Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M Ardabil: Francuzi lepsi od Australijczyków, Iran zachował pozycję lidera

LN M Ardabil: Francuzi lepsi od Australijczyków, Iran zachował pozycję lidera

Turniej w irańskim Ardabil zainaugurowali Francuzi. Europejczycy zmierzyli się z Australijczykami. Mimo starań podopiecznym trenera Lebedewa nie udało się w ani jednym secie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. W drugim meczu dnia Irańczycy zmierzyli się z Portugalią. Gospodarze byli w tym starciu wyraźnymi faworytami, jednak pierwszego seta wygrali przyjezdni. Irna triumfował jednak w trzech kolejnych i zachował pozycję lidera klasyfikacji generalnej Ligi Narodów.

Po wyrównanym początku za sprawą dobrej gry Trevora Clevenota i błędom rywali Les Bleus odskoczyli, Australia dzięki dobrej grze w ataku Maxa Staplesa i zagrywce Luke’a Smitha nieco się zbliżyła. Na przerwie technicznej po kiwce Stephena Boyera Francuzi przeważali 16:13, po niej atakujący dołożył zagrywkę, a Trevor Clevnot skuteczne ataki i przewaga faworytów wzrosła (18:14). Podopieczni Marka Lebedwa szybko rzucili się do odrabiania strat i różnica stopniała do jednego oczka, a po bloku na Rossardzie był już remis 19:19. Zbicie Lincolna Williamsa dało punkt przewagi Australii i o czas poprosił Laurent Tillie. Gra Francji się załamała, pojawiły się problemy w  przyjęciu i kiedy kolejnego ataku nie skończył Rossard, było już 22:20. W końcówce Francja jednak podkręciła tempo. Na 23:23 blokiem wyrównał Clevenot, as serwisowy Rosssarda dał Trójkolorowym piłkę setową. Premierową odsłonę skończył atak Trevora Clevnota.

Początek drugiej partii był wyrównany, ale wkrótce było już 5:3 dla Francji. Francuski atakujący spisywał się bardzo dobrze i wziął ciężar gry na swoje barki (8:5). Zagrywka Lincolna Willamsa oraz blok pozwoliły jednak Australii wyrównać na 8:8.  Trójkolorowi błyskawicznie odbudowali prowadzenie, po ataku Clvenota było 12:9. W grze Francuzów było sporo niedokładności, ale cały czas utrzymywali oni prowadzenie. Australijczycy nie wykorzystywali sytuacji i sami popełniali błędy, jak atak w aut  Smitha (16:13). Po przerwie technicznej Lincoln Williams starał się doprowadzić do remisu, ale jego ataki dały wynik tylko 15:16. Australijczyków pogrążały jednak kolejne błędy i przy stanie 15:18 o czas poprosił Mark Lebedew.  Nic to nie dało, po atakach Le Roux i Clevenota szkoleniowiec  reprezentacji Australii i Aluron Virtu Warty Zawiercie znów zawołał swoich zawodników do siebie (21:17). Francja przejęła pełną kontrole nad boiskowymi wydarzeniami, Le Roux pracował w ataku i na zagrywce co dało wynik 24:18. Australia blokując m. in Boyera i wykorzystując błędy rywali obroniła cztery piłki setowe. Ostatnie słowo należało jednak do Trevora Clevnota.

Ataki Clevenota, Louatiego i blok Kevina Le Roux dały Francji prowadzenie 4:1 w trzeciej partii. Australijczycy zbliżyli się na jeden punkt, ale na przerwie technicznej po błędzie w polu zagrywki było 8:6. Po niej udane akcje ofensywne Williamsa i Smitha, a także as serwisowy Arshdeepa Dosanjha dały Australii jednopunktowe prowadzenie (9:8). Dobra gra w ataku Boyera i Clevenota oraz blok pozwoliły Francji odskoczyć na 14:12, co zmusiło Marka Lebedewa do wzięcia czasu. Po nim błędy Les Bleus spowodowały, że na tablicy pojawił się remis. Kiedy w polu zagrywki pojawił się Daryl Bultor, Francuzi odskoczyli na 19:16. Trener Mark Lebedew zarządził przerwę, a po niej atak w taśmę Smitha dał wynik 20:16. Australia się nie poddawała, dobra gra ofensywna Williamsa dała jej rezultat 21:23. Strat jednak już nie odrobili i po ataku Boyera sędzia odgwizdał koniec meczu, wygranego przez Francję.

