Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: W starciu na szczycie lepsi Francuzi, Rosja bez straty seta pokonała Włochów

LN M: W starciu na szczycie lepsi Francuzi, Rosja bez straty seta pokonała Włochów

W pierwszym meczu mocno obsadzonego turnieju w Modenie po dwóch stronach siatki stanęli liderzy tabeli Siatkarskiej Ligi Narodów – zespoły USA i Francji. W spotkaniu, które pełne było błędów, lepsi okazali się gracze z Francji, którzy popełnili ich zdecydowanie mniej niż Amerykanie. W drugim piątkowym starciu zmierzyli się Włosi i Rosjanie. Zdecydowanie lepsza okazała się Sborna, zapewniając sobie awans do Final Six, a od niego bardzo oddalili się Włosi.

W mecz lepiej weszli Francuzi odskakując po asie serwisowym Ngapetha i ataku Boyera na 4:1. Kolejne znakomite zbicia atakującego Trójkolorowych pozwoliły im już prowadzić 8:4 na przerwie technicznej. Podopieczni Laurenta Tillie przeważali praktycznie w każdym elemencie, a Boyer nadal nie zwalniał tempa. Po kolejnej wygrywającej zagrywce Ngapetha zrobiło się już 19:13 i o przerwę poprosił John Speraw. Nic to jednak nie dało, w ataku punktował także Nicolas Le Goff (21:16), a w końcówce skuteczny w ataku był Earvin Ngapeth (24:18). Amerykanie m.in. po bloku McDonnella oraz asie serwisowym tego gracza zbliżyli się na 21:24. Ostatecznie po ataku Boyera premierowa odsłona padła łupem Francuzów.

W drugim secie dzięki dobrej grze blokiem Micah Christensona i Aarona Russella, a także zagrywce Matthew Andersona i zbiciu Davida Smitha Amerykanie odskoczyli na 7:2. Na nic się zdawały wysiłki Boyera w ataku, po zbiciu Defalco i asie Christensona było już 11:6 dla rywali. W ataku punktował Russell (13:7), ale Francuzi się nie poddawali. Wykorzystali niemoc rywali, a duet Boyer-Ngapeth wziął ciężar zdobywania punktów na swoje barki (13:13). Ataki Lyneela i Boyera dały Les Bleus punkt przewagi na przerwie technicznej. Wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu, ale kiedy punktował Anderson, a dodatkowo utrudniał swoją zagrywką rywalom przyjęcie, to Amerykanie mieli piłki setowe (24:21). Francuzi obronili dwa setballe, ale znów niezawodny w ataku okazał się Matthew Anderson i w meczu było 1:1.

Po udanym bloku i błędzie rywali Francuzi prowadzili w trzeciej partii 2:0, a po zbiciach Le Goffa, Ngapetha i Lyneela oraz asie serwisowym Kevina Le Roux różnica wzrosła już do pięciu oczek (7:2). Po początkowym zrywie Francuzów dopadła jednak duża niemoc, nie mogli skończyć ataku, co wykorzystali rywale, a znakomita kiwka Christensona pozwoliła Amerykanom zniwelować różnicę do jednego oczka. Do tego doszedł jeszcze as serwisowy Russella i na tablicy pojawił się remis 7:7. Rozgorzała walka punkt za punkt, ale po nieudanym ataku Andersona to Francja miała dwa oczka zapasu (17:15). Na 20:20 wyrównał zdecydowany lider Amerykanów w tym meczu, Matthew Anderson, a dobra zagrywka McDonnella pozwoliła siatkarzom z Ameryki Północnej odskoczyć na dwa oczka. Słabszy moment przeżywał Ngapeth, którego zmienił Thibault Rossard i była to dobra zmiana. Jego zagrywka pozwoliła wyrównać na 22:22. Ostatecznie doszło do gry na przewagi, a po asie serwisowym Christensona lepsi okazali się siatkarze USA.

W czwartej odsłonie błędy w ataku Amerykanów pozwoliły Les Bleus odskoczyć na 6:3. Francuzi przez dłuższy czas utrzymywały to dwu, to trzypunktową przewagę. Blok Rossarda na Andersonie spowodował, że wzrosła ona do czterech oczek (14:10). Atak Le Goffa i as Rossarda dał Trójkolorowym pięciopunktowe prowadzenie na drugiej przerwie technicznej. Kolejne znakomite ataki coraz bardziej przybliżały podopiecznych Laurenta Tillie do tie-breaka (19:13), a po asie serwisowym Benjamina Toniuttiego było 21:14. Zbicie Kevina Tillie dało Francuzom piłki setowe (24:17). Amerykanie obronili trzy setballe, ale ostatecznie po zbiciu Le Goffa w meczu był remis 2:2.

Początek tie-breaka to wyrównana gra z obu stron, ale w pewnym momencie Francja zdołała odskoczyć na dwa oczka. Ataki Rossarda i Boyera pozwoliły powiększyć tę przewagę do trzech punktów przy zmianie stron. Francuzi wydawali się zmierzać po wygraną, kolejny atak Rossarda i błędy w tym elemencie Andersona dały im już wynik 12:7. Amerykanie próbowali poderwać się jeszcze do walki, skuteczne ataki pozwoliły im się zbliżyć na dwa oczka. Atak Chinenyeze dał jednak Les Bleus piłki meczowe, a kilka chwil później atak Stephena Boyera zakończył spotkanie.

