Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M Lipsk: Zwycięstwo Polaków na zakończenie fazy grupowej

LN M Lipsk: Zwycięstwo Polaków na zakończenie fazy grupowej

Polacy na zakończenie fazy grupowej Siatkarskiej Ligi Narodów pokonali Portugalczyków 3:0. Biało-czerwoni w ostatnim spotkaniu w Lipsku nie stracili nawet seta. Triumf nad reprezentacją Portugalii jest 11 zwycięstwem podopiecznych Vitala Heynena w tegorocznych rozgrywkach i siódmym z rzędu. Polacy już przed tym meczem byli pewni awansu do Final Six. Ich dzisiejsi rywale w tabeli zajęli przedostatnie miejsce z dwoma zwycięstwami na koncie.

Valdir Sequeira udaną zagrywką dał Portugalczykom prowadzenie na początku meczu, jednak od razu kontrą Bartosz Bednorz wysunął na delikatną przewagę biało-czerwonych. Nuno Teixeira co prawda na chwilę wyrównał, ale akcje Piotra Łukasika w ataku i Norberta Hubera na zagrywce dały Polakom kolejne prowadzenie. Podwyższył je serwisem Mateusz Bieniek, a następnie serwisem punkt dołożył Marcin Komenda. Polscy siatkarze grali coraz lepiej, skutecznie spisując się w bloku, ataku oraz zagrywce. Przewaga podopiecznych trenera Heynena urosła na tyle, by mogli spokojnie dograć seta do końca. Ostatni punkt zdobył  w nim atakiem Muzaj.

W kolejnym secie gra toczyła się nadal pod dyktando reprezentacji Polski. W polu zagrywki grał udanie Bieniek, a w kontrze Huber. Co prawda zagrywki M. Tavares Rodriguesa i Caique Ferreiry zmieniły nieco sytuację na tablicy wyników, ale skuteczny w bloku nadal był Bieniek, a za jakiś czas kontrą punktował też Bednorz. Następnie bardzo udaną serię w bloku zaliczyli Łukasik i Janusz, a Portugalczycy zupełnie nie radzili sobie na siatce. Pojedyncza akcja w bloku Phelipe Martinsa nic nie wskórała, tym bardziej, że ten sam zawodnik zaraz pomylił się w ataku i zakończył seta wygraną polskich siatkarzy.

Maciej Muzaj w ataku i Mateusz Bieniek w bloku otworzyli partię numer trzy od prowadzenia biało-czerwonych 3:0. Skuteczne akcje Łukasika utrzymywały nadwyżkę polskich siatkarzy i choć Bruno Cunha próbował jeszcze zagrywką namieszać w grze podopiecznych Vitala Heynena, to ci nie odpuszczali  i grali skutecznie w polu zagrywki i trochę mniej skutecznie w ataku, ale mogli liczyć na nieskończone akcje rywali. W samej końcówce Kaczmarek i Huber wykorzystali swoje szanse w kontrze, powiększając przewagę reprezentacji Polski, a chwilę później nieudana zagrywka Portugalczyków zamknęła mecz zwycięstwem Polaków w trzech setach.

Polska – Portugalia 3:0
(25:18, 25:21, 25:20)

Polska: Łukasik (12), Bieniek (10), Kaczmarek (8), Bednorz (8), Huber (7), Komenda (3), Wojtaszek (libero) oraz Muzaj (6), Janusz (2) i Śliwka
Portugalia: Martins (12), Sequeira (9), Da Silva (8), Teixeira (4), Rodrigues (3), Martins (2),  Pereira (libero) oraz Cunha (8), Cveticanin, Ferreira A. i Violas