksyku.

Mecz pomiędzy Katarem a Wenezuelą nie miał większego znaczenia dla układu tabeli. Obie drużyny wcześniej straciły szansę na grę w Final Four trzeciej grupy. Od samego początku spotkania ton wydarzeniom na boisku nadawali Katarczycy, na pierwszej przerwie technicznej prowadzili oni 8:6, a następnie 17:13. Ekipa Wenezueli lepiej spisała się w ataku oraz obronie i doprowadziła do remisu 21:21. Końcówka seta rozgrywana na przewagi zakończyła się wygraną Wenezueli 29:27, a w roli głównej wystąpił Fernando. W drugim secie meczu przez dłuższy czas obie ekipy grały falami, potem po raz kolejny do głosu doszli Katarczycy i mieli trzypunktową przewagę (12:9). Był to moment zwrotny tego seta, gracze z Azji skutecznie blokowali swoich rywali i wysoko wygrali tego seta w stosunku 25:16. Kolejny set tego spotkania ponownie toczył się pod dyktando Azjatów, dzięki bardzo dobrej grze mieli oni kilkupunktową przewagę, ale nie zdołali jej utrzymać i po raz kolejny doszło do gry na przewagi. Gra w tym secie miała niesamowity przebieg, każda z ekipa miała po kilka szans na zakończenie tej partii, ostatecznie to Katarczycy wygrali 45:43 i prowadzili w meczu 2:1. Był to moment zwrotny tego spotkania, Azjaci poszli za ciosem i prowadzili 10:3, Wenezuelczycy całkowicie oddali pole gry swoim rywalom, mieli problemy z przyjęciem i dosyć często nadziewali się na blok swoich rywali. W efekcie tego wysoko przegrali tego seta. Najwięcej punktów dla Kataru w tym meczu zdobył dla Kataru Papemaguette Diagne (18), a dla Wenezueli Edson Valnecia Gonzlaez (19).

Katar – Wenezuela 3:1
(27:29, 25:16, 45:43, 25:13)

Obie ekipy miały na swoim koncie po jednym zwycięstwie, ale wyżej w tabeli byli Tajwańczycy, którzy mieli pięć punktów na swoim koncie, natomiast Kazachowie mieli zaledwie trzy punkty. Początek meczu ułożył się po myśli Tajwańczyków, prowadzili oni na pierwszej oraz na drugiej przerwie technicznej (8:6, 16:12). Podopieczni Igora Nikolczenki nie poddawali się i zniwelowali straty do jednego punktu (18:19), Tajwańczycy nie dawali za wygraną, ponownie odskoczyli swoim rywalom na dwa punkty i wygrali tego seta w stosunku 25:23. W drugiej partii spotkania role na boisku się odwróciły i po ataku Maksima Misznienko Kazachowie mieli pięciopunktową przewagę (10:5). Reprezentacja Kazachstanu była skuteczniejsza w ataku i dzięki temu elementowi wygrała tego seta i doprowadziła do remisu w meczu. W trzecim secie do głosu ponownie doszli Tajwańczycy, odrzucili oni swoich rywali od siatki, popełnili mniej błędów i wygrali 25:21. Ekipa Tajwanu poszła za ciosem i nie pozwoliła na zbyt wiele swoim rywalom, wprawdzie Kazachowie zdołali zniwelować straty do dwóch punktów (18:20), ale ostatnie słowo w tym secie należało do Tajwanu. Dla Kazachstanu 17 punktów zdobył Maksim Miszczenko, natomiast dla Tajwanu Chein-Chen Chen 15.

Kazachstan – Tajwan 1:3
(23:25, 25:17, 21:25, 21:25)

Dla reprezentacji Niemiec mecz z Meksykiem miał bardzo ważne znaczenie. Niemcy musieli wygrać ten mecz, aby zagrać w Final Four, z kolei Meksykanie mają zapewniony udział w tym turnieju jako gospodarz. Premierowy set meczu ułożył się po myśli Niemców, ich grę napędził Boehme i dzięki niemu Niemcy wygrali pierwszego seta. Rozpędzeni liderzy grupy trzeciej Ligi Światowej poszli za ciosem, blokowali swoich rywali, byli skuteczniejsi w ataku, popełnili mniej błędów i po raz drugi w tym spotkaniu wygrali seta i prowadzili w całym meczu 2:0. Meksykanie mieli problemy z przyjęciem i w trzeciej partii w dalszym ciągu byli w odwrocie, na pierwszej przerwie technicznej Niemcy prowadzili 8:6, a na drugiej przerwie technicznej aż 16:8. Meksykanie odstawali od swoich rywali i nie nawiązali z nimi skutecznej rywalizacji. Niemcy wygrali tego seta 25:17, zajęli pierwsze miejsce i zagrają w Final Four w Meksyku. Najlepiej punktującym zawodnikiem w tym spotkaniu był Simon Hirsch w ekipie Niemiec (13), a w Meksyku Nestor Orellana (15).