USA – Francja 2:3
(21:25, 25:23, 28:26, 20:25, 12:15)

USA: Anderson (23), Russell (21), McDonnell (12), Smith (9), Defalco (7), Christenson (6), Shoji E. (libero) oraz Watten (libero), Langlois (1), Ensing (2) i Jendryk (1)
Francja: Boyer (21), Ngapeth (15), Le Goff (10), Le Roux (5), Tillie (3), Toniutti (2), Grebennikov (libero) oraz Brizard, Lyneel (3), Rossard (7) i Chinenyeze (4)

W mecz lepiej weszli Rosjanie, po ataku Poletajewa było 2:0. Warto jednak podkreślić liczne zmiany w wyjściowym składzie Sbornej. Włosi jednak szybko wyrównali, a po akcji Ivana Zaytseva przeważali 6:3. Trener Szlapnikow szybko jednak desygnował do gry swojego lidera, Dmitrija Muserskiego, co poderwało zespół. Na 10:10 skutecznym atakiem po prostej wyrównał Jegor Kluka, zadziałał także rosyjski blok. Na przerwie technicznej po asie serwisowym kapitana Sbornej Dmitrija Wołkowa przyjezdni mieli dwa oczka zapasu. Azzurri jednak szybko wyrównali atakami Filippo Lanzy i Gabriele Maruottiego. As serwisowy Muserskiego pozwolił jednak Rosjanom odbudować dwupunktowy zapas (18:16), a kilka chwil później ataki Kluki dały im już trzypunktową przewagę, zmuszając Gianlorenzo Blenginiego do wzięcia czasu. Nieudane przyjęcie Lanzy dało przeciwnikom Italii piłki setowe (24:20), zwycięstwo swojej ekipy udanym atakiem przypieczętował Dmitrij Wołkow.

As serwisowy Igora Filippowa dał Rosjanom prowadzenie w drugiej partii 3:1, a po ataku i bloku Jegora Kluki oraz zbiciu Dmitrija Wołkowa zrobiło się już 7:2. Ataki Maruottiego i Zaytseva i blok spowodowały, że różnica mocno stopniała. W ataku chwilowo zaciął się jednak lider Azzurrich, Ivan Zaytsev, co pozwoliło Rosjanom chwilowo utrzymywać prowadzenie (9:6). Funkcjonowała jednak włoska obrona, a w ataku ciężar na siebie wziął Lanza, asa serwisowego dołożył Simone Giannelli i na tablicy pojawił się remis (9:9). Przy zagrywce Lanzy gospodarze odskoczyli na 13:10. Błędy Rosjan pozwoliły Włochom utrzymać ten zapas na przerwie technicznej, a kilka minut po niej Ivan Zaytsev powiększył udanymi atakami przewagę swojej ekipy (20:16). Rosjanie głównie za sprawą bloków Muserskiego zbliżyli się na jedno oczko (20:21), a po błędach Italii i bloku Ilji Własowa podopieczni Siergieja Szlapnikowa mieli punkt zapasu. Rosjanie rozegrali znakomicie końcówkę seta i po asie serwisowym Muserskiego i zbiciu Poletajewa prowadzili w meczu 2:0.

Rozpędzeni Rosjanie znakomicie weszli w trzeciego seta, as serwisowy Wiktora Poletajewa i atak Kluki dał im prowadzenie 5:1. Włosi jednak zerwali się do walki, punktowali Simone Parodi, Simone Anzani i Ivan Zaytsev, co pozwoliło zniwelować straty do jednego oczka. Na 9:9 wyrównał Anzani, skuteczny był też Maruotti i to Azzurri mieli punkt zapasu, a po ataku Simone Giannellego już dwa (13:11). Na 14:14 blokiem wyrównał Własow, a po błędzie w ataku Parodiego i zbiciu Dmitrija Wołkowa Sborna miała dwa oczka przewagi na przerwie technicznej. Po niej skuteczne ataki Muserskiego i Wołkowa pozwoliły Rosjanom powiększyć zaliczkę (20:16). Sborna w pełni kontrolowała boiskowe wydarzenia, trzy z rzędu ataki Muserkiego dały jej już wynik 23:17. Pomyłka serwisowa Nellego dała podopiecznym Siergieja Szlapnikowa piłki meczowe. Koniec meczu jeszcze odwlekł zagrywką Zaytsev, ale ostatni punkt był dziełem Ilji Własowa

Włochy – Rosja 0:3
(21:25, 22:25, 20:25)

Włochy: Zaytsev (15), Lanza (10), Maurotti (4), Giannelli (4), Anzani (4), Cester (1), Colaci (libero) oraz Mazzone (4) i Parodi (2)
Rosja: Kluka (12), Poletajew (9), Wołkow (7), Własow (5), Kowalow (3), Filippow (2), Kabieszow (libero) oraz Muserski (12), Karpuchow (2), Kobzar i Sokołow (libero)