Francja – Australia 3:0
(25:23, 25:22, 25:22)

Francja: Clevenot (18), Boyer (14), Le Roux (7), Rossard T. (7), Toniutti (1), Chinenyeze (1), Rossard N. (libero) oraz Bultor (3) i Louati (2)
Australia: Williams (18), Smith (8), Weir (8), Dosanjh (4), Staples (3), O’dea (2), Perry (libero) oraz Viles (3) i Graham

Po bloku Aliego Shafiei Iran prowadził na początku meczu z Portugalią 3:1. Dobra gra w ataku Aliasghara Mojarada dała Persom prowadzenie 8:5 na przerwie technicznej. Znakomita gra w ofensywie Portugalii pozwoliła zbliżyć się na jedno oczko, a na 10:10 blokiem wyrównał Filip Cveticanin. Wynik oscylował wokół remisu, nieskuteczne ataki Irańczycy niwelowali blokiem. Po udanym ataku jednak to Portugalia miała punkt zapasu, a po niej swoje trzy grosze dołożył Alexandre Ferreira. Gracz Aluron Virtu Warty Zawiercie zapunktował atakiem i zagrywką (18:16). Atak i blok Aliego Shafiei pozwoliły Persom wyrównać na 19:19, a po udanej akcji w ofensywie Milada Ebadipoura to faworyci mieli punkt zapasu (20:19). Proste błędy ekipy Igora Kolakovica dały Portugalii wynik 22:20. Masoud Gholami szybko wyrównał atakiem na 22:22, a kiedy udanie zaatakował Ebadipour Iran miał punkt zapasu. Końcówka należała jednak do Portugalii. Lourenco Martins udanie zaatakował, zadziałał blok a na koniec pomylił się w ataku Ebadipour.

Na początku drugiej partii wynik oscylował przez chwilę wokół remisu, ale blok Filipa Cveticanina,  autowe zbicie Aliego Shafiei i as serwisowy Bruno Cunhy pozwolił Portugalii odskoczyć na 8:4 na przerwie technicznej. Skuteczne akcje ofensywne  oraz blok spowodowały, że Persowie zbliżyli się na 9:10, a do remisu zagrywką doprowadził Milad Ebadipour. As serwisowy Purya Fayaziego spowodował, że Persowie odskoczyli na 15:13. Nie cieszyli się z tego prowadzenia jednak długo, roztrwonili je własnymi błędami, do tego atak dołożył Filip Cveticanin i na tablicy był remis 15:15. Szybko je odbudowali po bloku Maroufa (17:15). Błędy serwisowe Portugalczyków oraz zbicie Amira Ghafoura spowodowały, że na tablicy zrobiło się 21:18. Błędy własne Persów pozwoliły Portugalii wyrównać na 22:22. Ostatecznie doszło do gry na przewagi, gdzie lepszy okazał się Iran w dużej mierze dzięki dobrej grze blokiem.

Świetne zagrywki Miguela Tavaresa Rodriguesa i autowy atak Ghafoura pozwoliły Portugalii prowadzić w trzeciej partii 4:0. Po stronie Iranu dobrze spisywał się Fayazi, a udany blok Persów i czerwona kartka dla Ferreiry pozwoliła ekipie Igora Kolakovica zbliżyć się na 5:7. Po  przerwie technicznej różnica to dwóch, to trzech oczek na korzyść Portugalii się utrzymywała, oba zespoły jednak nie uniknęły błędów. As serwisowy Milada Ebadipoura spowodował, że różnica stopniała do jednego oczka (10:11). Do remisu 12:12 blokiem doprowadził Ali Shafiei. Dołożył on także atak, a zagrywkę Aliasghar Mojarad (14:12), a na przerwie technicznej po błędach rywali Iran  przeważał 16:13. Iran zdecydowanie przeważał w ataku, zbicia Ghafoura, Ebadipoura i Fayaziego, oraz akcja Maroufa dały wynik 20:14. Persowie spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia, skuteczny był Amir Ghafour, działał blok (24:17). Ostatni punkt w tej partii zdobył Marouf.

Początek czwartej części meczu był wyrównany. Dopiero autowy atak Phelipe Martinsa pozwolił Persom przeważać 5:3. Portugalia doprowadziła o remisu. Po przerwie technicznej urazu nabawił się Bruno Cuhna, ale to Iran minimalnie przeważał. Po ataku Fayaziego było 9:8, a blok pozwolił Iranowi przeważać 11:9. Kiedy z dobrej strony w ofensywie znów pokazali się Ali Shafiei i Purya Fayazi, tablica pokazała już wynik 14:10. Na przerwie technicznej było 16:12, a autowy atak Valdira Sequeiry dał już wynik 20:15. Kiedy w aut zaatakował Purya Fayazi, różnica stopniała do trzech oczek. Ataki Ghafoura i Ebadipoura pozwoliły podopiecznym Igora Kolakovica odbudować przewagę, a blok dał piłki meczowe (24:17). Na zakończenie meczu serwis zepsuł Valdir Sequeira.

Iran – Portugalia 3:1
(23:25, 27:25, 25:17, 25:18)

Iran: Ebadipour (14), Fayazi (14), Shafiei (12), Mojarad (9), Yali (7), Saeid (6), Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Ghafour (15), Gholammi (1), Ghaemi i Moazzen (libero)
Portugalia: Da Silva (14), Cunha (12), Ferreira A. (8), Cveticanin (6), Martins P. (2), Rodrigues (2), Pereira (libero) oraz Martins L. (8), Sequeira (3), Simoes (2), Violas (1) i Teixeira