Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: Wymęczona wygrana Serbów, Bułgarzy bez szans z Rosjanami

LN M: Wymęczona wygrana Serbów, Bułgarzy bez szans z Rosjanami

Podziałem punktów zakończył się mecz reprezentacji Serbii i Australii. Po mocnym początku Serbów i prowadzeniu 2:0 podopieczni Marka Lebedewa doszli do głosu, waleczni Australijczycy wyrównali stan rywalizacji. W tie-breaku kontrolę nad rywalizacją odzyskali Plavi. W drugim spotkaniu nie było tylu emocji, Bułgarzy 0:3 ulegli  reprezentacji Rosji.

Początek meczu z Australią nie układał się po myśli podopiecznych Nikoli Grbicia, ani ryzyko podejmowane w polu serwisowym, ani gra w bloku nie dawały serii punktowych. Serbom z trudem przychodziło przebijanie się na drugą stronę siatki, a nawet kiedy ta sztuka przyniosła oczekiwane rezultaty, kolejne ataki trafiały w ręce libero Australijczyków – Perry’ego. Podopieczni Marka Lebedewa również nie byli szczególnie regularni w elemencie zagrywki, błędy po obu stronach siatki sprzyjały grze na styku. W końcówce lepiej zareagowali Serbowie, którzy mogli liczyć na skutecznego Petkovicia, partię zakończył błąd w polu serwisowym Australijczyków, dając Plavim prowadzenie w meczu. O ile w partii pierwszej trudno było jednoznacznie wskazać, komu bliżej do triumfu w odsłonie kolejnej, podopieczni Nikoli Grbicia nie zostawili rywalom złudzeń. W tej partii na boisku istniał praktycznie tylko jeden zespół. Poza dominacją w polu serwisowym Serbowie nieźle spisywali się w kontratakach, co miało przełożenie na tablicę wyników. Petković i jego koledzy prowadzili kolejno 10:4, 16:9. Reakcją Marka Lebedewa były najpierw przerwy na żądanie, następnie szkoleniowiec przystąpił do rotacji składem. Na boisku pojawili się Richards i Hodges. I mimo że tej partii reprezentanci Australii nie zdołali już uratować, te zmiany przełożyły się na przebieg spotkania.

Tego rytmu gry Serbowie nie zdołali utrzymać do końca, tym bardziej kiedy Australijczycy wrzucili kolejny bieg. Słabość w przyjęciu rywali pokazały serwisy zespołu Marka Lebedewa. Tę partię rozpoczął kolejny z zawodników, dotychczas nie mających tylu szans na grę – rozgrywający Arshdeep Dosanjh. W ataku w tej części spotkania brylowali Richards i Hodges, podczas gdy Petković nie mógł liczyć na większe wsparcie ze strony swoich kolegów. Większą pewność w grze pozwoliła drużynie trenera Lebedewa kontrolować rywalizację (16:13). Tej partii Australijczycy nie wypuścili z rąk, wygrywając 25:20. Najbardziej wyrównany był czwarty set spotkania, tym razem Hodges i spółka musieli dużo bardziej się postarać. Serbowie mieli swoje szanse w secie, jednak finalnie triumfatora wyłoniła gra na przewagi. Nikola Grbić rotował jeszcze składem, nie zdołał jednak uratować seta i konieczne było rozegranie tie-breaka. W decydującym secie to Australijczycy opadli z sił. Po serbskiej stronie siatki dobrze do gry wprowadził się Marko Ivović, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 6:3. Sytuację reprezentacji Australii próbował ratować Jordan Richards. Tej zaliczki reprezentacja Serbii nie pozwoliła sobie odebrać (13:9), wygrywając finalnie 15:9.

Serbia – Australia 3:2
(25:23, 25:19, 20:25, 25:27, 15:9)

Serbia: Petković (18), Kovacević (10), Okolić (9), Katić (7), Krsmanović (4), Jovović (2), Rosić (libero) oraz Ivović (5), Mijailoić (5), Luburić (4), Lisinac (2) i Kostić
Australia: Staples (17), O’dea (10), Graham (6), Williams (3), Smith (2), Peacock, Perry (libero) oraz Richards (16), Hodges (15), Dosanjh (2), Lipscombe (libero) i Hone

Rosjanie wygraną z Bułgarią chcieli zakończyć turniej w Sofii i ta sztuka podopiecznym trenera Siergieja Szlapnikowa w pełni się udała. Już początek meczu pokazał, że gospodarzom grającym bardzo nerwowo i popełniającym błędy będzie ciężko o punkty. Sborna na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:5. Nie do zatrzymania był zwłaszcza Jegor Kluka, który punktował raz po raz. Po jego ataku oba zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:10 dla Rosjan. W zespole gospodarzy próbował szarpać jeszcze Nikołaj Uczikow, ale ostatecznie blok Ilji Własowa zakończył seta zdecydowanym zwycięstwem reprezentacji Rosji 25:17.

Gospodarze nadal nie mogli się odnaleźć na boisku i również na początku drugiej partii popełniali proste błędy. Rosjanie nie wysilając się wiele, po asie serwisowym Igora Kobzara prowadzili już 8:4. Bułgarzy starali się trzymać fason jeszcze do drugiej przerwy technicznej (11:16), po niej ich gra posypała się już kompletnie. W bloku szalał Dmitrij Muserski, atakowali Konstantin Bakun i Jegor Kluka, a Bułgarzy mylili się raz za razem. Sborna zdobywała punkty seriami i nic dziwnego, że wygrała jeszcze wyżej niż w pierwszym secie – tym razem do 15.

Rosjanie nie zwalniali tempa. W trzecim secie po ataku Ilji Własowa zeszli na przerwę techniczną, mając trzypunktową przewagę. W zespole bułgarskim coraz lepiej poczynał sobie Swietosław Gocew, który popisał się kilkoma skutecznymi akcjami w bloku i w ataku (7:9). Trzy punkty z rzędu po atakach Dmitrija Muserskiego znów pozwoliły Rosjanom powiększyć przewagę, ale gospodarze nie rezygnowali. Obudził się Rozalin Penczew, było już jednak za późno, by dogonić rywali. Rosjanie pierwszą piłkę meczową mieli już przy stanie 24:19 po skutecznym ataku Konstantina Bakuna. Bułgarom udało się jeszcze zdobyć dwa punkty, ale potem Nikołaj Uczikow popsuł zagrywkę i trzy punkty Rosjan stały się faktem.

Bułgaria – Rosja 0:3
(17:25, 15:25, 21:25)

Bułgaria: Uczikow (10), Bratoew W. (5), Josifow (5), Skrimow (4), Seganow, Grozdanow, Salparow (libero) oraz Penczew R. (3), Gocew (5), Penczew N. (1) i Petkow
Rosja: Kluka (16), Muserski (13), Karpuchow (8), Bakun (8), Własow (5), Kobzar (2), Kabeszow (libero) oraz Filippow