Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Zwycięstwo Rosji z Belgią, Serbia wygrała po pięciosetowym boju z Turcją

LN K: Zwycięstwo Rosji z Belgią, Serbia wygrała po pięciosetowym boju z Turcją

Szóste zwycięstwo odniosły Rosjanki w tegorocznej Siatkarskiej Lidze Narodów. Ekipa Sbornej pokonała 3:1 Belgię i znalazła się na szóstym miejscu w tabeli. Belgijki wygrały trzeciego seta, ale na więcej nie było ich stać i była to ich siódma porażka. Turcja po zaciętym pojedynku z Serbią musiała uznać wyższość swoich rywalek i uległa im 2:3. Serbia po tym zwycięstwie znalazła się na trzecim miejscu w tabeli i traci dwa punkty do Stanów Zjednoczonych i zaledwie jeden do drugiej Brazylii.

Pierwsze akcje padły łupem Rosjanek. Belgijkom z trudem przychodziło zdobywanie punktów, a dystans rósł. Skutecznie atakowała Olga Biriukowa. Dopiero w środkowej fazie seta siatkarki z Belgii zaczęły toczyć wyrównaną walkę z przeciwniczkami, które coraz częściej popełniały błędy. Wciąż jednak to reprezentantki Rosji rządziły i dzieliły na boisku. Atak Darii Małyginy dały serię piłek setowych. Chociaż Britt Herbots skutecznym zagraniem obroniła pierwszą z nich, w kolejnym Nathalie Lemmens popełniła błąd i set padł łupem Rosjanek. Otwarcie drugiej partii również toczyło się pod dyktando reprezentantek Rosji, jednak ataki Britt Herbots i Janssens Marlies pozwoliły Belgijkom złapać kontakt punktowy (10:9). W kolejnych akcjach toczyła się zacięta walka. Minimalnie podczas drugiej przerwy technicznej, która nastąpiła po ataku Angeliny Lazarenko, prowadziły Rosjanki (16:15). W kolejnych minutach dwie trzypunktowe serie zapisały na swoim koncie siatkarki z Rosji. Chociaż w końcówce nie ustrzegły się prostych błędów, nie przeszkodziło im to w zwycięstwie do 20.

Tradycyjnie otwarcie partii należało do zawodniczek reprezentacji Rosji, które szybko odskoczyły na 5:1. Tym razem jednak nie zdołały pójść za ciosem. Celne zagrywki Nathalie Lemmens, skuteczne ataki Kai Grobelnej i dobra gra blokiem pozwoliły Belgijkom odwrócić sytuację. Dopiero kolejne efektowne ataki Iriny Woronkowej dały Rosjankom nadzieję na odwrócenie losów tego seta. Końcowa faza toczyła się punkt za punkt, jednak przewagę utrzymywały reprezentantki Belgii. Dobrze atakowała Laure Flament, a kropkę nad i postawiła Grobelna. W czwartej partii Rosjanki nie ustrzegły się prostych błędów, jednak znacznie skuteczniej atakowały. Belgijkom trudniej było odpowiedzieć coraz pewniej punktującym przeciwniczkom. Efektowną serią punktowych zagrywek w dalszej fazie popisała się Liubuszkina. Przewagi zbudowanej przy jej zagrywce Rosjanki już nie wypuściły. Atak Małyginy i punktowy blok dał Rosjankom ostatnie punkty w tym meczu.

Rosja – Belgia 3:1
(25:21, 25:20, 23:25, 25:18)

Rosja: Woronkowa (23), Małygina (16), Lazarenko (13), Biriukowa (8), Jefimowa (4), Romanowa (3), Tałyszewa (libero) oraz Liubuszkina (4), Kotikowa (1), Jurinskaja i Kurnosowa (libero)
Belgia: Herbost (14), Grobelna (14), Van Gestel (10), Janssens (8), Lemmens (6), Van de Vyver, Neyt (libero) oraz Flament (3), Van Avermaet (2), Van Sas, Strumiło i Guilliams (libero)

W drugim meczu tego dnia gospodynie podejmowały Turczynki. Pierwsze punkty padły łupem Serbek za sprawą skutecznego bloku i asa Jeleny Blagojević. Przyjezdne wyrównały po dwóch punktach Zehry Gunes. Lepiej na siatce prezentowały się gospodynie. Obie drużyny nie zwalniały ręki w polu zagrywki, jednak punktowe serwisy przeplatały z błędami. Dobra postawa Mileny Rasić w końcówce pozwoliła Serbkom wygrać inauguracyjną odsłonę do 20. Od początku drugiego seta seriami punkty zdobywały przyjezdne. Chociaż Serbki prowadzone przez Tijanę Bosković starały się odrobić straty, podczas drugiej przerwy technicznej 16:13 prowadziły rywalki. Dopiero po nim efektowną passę, korzystając również z błędów przeciwniczek, zaliczyły gospodynie. Mimo doprowadzenia do wyrównania (20:20) siatkarki z Serbii nie zdołały pójść za ciosem. As Cansu Ozbay i punktowy blok Turczynek dały im zwycięstwo.

Pierwsze akcje trzeciej partii były wyrównane. Skutecznie zarówno na siatce, jak i w polu zagrywki prezentowała się Meryem Boz. Gospodynie nie potrafiły wyeliminować ze swojej gry błędów. Starania Brankicy Mihajlović nie wystarczały. Seria celnych zagrywek Ismailoglu i dobra postawa na siatce Cansu Ozbay pozwoliły Turczynkom odskoczyć. Zbudowanej przewagi siatkarki trenera Guidettiego nie wypuściły z rąk, a kropkę nad i postawiła Eda Erdem Dündar. Set numer cztery od pierwszych akcji toczył się pod dyktando gospodyń. Serbki szybko wyszły na wyraźne prowadzenie przy zagrywkach Mileny Rasić. W kolejnych akcjach gra wyrównała się, choć wciąż nie brakowało pomyłek. Gospodynie dłuższy czas utrzymywały się na prowadzeniu. Dopiero w końcówce sześciopunktową serię zaliczyły przyjezdne. Nie wystarczyło to jednak do doprowadzenia do remisu. Atak Tijany Bosković dał serię piłek setowych. Chociaż dobre ataki Baladin i Ismailoglu pozwoliły podopiecznym Giovanniego Guidettiego obronić kilka z nich, Serbki wygrały 25:23.

Podrażnione takim przebiegiem seta Turczynki z wysokiego C rozpoczęły tie-breaka, szybko o czas poprosił trener Terzić (3:0). Chociaż gra przyjezdnych nie była pozbawiona błędów, a po drugiej stronie siatki punktować starała się Tijana Bosković, to siatkarki z Turcji prowadziły 8:5 podczas zmiany stron. Po niej coraz lepiej funkcjonował serbski blok, a gdy atak dołożyła Ana Antonijević, wynik wyrównał się (10:10). Od tego momentu gospodynie nabrały wiatru w żagle. Turczynki nie były w stanie skutecznie odpowiedzieć i przegrały 12:15.

Turcja – Serbia 2:3
(20:25, 25:22, 25:18, 23:25, 12:15)

Turcja: Boz (21), Dündar (15), Gunez (14), Ercan (9), Ismailoglu (9), Ozbay (2), Akoz (libero) oraz Baladin (5), Ural (1), Kilic i Karakurt
Serbia: Bosković (28), Mihajlović (16), Rasić (16), Veljković (4), Blagojević (3), Zivković (1), Popović (libero) oraz Stevanović (6), Antonijević i Malesević