Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Rosjanki górą w starciu z Japonkami

LN K: Rosjanki górą w starciu z Japonkami

Zwycięstwem turniej w Wałbrzychu zakończyła reprezentacja Rosji. Podopieczne trenera Pankowa musiały jednak się sporo napracować, aby pokonać Japonki. O losach meczu zadecydował tie-break, w którym Sborna pokazała swoją wyższość i zakończyła fazę grupową Ligi Narodów z bilansem ośmiu wygranych i siedmiu porażek.

Rosjanki świetnie weszły w mecz, z dobrej strony w polu serwisowym pokazała się Angelina Lazarenko, rewelacyjnie w kontrze grała Natalia Małych, co pozwoliło podopiecznym Wadima Pankowa szybko zbudować pokaźną zaliczkę (5:1). Reprezentantki naszych sąsiadów zaczęły popełniać coraz więcej błędów, Japonki prezentowały się świetnie w zagrywce i na tablicy wyników po chwili widniał remis (7:7). Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni dołożyły kilka punktowych bloków i prowadziły już 16:14. Skuteczna gra Sariny Kogi pozwoliła zawodniczkom z Azji powiększyć prowadzenie (20:16). Bezradne Rosjanki nie potrafiły znaleźć recepty na rewelacyjną grę rywalek, seta zakończył efektowny blok Ai Kurogo (25:19).

W wyjściowym składzie na drugiego seta Olgę Biriukową zastąpiła Anna Kotikowa. Okazało się to dobrym posunięciem, bowiem siatkarki Sbornej lepiej rozpoczęły drugą partię, dzięki dobrej postawie w bloku zbudowały trzypunktową przewagę (8:5). Japonki miały problemy z przyjęciu, co bardzo utrudniało im grę w ofensywie. Rosjanki z kolei nie miały tego rodzaju kłopotów, skuteczna gra w kontrze pozwoliła im powiększyć prowadzenie (12:6). Reprezentantki naszych sąsiadów poszły za ciosem, świetnie na siatce grała Angelina Lazarenko i na drugiej przerwie technicznej podopieczne Wadima Pankowa wygrywały już 16:7. Rosjanki grały jak z nut, cały czas powiększały przewagę i zwyciężyły w drugiej odsłonie spotkania 25:14.

Rosjanki rewelacyjnie otworzyły trzeciego seta, dobra gra w bloku skutkowała wyjściem przez nie na trzypunktowe prowadzenie (6:3), które powiększyły po asie serwisowym Jekateriny Liubuszkiny (7:3). Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie potrafiły przełamać impasu w ofensywie i przegrywały już 3:9. Świetna passa Rosjanek trwała dalej, wywierały na rywalkach presję kąśliwą zagrywką, kończyły swoje kontry i wygrywały już 16:9. Japonki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki z podopiecznymi Wadima Pankowa, które prezentowały się lepiej w każdym elemencie. Sborna pewnie zwyciężyła w trzeciej partii (25:16).

Początek czwartej odsłony spotkania należał do zawodniczek z Kraju Kwitnącej Wiśni, które za sprawą dobrej gry w polu serwisowym oraz w bloku wygrywały już 7:3. Rosjanki nie zamierzały się jednak poddawać, prezentowały się dobrze w zagrywce, wykorzystywały błędy i błyskawicznie doprowadziły do remisu (8:8). Środkowa część seta była bardzo wyrównana, oba zespoły grały punkt za punkt i na drugiej przerwie technicznej było 16:15 dla Japonek. Dobra gra serwisem siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni skutkowała odbudowaniem przez nich zaliczki (22:19), której nie oddały aż do końca seta. Emocjonującą końcówkę seta wygrały siatkarki z Azji (25:23).

Rosjanki świetnie otworzyły tie-breaka, dzięki dobrej grze w polu serwisowym oraz w kontrze (3:0). Skuteczne blok i atak dołożyła Natalia Małych, co pozwoliło podopiecznym Wadima Pankowa powiększyć zaliczkę (8:3). Mimo walki zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie były w stanie odrobić strat. Zwycięstwo Rosjanek przypieczętowała potężnym uderzeniem Irina Woronkowa (15:10).

Rosja – Japonia 3:2
(19:25, 25:14, 25:16, 23:25, 15:10)

Rosja: Lazarenko (18), Romanowa (4), Liubuszkina (8), Woronkowa (15), Małych (16), Biriukowa (8), Kutiukowa (libero) oraz Kotikowa (15), Rysewa i Kurnosowa
Japonia: Koga (10), Iwasaka (7), Shinnabe (15), Tominaga (2), Okumura (7), Kurogo (15), Inoue (libero) oraz Ishii (9), Tashiro, Akutagawa (4), Nabeya i Uchiseto