Niemcy – Meksyk 3:0
(25:17, 25:22, 25:17)

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęli Estończycy. Dosyć wyraźnie wygrali pierwszą partię i nic nie zapowiadało późniejszego przebiegu wydarzeń na boisku. Grecy nie załamali się przegraną i to oni wygrali drugą odsłonę spotkania. W trzecim secie meczu Grecy jeszcze raz udowodnili swoją wyższość, skutecznie zagrali w polu zagrywki, wypracowali sobie dwupunktową przewagę, którą utrzymali przez dłuższy czas. Kokkinakis spędził grę Greków i dzięki niemu outsider tabeli wygrał seta i prowadził w meczu 2:1. Będący pod ścianą Estończycy zerwali się do ataków, blokowali swoich rywali i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Ciężar gry wziął na siebie Teppan i to on w głównej mierze przyczynił się do wygrania tej partii przez Estonię. W tie-breaku od początku dominowali Estończycy, ich rywale popełnili wiele błędów (w całym meczu było ich aż 41) i przegrali tego seta i cały mecz. Grecy zakończyli zmagania w Lidze Światowej z czterema porażkami i zdobyli zaledwie jeden punkt. Estonia dzięki tej wygranej zajęła drugie miejsce w tabeli i obok Niemiec zagra w Final Four. Najwięcej punktów w tym spotkaniu zdobyli dla Grecji Rafael Koumentakis (19), a dla Estonii Robert Täht (19).

Grecja – Estonia 2:3
(13:25, 25:21, 25:22, 17:25, 11:15)

Mecz pomiędzy Austrią a Hiszpanią miał duże znaczenie dla końcowego układu tabeli. Obie drużyny miały taką samą ilość punktów – po 11 i tylko zwycięzca zapewniał sobie awans do Final Four. Mecz lepiej rozpoczęli siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego, popełnili mniej błędów własnych, byli skuteczniejsi w ataku i wygrali premierową odsłonę meczu. W kolejnym secie przez dłuższy czas obie ekipy grały punkt za punkt (5:5, 10:10). Stawka spotkania była dosyć wysoka, obie drużyny nie ustrzegły się błędów własnych. Od stanu 17:17 Hiszpanie po raz kolejny udowodnili swoją przewagę i rozstrzygnęli tego seta na swoją korzyść. Pomimo niekorzystnego rezultatu Austriacy w dalszym ciągu przeciwstawiali się swoim rywalom i na pierwszej przerwie technicznej mieli jeden punkt przewagi (8:7). Gra obu ekip falowała, Hiszpanie od stanu 12:12 przejęli inicjatywę na placu gry i prowadzili 20:17. Austriacy zdołali jeszcze doprowadzić do remisu 24:24 i o zwycięstwie musiała decydować gra na przewagi. Pomimo ambitnej postawy Austriacy zeszli z boiska pokonani. Hiszpania obok Estonii, Niemiec i gospodarzy Meksyku zagra w Final Four trzeciej grupy Ligi Światowej. W ekipie Hiszpanii 20 punktów zdobył Andres Villena, a w reprezentacji Austrii Alexander Berger.

Austria – Hiszpania 0:3
(21:25, 19:25, 27:29)

Mecz Tunezji z Czarnogórą kończył zmagania w tej grupie. Obie reprezentacje bez względu na wynik nie miały szans na grę w Final Four. Pierwsze dwa sety wygrali siatkarze Tunezji, w kolejnych dwóch górą byli gracze z Bałkanów. Szczególnie zacięta była trzecia partia spotkania, w której szala zwycięstwa przechodziła z jednej strony na drugą. Po grze na przewagi wygrała jednak Czarnogóra. Zespół ten triumfował też w partii numer cztery i w meczu był remis. Tie-break potoczył się po myśli Tunezyjczyków, którzy na zakończenie zmagań zapisali na swoje konto dwa punkty. Najwięcej punktów w tym meczu zdobyli Hamza Nagga (20), natomiast dla Czarnogóry – Aleksandar Minić (24)

Tunezja – Czarnogóra 3:2
(25:20, 25:17, 23:25, 23:25, 15:7)