Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M Urmia: Gospodarze bez straty seta w starciu z Rosją

LN M Urmia: Gospodarze bez straty seta w starciu z Rosją

Siatkarze Iranu turniej Ligi Narodów na własnym terenie zakończyli z kompletem zwycięstw. W ostatnim pojedynku Persowie potrzebowali zaledwie trzech setów, aby móc cieszyć się z wygranej nad Rosją. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo nie wykorzystali swoich szans przede wszystkim w drugiej odsłonie.

Już na początku pierwszej partii szybko odskakiwać zaczęli Irańczycy. Po kilku akcjach wygrywali 3:1. Dwupunktowe prowadzenie gospodarzy utrzymywało się do pierwszej przerwy technicznej. Po niej przewaga podopiecznych Igora Kolakovicia stopniowo zaczęła wzrastać. Po ataku Fayaziego wynosiła ona już cztery oczka (12:8). Na drugą przerwę techniczną zespoły sprowadziło autowe zbicie Podlesnika (16:12). Po wznowieniu gry zapunktował Ghafour i Irańczycy wygrywali już 17:12. Pewnie tym samym zaczęli zmierzać po zwycięstwo w secie. Wkrótce bowiem prowadzili już 22:15. W końcówce partii dwukrotnie o czas prosił jeszcze szkoleniowiec Rosjan, Tuomas Sammelvuo, ale na nic się to zdało. Irańczycy pewnie wygrali 25:20.

W drugiej odsłonie walka początkowo toczyła się punkt za punkt. Przy wyniku 5:5 odskakiwać zaczęli jednak Rosjanie, którzy na pierwszej przerwie technicznej, po atakach Podlesnika, Poletajewa i Jakowlewa , prowadzili 8:5. Po powrocie zespołów na parkiet przewaga Rosjan szybko zaczęła wzrastać i na drugiej regulaminowej przerwie w secie była już sześciopunktowa (16:10). Kiwka i as serwisowy Maroufa oraz zbicie Ghafoura pozwoliły Irańczykom zbliżyć się do rywali na trzy oczka (13:16). Wkrótce jednak dwa zbicia Poletajewa znów wyprowadziły Sborną na znaczne prowadzenie (18:13). O czas poprosił wówczas Igor Kolaković. Po przerwie gospodarze ponownie zaczęli odrabiać straty. Przy wyniku 15:19 serię błędów popełnili podopieczni trenera Sammelvuo i po chwili irańscy siatkarze przegrywali już tylko punktem (18:19). Gra wyrównała się na krótko, bowiem szybko znów inicjatywę przejęli zawodnicy z Rosji (23:20). Irańczycy nie złożyli jednak broni i w końcówce po raz kolejny doprowadzili do remisu (23:23). O wyniku tej partii decydowała zacięta gra na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej gospodarze, którzy po asie serwisowym Maroufa wygrali 26:24.

Reprezentacja Iranu dobrze weszła też w kolejną odsłonę, szybko wychodząc  w niej na znaczne prowadzenie (6:2). Na pierwszej przerwie technicznej gospodarze wygrywali 8:5. Po wznowieniu rywalizacji zespoły przez moment grały punkt za punkt, ale przy wyniku 12:9 dwukrotnie zapunktował Ghafour i przewaga jego ekipy wzrosła do pięciu oczek. O czas poprosił wówczas trener Sammelvuo. Jego podopiecznym udało się następnie odrobić do rywali część strat (13:15), a po chwili, po bloku na Ebadipourze, przegrywali już tylko 16:17. Irańczycy nie dali jednak wybić się z rytmu i w końcówce znów przejęli inicjatywę. Po asie serwisowym Shafieiego wygrywali 20:17. Wkrótce jednak z ich trzypunktowej przewagi znów prawie nic nie pozostało (22:21). Rosjanie dzielnie walczyli o przedłużenie tego meczu, ale ostatecznie kropkę nad i w tym spotkaniu postawili Irańczycy, którzy po autowej zagrywce Kowaljewa wygrali partię 25:23.

Iran – Rosja 3:0
(25:20, 26:24, 25:23)

Iran: Ghafour (17), Ebadipour (8), Seyed (8), Marouf (5), Fayazi (5), Shafiei (5), Hazratpourtalatappeh (libero) Sharifi (1), Yali
Rosja: Poletajew (16), Podlesnik (11), Jakowlew (6), Woronkow (4), Kobzar (3), Wlasow (2), Golubew (libero) oraz Kowaliew (1), Kurkajew (1), Wołkow, Filippow