Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Siłą Polaków drużyna, indywidualnie w statystykach brylują inni

LN M: Siłą Polaków drużyna, indywidualnie w statystykach brylują inni

fot. Klaudia Piwowarczyk

Za nami pierwszy weekend z Ligą Narodów siatkarzy. Był on niezwykle udany dla polskich siatkarzy, którzy znajdują się na czele tabeli rozgrywek. Biało-czerwoni mają komplet punktów i straconego jedynie seta. Za nimi plasują się reprezentanci Francji, którzy stracili jedną partię więcej. Miejsce „w trójce” mają też Włosi. A jak miniony weekend prezentuje się w indywidualnych statystykach? Rzućmy okiem na poszczególne zestawienia.

Mimo że reprezentacja Polski jest jak na razie najlepsza, trudno polskich siatkarzy znaleźć w czołówce indywidualnych rankingów. Co to oznacza? Na pewno nie to, że są „słabsi” od innych. Siłą polskiej ekipy jest wyrównana drużyna, w której gra rozkłada się na cały team, Vital Heynen rotuje składem, jak chyba żaden inny trener w ostatnich latach pracy z polską kadrą. Pojawiają się nowe „perełki” – m.in. Jakub Kochanowski na środku siatki, ale szanse dostaje wielu zawodników, przez co indywidualności schodzą na dużo dalszy plan. W perspektywie czasu z pewnością wyklaruje się lider bądź liderzy zespołu, ale jak  na razie budowanie składu biało-czerwonych opiera się na licznych graczach, którzy spisują się za każdym razem bardzo skutecznie. Gdy przyjdzie niebawem podjąć najważniejsze decyzje – szkoleniowiec Polaków może mieć spory ból głowy. Ekipa, z której może wybierać zawodników do najważniejszych imprez w tym roku, jest bowiem liczna.Co znajdujemy więc w indywidualnych zestawieniach po trzech pierwszych meczach Ligi Narodów siatkarzy? Na czoło najmocniej wysunęli się Ivan Zaytsev, Dimitrij Muserski oraz Jenia Grebennikov. Wśród najlepiej punktujących pierwszy jest właśnie reprezentant Włoch – zdobywca 69 punktów, co daje mu średnio 23 punkty na mecz. Zaytsev punktował 56 razy atakiem, sześć razy blokiem oraz zapisał na swoim koncie siedem asów serwisowych. Za nim plasuje się reprezentant Chin, Chuan Jiang, którego dorobek jest już znacznie mniejszy – 56 punktów (50 atakiem, pięć blokiem i jeden zagrywką). Miejsce „na podium” przypadło także Amerykaninowi Taylorowi Sanderowi, który zdobył o dwa punkty mniej od siatkarza z Azji. Pierwszym z biało-czerwonych jest kapitan polskiej kadry – Michał Kubiak, który ze zdobytymi 32 punktami jest 22. Kolejny z Polaków Aleksander Śliwka jest 38., a od razu za nim znalazł się Jakub Kochanowski (obaj zdobyli po 25 punktów).

W rankingu na najskuteczniejszego atakującego bryluje Dimitrij Muserski, który uzyskał 60% skuteczności przy 50 próbach w tym elemencie. Rosjanin punktował atakiem 30 razy. Drugi jest Bułgar Nikołaj Uszikow, który jednak atakował dużo więcej razy – 79, a uzyskał przy tym 59,49% skuteczności, kończąc 47 uderzeń. Na trzecim miejscu ze skutecznością 57,89% jest reprezentant Brazylii Wallace de Souza, który przy 57 próbach zdobył atakiem 33 punkty. W pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden z Polaków, Michał Kubiak uplasował się na 12. pozycji, notując dokładnie 50% skuteczności przy 48 atakach. Na 21. miejscu znalazł się natomiast Aleksander Śliwka (47,06%).

Wśród blokujących najlepszy jest także Dimitrij Muserski, którego średnia to 0,89 na seta. Za nim znalazł się były już środkowy PGE Skry, Srećko Lisinac, którego średnia wyniosła 0,70, natomiast trzeci jest włoski rozgrywający Simone Giannelli (0,67 bloku/seta). W tym zestawieniu najlepszy z biało-czerwonych jest Piotr Nowakowski, który wrócił do kadry po rocznej przerwie, a od razu za nim plasują się także Dawid Konarski i Michał Kubiak. Polacy znajdują się na miejscach 16-18, a każdy z nich uzyskał średnią 0,50 bloku na seta.

Rosyjski środkowy przewodzi także zestawieniu na najlepiej zagrywającego siatkarza Ligi Narodów. Przy 38 wykonanych zagrywkach Muserski popisał się sześcioma asami serwisowymi, popełnił przy tym także 7 błędów. Drugi jest Ivan Zaytsev, który zagrywał 54 razy, zdobył 7 punktów, ale popełnił w tym elemencie 15 błędów. Trzeci jak na razie jest Japończyk Masahiro Yanagida – siedem asów, przy 34 próbach za linią końcową boiska. Najlepszy z Polaków Jakub Kochanowski znalazł się w pierwszej „dziesiątce”, zajmując dokładnie dziewiąte miejsce – cztery asy serwisowe przy 33 zagrywkach, co daje średnią 0,40 punktu/seta.

W przypadku rozgrywających jak do tej pory najlepiej spisuje się Argentyńczyk Maximiliano Cavanna, drugi jest reprezentant USA Kawika Shoji, a za nim znajduje się Yaochen Yu z chińskiej kadry narodowej. Dopiero dwudziesty drugi jest Grzegorz Łomacz. Co ciekawe Benjamin Toniutti jest dopiero dziewiąty, Simone Giannelli trzynasty, Bruno Rezende czternasty, a Lukas Kampa osiemnasty.

W dwóch rankingach najlepszy jest libero reprezentacji Francji – Jenia Grebennikov. Zawodnik ten nie ma sobie równych wśród przyjmujących i broniących. Jeśli chodzi o przyjęcie, Francuz jak do tej pory nie popełnił żadnego błędu przy 57 zagrywkach skierowanych właśnie w jego stronę, notując ogólnie 42,11% skuteczności w tym elemencie. W tym zestawieniu za nim plasuje się Irańczyk Mahdi Marandi – 39,65% skuteczności, a trzeci jest Australijczyk Luke Perry – 26,79% skuteczności. Na dziesiątym miejscu uplasował się Michał Kubiak, który przyjął 38 zagrywek, popełnił przy tym tylko dwa błędy, a osiem piłek przyjął perfekcyjnie. Jeśli chodzi o podbite piłki w obronie, to Grebennikov uzyskał średnią 2,08 obron na seta, broniąc 23 piłki. Za nim znalazł się Santiago Danani, który podbił 19 piłek i zanotował 1,58 obron/seta. Trzecia lokata przypadła w udziale Brazylijczykowi Mauricio  – 17 obron, ze średnią 1,55 obron/seta. Najlepszy Polak – Grzegorz Łomacz jest dwudziesty pierwszy.

Zobacz również:
Wyniki pierwszego weekendu Ligi Narodów siatkarzy

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved