Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Porażka Polaków w meczu z Rosją

LN M: Porażka Polaków w meczu z Rosją

Reprezentacja Polski przegrała w swoim pierwszym meczu Final Six Siatkarskiej Ligi Narodów we francuskim Lille z Rosją 1:3. Polacy dzielnie stawili czoła Rosjanom w drugim i trzecim secie, ale to nie wystarczyło na dobrze dysponowanych rywali. Jutrzejszy mecz ze Stanami Zjednoczonymi będzie grą o pozostanie w turnieju dla podopiecznych Vitala Heynena.

Polacy lepiej otworzyli spotkanie, dobra postawa w kontrze biało-czerwonych pozwoliła im zbudować dwupunktowe prowadzenie (2:0). Podopieczni Vitala Heynena mieli jednak kłopoty z przyjęciem, co przekładało się na problemy w ataku. Rosjanie skrzętnie wykorzystywali niepowodzenia Polaków i to oni znaleźli się na prowadzeniu (7:4). Reprezentanci Sbornej zaczęli popełniać coraz więcej błędów, nasi reprezentanci dołożyli skuteczny blok i na tablicy wyników widniał remis (10:10). Na skutek urazu kolana boisko musiał opuścić Mateusz Bieniek, którego zastąpił Bartłomiej Lemański. Biało-czerwoni często mylili się w polu serwisowym, Grzegorz Łomacz popełnił błąd podwójnego odbicia, co pozwoliło Rosjanom odbudować zaliczkę (18:15), którą powiększyli po skończeniu przechodzącej piłki przez Jegora Klukę (20:16). Mistrzowie Europy poszli za ciosem, kąśliwe zagrywki Dmitrija Wołkowa skutkowały powiększeniem dystansu dzielącego oba zespoły (23:16). Set zakończył się wysoką wygraną Sbornej (25:18).

Na drugą partię biało-czerwoni wyszli z Arturem Szalpukiem, zmienił on Bartosza Kwolka. Początek drugiej odsłony spotkania był bardzo wyrównany, oba zespoły grały punkt za punkt aż do pierwszej przerwy technicznej, na której Rosjanie minimalnie prowadzili 8:7. Biało-czerwoni ponownie mieli problemy w przyjęciu, kontra wykorzystana przez Dmitrija Wołkowa dała Sbornej dwupunktowe prowadzenie (11:9). Polacy nie zamierzali składać broni, as serwisowy Artura Szalpuka pozwolił naszym reprezentantom doprowadzić do remisu (14:14). Podopieczni Vitala Heynena nie potrafili sobie poradzić z kąśliwymi zagrywkami Artioma Wolwicza, mistrzowie Europy wykorzystali okazje i błyskawicznie odskoczyli na cztery ,,oczka’’ (18:14). Nasi reprezentanci poprawili się w ofensywie, świetnie w tym elemencie prezentował się zwłaszcza Bartosz Kurek, co pozwoliło biało-czerwonym złapać kontakt z rywalami (17:18). Polacy nie zdołali jednak doprowadzić do remisu głównie przez słabą postawę w polu serwisowym. Drugą odsłonę spotkania zakończył efektownym atakiem ze środka Dmitrij Muserski (25:23).

Biało-czerwoni świetnie weszli w trzeciego seta, Rosjanie mieli problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Z kolei Polacy kończyli swoje kontry, dzięki skutecznemu atakowi Bartosza Kurka prowadzili już 7:4. Na boisku pojawił się Bartosz Bednorz, który zastąpił Aleksandra Śliwkę. Rosjanie nie zamierzali się poddawać, dobrze prezentowali się w zagrywce, co pozwoliło im odrobić część strat (11:12). Nasi reprezentanci jednak błyskawicznie odpowiedzieli asem serwisowym Jakuba Kochanowskiego (14:11). Podopieczni Vitala Heynena poszli za ciosem, świetnie prezentowali się zwłaszcza w kontrze. Zdeprymowani mistrzowie Europy popełniali coraz więcej błędów, co ułatwiło grę biało-czerwonym (21:16). Mimo walki siatkarze Sbornej nie zdołali odrobić strat. Trzecia odsłona spotkania padła łupem Polaków (25:22).

Rosjanie lepiej rozpoczęli czwartego seta, za sprawą świetnej passy w bloku błyskawicznie zbudowali pokaźną zaliczkę (8:4). Zmusiło to trenera Heynena do zmian, na boisku pojawili się Maciej Muzaj, Fabian Drzyzga i Aleksander Śliwka. Nie rozwiązało to problemów biało-czerwonych, którzy nie potrafili sobie poradzić z kąśliwymi serwisami Dmitrija Wołkowa (10:4). Zawodnicy Sbornej skrzętnie wykorzystywali swoje okazje w kontrze i powiększali przewagę (13:6). Biało-czerwoni zerwali się do walki, seria punktów zdobyta przy zagrywkach Aleksandra Śliwki poprawiła sytuację naszych reprezentantów (10:13). Polacy mieli jednak ogromne kłopoty w przyjęciu, co pozwoliło Rosjanom odbudować przewagę (16:10). Skuteczna gra Rosjan w kontrze skutkowała powiększeniem się dystansu dzielącego oba zespoły, po ataku Dmitrija Muserskiego było już 20:12. Nasi reprezentanci nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z rywalami w końcówce czwartej odsłony spotkania. Zwycięstwo Sbornej w tym meczu przypieczętował skuteczną kiwką Jegor Kluka (25:17).

Rosja – Polska 3:1
(25:18, 25:23, 22:25, 25:17)

Rosja: Wołkow (15), Michajłow (15), Muserski (13), Kluka (12), Wolwicz (7), Kowalow (4), Sokołow (libero) oraz Poletajew (1), Kobzar i Kabieszow (libero)
Polska: Kurek (23), Kochanowski (8), Śliwka (3), Łomacz (1), Kwolek (1), Bieniek (1), Zatorski (libero) oraz Szalpuk (11), Muzaj (3), Lemański (1), Bednorz (1), Schulz i Drzyzga