Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M Cuiaba: Bułgarzy lepsi od Niemców, szybkie zwycięstwo Brazylii

LN M Cuiaba: Bułgarzy lepsi od Niemców, szybkie zwycięstwo Brazylii

W brazylijskiej Cuiabie rozegrano ostatni turniej piątego weekendu z Siatkarską Ligą Narodów. W pierwszym meczu pomiędzy reprezentacją Niemiec a Bułgarią o zwycięstwie decydował tie-break, w którym lepsi okazali się bułgarscy siatkarze. Na koniec zmagań drużyna gospodarzy pokonała Rosję w trzech setach.

W pierwszych akcjach meczu punktowali głównie Niemcy – dobre ataki przeplatając błędami w polu zagrywki. Delikatnie przy tym prowadzili, choć autowy atak Cwetana Sokołowa dołożył im do przewagi kolejny punkt. Cały czas inicjatywa należała do reprezentacji Niemiec, która jednak myliła się coraz częściej i sama budowała prowadzenie przeciwników. Punkt z pola zagrywki Simona Hirscha i autowe zbicie Rozalina Penczewa przywróciło ich na prowadzenie, które chwilę później podwyższył Sokołow – atakiem w siatkę. Bułgarzy nie odpuszczali i co jakiś czas odrabiali straty, m.in. po bloku Krasimira Georgiewa. Po drugiej stronie dobrze dysponowany był jednak Christian Fromm, który kończył praktycznie wszystkie swoje ataki. W samej końcówce udanie w kontrze zagrał Sokołow, jednak w kolejnych akcjach ponownie gra należała do Niemców, którzy ponownie atakowali i psuli swoje zagrywki. Finalnie partię zakończyły dwa udane zbicia Schotta i Hirscha.

Sokołow wziął sprawy w swoje ręce i jego udane akcje dały Bułgarom prowadzenie w secie drugim, ale błąd Gocewa i jego autowy atak wysunęły na prowadzenie rywali. Liczne błędy obu ekip mocno obniżyły poziom widowiska, a w tej sytuacji lepiej odnaleźli się Niemcy, którzy zaczęli przejmować inicjatywę po punktującej zagrywce Zimmermanna i kontrze Fromma. Georgi Seganow i Krasimir Georgiew próbowali akcjami w bloku podbudować morale swojej drużyny, ale cały czas to przeciwnicy byli skuteczniejsi i wygrali także tę odsłonę.

Niemcy próbowali iść za ciosem i odskoczyli po trzech udanych atakach na 6:3. Bułgarska drużyna odpowiedziała od razu zbiciami Penczewa, Atanasowa i Georgiewa, niedługo później po dwóch autowych atakach niemieckiej drużyny wychodząc na prowadzenie. Oba zespoły traciły i zdobywały punkty seriami, a w dużej mierze gra opierała się na błędach. Kolejna seria w wykonaniu Hirscha, Schotta i Baxpohlera dała ekipie z Niemiec trochę pewności siebie, ale ich pomyłki w polu serwisowym i ataku przeważyły o zwycięstwie graczy z Bułgarii.

Obie drużyny w czwartym secie nadal toczyły ze sobą pojedynek na błędy, a ekipa, która popełniła ich mniej prowadziła. Zagrywkami próbowali grać Martin Atanasow po bułgarskiej stronie, a Noah Baxpohler po niemieckiej. Wszystko to jednak ginęło pomiędzy kolejnymi błędami. Sokołow i spółka zaczęli wysuwać się na wyraźniejsze prowadzenie, gdy atakujący Bułgarów udanie atakował w kontrze, a dwa punkty wpadły na ich konto po następnych pomyłkach rywali. W samej końcówce do znacznego już prowadzenia Sokołow dołożył też punktującą zagrywkę, a Penczew atakiem zakończył seta.

W tie-breaku bułgarska drużyna mogła liczyć na Swetosława Gocewa, który w pierwszej jego części punktował blokiem cztery razy. Niemcy tej straty nie byli w stanie odrobić, mimo że w polu zagrywki zerwał się jeszcze Hirsch, a w bloku Bohme. Bułgarzy wygrali pewnie i dość szybko.

Niemcy – Bułgaria 2:3
(28:26, 25:18, 23:25, 19:25, 10:15)

Niemcy: Fromm (19), Hirsch (15), Schott (12), Bohme (12), Brehme (8), Zimmermann (4), Zenger (libero) oraz Sossenheimer (4), Baxpohler (3), Weber i Maase
Bułgaria: Sokołow (21), Atanasow (11), Penczew R. (11), Gocew (9), Georgiew (8), Seganow (2), Iwanow W. (libero) oraz Karakaszew (libero), Parapunow (2), Todorow, Stankow I. i Szekerdziew

Początek spotkania nie zapowiadał szybkiego zwycięstwa Brazylii, a w polu zagrywki szalał Dmitrij Kowalew, mocno przyczyniając się do prowadzenia swojego zespołu 4:1. Po wymianie ataków i nieudanych zagrywek, dwa błędy Fedora Woronkowa w ataku zaczęły wysuwać na czoło ekipę z Ameryki Południowej. Mauricio Souza podwyższył przewagę udaną zagrywką, a kolejne punkty wpadały na konto po błędzie Zemczenowa i kontrach Wallace’a i Lucasa. Przewaga ich drużyny nie podlegała dyskusji i set zakończył się szybko, atakiem Ricardo Lucarelliego.

Błąd za błędem – tak wyglądał początek drugiej odsłony. Choć udana zagrywka Kurkajewa wysunęła Rosjan na prowadzenie, to kolejne ich nieskończone akcje, które w kontrach na punkty zamieniali Mauricio i Wallace dały Brazylijczykom prowadzenie. Kurkajew nada próbował ciągnąć grę swojej drużyny, co mu się udawało z pola serwisowego i po serii pięciu punktów rosyjskiej drużyny do pracy musieli wziąć się siatkarze z Brazylii, bowiem stracili sporo ze swojego prowadzenia. W budowaniu kolejnej przewagi pomogły im błędy w ataku rywali, a także udana kontra Lucasa. Rosyjska drużyna nie dogoniła już przeciwników  i set zakończył się dwoma popsutymi zagrywkami.

Rosjanie nie składali broni i po udanym ataku i zagrywce Jakowlewa wysunęli się na prowadzenie w secie trzecim. Lucarelli atakami przywrócił stan na równi, ale cały czas rosyjska zagrywka robiła różnicę. Kiedy jednak kolejni zawodnicy nie mogli wstrzelić się serwisem, a Semyszew zaatakował w aut drużyna brazylijska zaczęła ponownie odzyskiwać przewagę.  Już do końca meczu obie ekipy zmieniały się na prowadzeniu co jakiś czas, przeplatając bardzo dobrą grę błędami. Finalnie całe starcie zamknął zagrywką Alan Souza, a brazylijski team wygrał po zaciętej końcówce.

Brazylia – Rosja 3:0
(25:17, 25:21, 28:26)

Brazylia: Wallace (12), Lucarelli (11), Mauricio (7), Lukas (4), Bruno (2), Douglas (2), Hoss (libero) oraz Nascimento (libero), Gualberto, Leal, Fernando, Borges (4) i Alan (4)
Rosja: Jakowlew (10), Kurkajew (10), Woronkow (9), Zemczenok (7), Podlesnych (4), Kowalew (3), Martyniuk (libero) oraz Semiszew (1), Philippow i Kobzar