Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M Lipsk: Japończycy ze zwycięstwem na zakończenie VNL

LN M Lipsk: Japończycy ze zwycięstwem na zakończenie VNL

W swoim ostatnim meczu turnieju Ligi Narodów w Lipsku Niemcy zmierzyli się z Japończykami. To siatkarze z Azji wygrali pierwszego seta, lecz kolejne dwa padły łupem gospodarzy. Przyjezdni wygrali byli jednak lepsi w czwartej partii i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break.  W nim lepsi okazali się Japończycy, którzy pożegnali się zwycięstwem z Ligą Narodów.

Japończycy szybko zaczęli budować przewagę przy zagrywkach Yuji Nishidy. Kolejne punkty do prowadzenia dołożyli natomiast po skutecznych kontrach jego i Tatsuyi Fukuzawy. Niemcy na początku zupełnie nie potrafili odnaleźć się na boisku i dopiero po pewnym czasie zagrywki Rubena Schotta pozwoliły im na kilka udanych akcji w bloku i kontrze. Różnica na korzyść azjatyckiego zespołu nadal się jednak utrzymywała, tym bardziej, że nadal Nishida udanie zagrywał. W samej końcówce dołożył też blok i kontrą zakończył całego seta.

W drugim secie gra się wyrównała, Japończycy częściej się mylili, błędów nie ograniczyli nadal ich rywale, ale Lukas Kampa starał się akcjami z drugiej piłki nadać odpowiednie tempo gry swojej drużynie. Simon Hirsch skończył też ważną kontrę, a błąd popełnił Fukuzaswa, co wysunęło na prowadzenie ekipę z Europy. Cały czas skutecznie grał Hirsch i choć przeciwnicy, za sprawą kontry Taishi Onodery, cały czas trzymali się blisko, to Kampa w ostatnich chwilach partii wziął ciężar gry na swoje barki i dwoma serwisami zakończył tę odsłonę.

To podbudowało Niemców, którzy z zupełnie innym nastawieniem rozpoczęli kolejną część meczu. Dobrze w bloku grał Moritz Reichert, a Ruben Schott udanie zagrywał. Nishida odpowiedział udanym serwisem, ale Kampa cały czas wiódł prym w swoim zespole i punktował też blokiem. Mimo że w połowie seta niemiecka drużyna borykała się z niemocą w ataku i kilka piłek posłała poza pole gry, to Schott cały czas był dobrze dysponowany w polu zagrywki, a Marcus Boehme dołożył też udany blok. Set padł łupem Niemców po kontrze Hirscha.

Ekipa trenera Gianiego otworzyła odważnie czwartą odsłonę i po trzech atakach Schotta, Reicherta i Hirscha prowadziła 3:0. Japończycy odpowiedzieli akcjami Fukuzawy i zagrywką Nishidy i wyrównali po 3. Europejczycy ponownie uciekli na trzy punkty, ale tym razem Nishida i spółka skutecznie ich dogonili, a po akcji Yamauchiego objęli prowadzenie, które urosło od razu, gdyż Fukuzawa w kontrze wykorzystał nieskończone przez rywali ataki. W ostatnich akcjach Schott podarował przeciwnikom dwa punkty autowymi atakami i doprowadził do tie-breaka.

W nim cały czas świetnie spisywał się Nishida i to na nim spoczywał ciężar gry japońskiej drużyny, która objęła dość szybko prowadzenie. Jan Zimmermann próbował zagrywką jeszcze choć trochę napsuć krwi rywalom, ale ci pilnowali skutecznej gry i nie pozwalali się zbliżyć z wynikiem. Hirsch pomógł im atakiem w siatkę, a także zakończył mecz kolejnym błędem – tym razem autowym zbiciem.

Niemcy – Japonia 2:3
(17:25, 25:23, 25:21, 18:25, 9:15)

Niemcy: Hirsch (19), Schott (17), Kampa (6), Krick (4), Brehme (4), Fromm (1), Zenger (libero) oraz Reichert (11), Bohme (7), Sossenheimer (2), Zimmermann (1), Baxpohler, Weber
Japonia: Nishida (22), Fukuzawa (20), Onodera (8), Yanagida (4), Fujii (3), Ri (3) Yamamoto (libero) oraz Takano (5), Yamauchi (4), Otake (2), Sekita (1), Dekita, Koga (libero)