Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M Urmia: Polacy w końcu wygrali, Kanada pokonana 3:1

LN M Urmia: Polacy w końcu wygrali, Kanada pokonana 3:1

Przed meczem w Urmii Polacy mieli tyle samo punktów w Lidze Narodów co zespół Kanady. W bezpośrednim starciu pomiędzy tymi zespołami lepsi okazali się biało-czerwoni, którzy pokonali podopiecznych trenera Glenna Hoaga 3:1, walcząc w ostatnim secie na przewagi. Polacy wciąż są w grupie drużyn walczących o udział w turnieju finałowym Ligi Narodów.

To biało-czerwoni dobrze weszli w mecz, za sprawą niezłej postawy w defensywie oraz w kontrze wypracowali dwupunktową zaliczkę (3:1). Polacy dołożyli także punktowy blok, dzięki czemu powiększyli przewagę do trzech punktów (9:6), nie cieszyli się jednak z niej długo. Kanadyjczycy dołożyli punkt zagrywką, coraz lepiej czytali akcje podopiecznych Vitala Heynena i błyskawicznie wyrównali wynik (9:9). Kąśliwe zagrywki Polaków stworzyły im okazję do gry w kontrze, dzięki czemu na drugą przerwę techniczną schodzili z trzypunktowym prowadzeniem (16:13). Podopieczni Vitala Heynena lepiej rozegrali końcową cześć seta i bez większych problemów dowieźli przewagę do końca premierowej odsłony spotkania (25:20).

To zawodnicy z Ameryki Północnej lepiej weszli w drugiego seta, dzięki zagrywkom Stephena Maara zbudowali dwupunktową zaliczkę (6:4). Niezła postawa w defensywie stwarzała Polakom okazje do gry w kontrze, lecz biało-czerwoni nie potrafili ich wykorzystać. Kanadyjczycy poszli za ciosem, po szczęśliwym serwisie Sharone’a Vernona-Evansa prowadzili 12:9. Podopieczni Vitala Heynena dobrze grali pasywnym blokiem, w kontrze skuteczny był Aleksander Śliwka i na tablicy wyników widniał remis (15:15). Potężne zagrywki Jakuba Kochanowskiego pozwoliły Polakom wyjść na prowadzenie (20:18). Po autowym ataku Karola Kłosa rezultat znów był na styku (22:22). To biało-czerwoni mieli piłkę setową, lecz jej nie wykorzystali i o wygranej zdecydowała gra na przewagi. Kanadyjczycy lepiej rozegrali końcówkę, wygrali tę partię 27:25.

To siatkarze prowadzeni przez Glenna Hoaga prezentowali świetnie w bloku oraz w polu serwisowym, co pozwoliło im zbudować dwupunktową zaliczkę (3:1). Polacy zniwelowali ją dzięki skutecznej kontrze Dawida Konarskiego (4:4). Podopieczni Vitala Heynena poszli za ciosem, atak Aleksandra Śliwki skutkował prowadzeniem biało-czerwonych, lecz Kanadyjczycy szybko wyrównali po uderzeniu Vernona-Evansa (10:10). Zawodnicy z Ameryki Północnej popełnili błędy, w drużynie mistrzów świata skutecznie w ofensywie prezentował się Dawid Konarski, co skutkowało wyjściem na trzypunktowe prowadzenie przez Polaków (15:12). Siatkarze z Ameryki Północnej stracili skuteczność w ataku, co skrzętnie wykorzystywali podopieczni Vitala Heynena (22:16). Utrzymali oni bez problemu przewagę do końca seta, którego wygrali 25:20.

Początek kolejnej odsłony spotkania miał dość leniwy przebieg, oba zespoły psuły dużo serwisów, a wynik przez długi czas utrzymywał się na styku. Zmienił to dopiero atak w kontrze Vernona-Evansa (7:5). Ta zaliczka została jednak błyskawicznie zniwelowana po agresywnym agresywnym przebiciu Aleksandra Śliwki (7:7). Biało-czerwoni poszli za ciosem, wykorzystywali błędy rywali i to oni zbudowali dwupunktowe prowadzenie po mocnym uderzeniu Śliwki (14:11). Zawodnicy z Ameryki Północnej coraz lepiej prezentowali się w bloku, ich przeciwnicy mieli problemy w przyjęciu i na tablicy wyników widniał remis (19:19). Po zatrzymaniu Dawida Konarskiego przez Jasona Derocco to Kanadyjczycy prowadzili 22:21. Biało-czerwoni mieli piłkę meczową, jednak jej nie wykorzystali i gra toczyła się na przewagi. Za sprawą kolejnej ,,czapy” na polskim atakującym to podopieczni Glenna Hoaga byli bliżej wygrania seta (25:24). Świetną zmianę dal Łukasz Kaczmarek, jego atak, dwie kąśliwe zagrywki oraz dobra postawa na siatce podopiecznych Vitala Heynena pozwoliła im zwyciężyć w tym secie 28:26 i w całym meczu 3:1.

Polska – Kanada 3:1
(25:20, 25:27, 25:20, 28:26)

Polska: Konarski (21), Śliwka (20), Szalpuk (9), Kochanowski (9), Kłos (4), Janusz (1), Popiwczak (libero) oraz Kwolek (5), Kaczmarek (1), Fornal i Łukasik
Kanada: Vernon-Evans (31), Hoag (10), Maar (8), Van Berkel (8), Szwarc (3), Walsh (3), Bann (libero) oraz Marshall (libero), Gyimah (6), Derocco (4), Sclater i Schriemer