Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. 2: Brązowe medale dla Holendrów

LŚ, gr. 2: Brązowe medale dla Holendrów

W portugalskim Matosinhos trwa turniej finałowy drugiej dywizji Ligi Światowej, którego stawką jest awans do elity. Trzecie miejsce w nim zajęła reprezentacja Holandii, która po czterech setach pokonała kadrę Turcji. Spotkanie jednak było bardzo zacięte, nie brakowało wiele, aby w meczu był tie-break.  W finale zagrają Kanada z Portugalią.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Turcy, jednak akcje były wyrównane i szybko Holendrzy doprowadzili do remisu. Sprytny atak przez środek Thomasa Koelewijna sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas w tym meczu (8:7). W dalszej fazie sytuacja na boisku nie ulegała zmianie, oba zespoły prowadziły grę punkt za punkt, skuteczne ataki przeplatając z prostymi błędami. Po jednej stronie punktował Wouter ter Maat, po drugiej wyróżniał się Metin Toy. Dopiero tuż przed przerwą techniczną Turcy zaczęli budować przewagę, którą dzięki dobrym blokom powiększyli do czterech oczek, a o czas poprosił trener Gido Vermeulen (18:14). Dzięki interwencji szkoleniowca reprezentanci Holandii zniwelowali straty (18:18). W tureckim zespole mnożyły się niewymuszone błędy, przez co prowadzenie przeszło na stronę przeciwników. W krótkim czasie obie przerwy wykorzystał Emanuele Zanini. Podbudowani Holendrzy spokojniej rozegrali decydującą fazę seta, pomimo starań reprezentanci Turcji musieli uznać wyższość przeciwników. Efektowny podwójny blok Koelewijna i Van Garderena zakończył pierwszą odsłonę.

Podbudowani zwycięstwem Holendrzy dobrze weszli w kolejnego seta (8:6). Po przerwie Turcy utrzymywali kontakt punktowy z rywalami głównie dzięki skutecznym zbiciom Toya. Przy utrzymującej się przewadze przeciwników trener Zanini zaczął sięgać po zmiany. Gdy uaktywnił się turecki blok, gra wyrównała się. Wciąż jednak nie do zatrzymania był Ter Maat, głównie dzięki dobrej postawie tego zawodnika Holendrzy utrzymywali minimalną przewagę. Z czasem lider reprezentacji Holandii zaczął jeszcze częściej atakować, dzięki czemu podopieczni trenera Vermeulena w decydującą fazę weszli z trzypunktową przewagą (21:18). W końcówce, gdy holenderski rozgrywający przerzucił atak na lewe skrzydło, Turcy zaczęli bronić i wyprowadzać skuteczne kontrataki (21:21). Rozgorzała wyrównana walka. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali reprezentanci Turcji, którzy triumfowali 30:28.

Początek trzeciej odsłony był wyrównany, skuteczny holenderski blok na Gungorze dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Dłuższy czas żadna z drużyn nie była w stanie zbudować prowadzenia, mnożyły się błędy. Druga przerwa techniczna nastąpiła po autowej zagrywce reprezentanta Turcji (15:16). Gra nie miała większego tempa, siatkarze często nie trafiali w boisko zarówno atakami, jak i zagrywkami. Kolejne zmiany nie poprawiały poziomu. Podobnie jak w poprzednim secie, również w końcówce trzeciej partii Holendrzy mieli przewagę, jednak tym razem nie stracili jej, wygrywając po mocnym ataku Ter Horsta.

Otwarcie czwartego seta grane było punkt za punkt. Atak tureckiego zespołu opierał się na Gungorze. Holendrzy mieli problemy z przyjęciem, co odbijało się na skuteczności w ataku. Turcy wykorzystywali kolejne kontrataki, dlatego grę przerwał Gido Vermeulen (10:6). Ingerencja trenera pomogła, zaczął funkcjonować holenderski blok i o czas zmuszony był poprosić trener Zanini (12:13). Jeszcze podczas drugiej przerwy technicznej trzy punkty przewagi mieli Turcy, jednak w dalszej części seta dobrą pracę wykonali holenderscy zmiennicy, którzy stopniowo przejmowali kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Trudna zagrywka Michaela Parkinsona i efektowna gra holenderskiego bloku sprawiła, że od stanu 22:20 Turcy nie zdobyli nawet punktu. Pojedynek, którego stawką był brązowy medal drugiej dywizji, zakończył zdecydowanym atakiem Wouter ter Maat (25:22).

Turcja – Holandia 1:3
(23:25, 30:28, 22:25, 22:25)

Turcja: Gungor (21), Toy (13), Hayirli (9), Koc (4), Kiyak (3), Cin (1), Yesilbudak (libero) oraz Gunes (9), Gokgoz (8), Coskun (4), Yenipazar, Gulmezoglu i Dengin (libero)
Holandia: Ter Maat (28), Diefenbach (13), Van Garderen (10), Koelewijn (4), Van Haarlem (2), Andringa (2), Sparidans (libero) oraz Ter Horst (6), Overbeeke (5), Parkinson (5), Rauwerdink (4) i Keemink