Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M Ningbo: Biało-czerwoni lepsi od Bułgarii

LN M Ningbo: Biało-czerwoni lepsi od Bułgarii

Polscy siatkarze odnieśli trzecie zwycięstwo w tegorocznej Lidze Narodów. Podopieczni Vitala Heynena walcząc w chińskim Ningbo w mocno odmłodzonym składzie, pokonali reprezentację Bułgarii. Spotkanie zakończyło się w czterech setach, dzięki czemu polska kadra zapisała na swoim koncie komplet punktów.

Początek spotkania miał bardzo wyrównany przebieg, oba zespoły psuły większość swoich serwisów, więc wynik siłą rzeczy oscylował wokół remisu. Na pierwszą przerwę techniczną Bułgarzy schodzili z minimalnym prowadzeniem (8:7). Po jednej z akcji groźnie wyglądającego urazu nogi, najprawdopodobniej stawu skokowego, doznał Todor Skrimow, za niego na boisku pojawił się Nikołaj Penczew. Biało-czerwonych dopadła niemoc w ofensywie, co skrzętnie wykorzystywali ich przeciwnicy, którzy zbudowali trzypunktową zaliczkę (15:12). Podopieczni Silvano Prandiego poszli za ciosem, coraz lepiej czytali grę rywali i po skutecznym bloku Georgija Bratojewa prowadzili już 20:16. W końcówce Polacy rzucili się do walki, dobrze zagrywał Bartosz Kwolek, a Maciej Muzaj zatrzymał atak rywala, co pozwoliło siatkarzom prowadzonym przez Vitala Heynena na złapanie kontaktu z rywalami (21:22). Końcówkę lepiej rozegrali jednak Bułgarzy i to oni mogli cieszyć ze zwycięstwa w pierwszym secie (25:22).

Początek drugiej odsłony spotkania także był zacięty, oba zespoły dość pewnie wygrywały akcje przy swoim przyjęciu i na pierwszej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili 8:7. Polacy uzyskali dwupunktową zaliczkę dzięki kontrze wykorzystanej przez Macieja Muzaja (9:7), lecz po nieudanej akcji podopiecznych Vitala Heynena w ofensywie na tablicy wyników ponownie widniał remis (10:10). Kąśliwe serwisy Mateusza Bieńka skutkowały zbudowaniem trzypunktowej przewagi przez Polaków (13:10). Dobra postawa biało-czerwonych na siatce oraz w kontrze pozwoliła im powiększyć dystans dzielący ich od rywali (20:15). Polacy bez większych problemów utrzymali zaliczkę do końca drugiej odsłony spotkania, którą zakończył skutecznym atakiem Maciej Muzaj (25:19).

Za sprawą dobrej gry w polu serwisowym Nikołaja Uczikowa Bułgarzy lepiej rozpoczęli kolejnego seta (3:1). Polacy dość szybko wyrównali wynik po kontrze skończonej przez Bartosza Bednorza (4:4). Biało-czerwoni mieli jednak problemy w ofensywie, co skrzętnie wykorzystywali siatkarze prowadzeni przez Silvano Prandiego (8:6). Przeciwnicy Polaków bardzo pewnie kończyli swoje pierwsze akcje, co pozwoliło im utrzymywać dwupunktową zaliczkę przez dłuższy czas. Dopiero po skutecznym uderzeniu Bartosza Kwolka z lewego skrzydła Polacy doprowadzili do remisu (19:19). Biało-czerwoni mieli kilka okazji do wyprowadzenia skutecznej kontry i wyjścia na prowadzenie, lecz nie potrafili ich wykorzystać. Bułgarzy mieli piłkę setową (24:23), lecz jej nie wykorzystali i gra toczyła się na przewagi. Dzięki świetnej zagrywce Mateusza Bieńka podopieczni Vitala Heynena objęli prowadzenie (26:25), a tę partię zakończył skuteczny, podwójny blok Polaków (27:25).

Dzięki błędom rywali oraz kąśliwym serwisom Piotra Nowakowskiego biało-czerwoni świetnie weszli w czwartą odsłonę spotkania (3:0). Zdeprymowani Bułgarzy mylili się coraz częściej, mocno w kontrze atakował Maciej Muzaj, co pozwoliło Polakom na powiększenie wcześniej wypracowanej zaliczki (9:3). Podopieczni Vitala Heynena dobrze prezentowali się także w bloku i prowadzili już 15:8. Mistrzów świata dopadła jednak chwilowa niemoc, kapitalnie zagrywał Aleks Grozdanow, co pozwoliło Bułgarom zbliżyć się do rywali (12:15). Na nic więcej jednak nie było ich stać, bowiem biało-czerwoni szybko powrócili do wysokiego prowadzenia (19:13). Bez większych kłopotów podopieczni Vitala Heynena utrzymali wysoką zaliczkę do końca spotkania, wygrali czwartego seta 25:20 i cały mecz 3:1.

Polska – Bułgaria 3:1
(22:25, 25:19, 27:25, 25:20)

Polska: Bednorz (17), Muzaj (14), Kwolek (11), Bieniek (11), Nowakowski (7), Drzyzga (2), Zatorski (libero) oraz Konarski (2), Komenda i Huber
Bułgaria: Penczew R. (14), Uczikow (14), Grozdanow (11), Bratojew G. (6), Gocew (6), Skrimow, Karakaszew (libero) oraz Penczew N. (9), Czernokożew (2), Georgiew (1), Bratojew V. (1), Kolew (1) i Seganow