Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Zwycięska passa Polek trwa, Rosja rozgromiona

LN K: Zwycięska passa Polek trwa, Rosja rozgromiona

Polskie siatkarki kontynuują zwycięską serię w rozgrywkach Ligi Narodów. W drugim meczu odbywającego się w Wałbrzychu turnieju podopieczne Jacka Nawrockiego podejmowały reprezentację Rosji. Biało-czerwone nie dały rywalkom żadnych szans, zapisując na swoim koncie pewne, trzysetowe zwycięstwo.

Zarówno Polki, jak i zespół z Rosji w pierwszych akcjach sprawdzały siłę swojego ataku, choć gdy biało-czerwone pomyliły się przy rozegraniu akcji, to rywalki jako pierwsze objęły dwupunktową nadwyżkę (8:6). Po czasie technicznym Martyny Grajber jednak punktem z zagrywki od razu wyrównała stan seta. Cały czas trwała wyrównana walka, Polki dobrze broniły, ale kończący atak najczęściej był po stronie przeciwniczek. Dlatego też to sborna była mały krok z przodu, po kontrze Natalii Małych mając po raz kolejny dwa oczka nadwyżki (13:11). Biało-czerwone nie odpuszczały, czekały na swoje okazje, a gdy zaczęły je wykorzystywać, sytuacja od razu się zmieniła i na drugim czasie technicznym, po kontrach Martyny Grajber i Malwiny Smarzek to one prowadziły 16:15.  Polska drużyna złapała wiatr w żagle i choć Rosjanki dotrzymywały jej kroku, nie potrafiły już dogonić wyniku. W samej końcówce ważny wyblok Julii Twardowskiej pozwolił zatrzymać Malwinie Smarzek atakującą przeciwniczkę i o czas, przy prowadzeniu Polski 23:20, poprosił trener sbornej. Po nim Smarzek ponownie punktowała blokiem, dając swojej ekipie piłkę setową. Partia zakończyła się niedługo później także jej atakiem.

Seta drugiego otworzyły świetne zagrywki Marleny Pleśnierowicz, dzięki którym Polki prowadziły 3:0. Po kilku wymianach, tuż przed przerwą techniczną, podopieczne Jacka Nawrockiego zaczęły się mylić i to Rosjanki zeszły na regulaminowy czas z minimalnym prowadzeniem. Biało-czerwone wróciły na czoło od razu dzięki punktującej zagrywce Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej (9:8). Prowadzenie udaną kontrą podwyższyła przy pierwszej nadarzającej się okazji Martyna Grajber, swoje punkty bezpośrednio z pola zagrywki dołożyła Natalia Mędrzyk, a Malwina Smarzek po raz kolejny w tym meczu uaktywniła się w bloku. Po tej serii punktów polski zespół prowadził 16:11. Po przerwie technicznej koncertowa gra biało-czerwonych trwała (17:11, 20:12). Rosyjski zespół był bezradny, mimo że nawet Polki czasem się myliły. Przewaga miejscowych nie podlegała dyskusji i set padł ich łupem, a zakończyła go atakiem z pipe’a Smarzek.

Biało-czerwone grały jak natchnione także w kolejnej części meczu, czego się nie dotknęły, zamieniały to w punkt. Zagrywka Marleny Pleśnierowicz, skuteczny blok Polek i niesamowita kontra zakończona atakiem Malwiny Smarzek – te akcje dały miejscowym prowadzenie 4:1 w secie trzecim. Sborna zerwała się do walki, zdołała wyrównać po pięć, a następnie… w polu zagrywki stanęła Smarzek. Przy jej serwisach reprezentacja Polski zanotowała serię punktów i po jej kontrze prowadziła już 10:6. Co jakiś czas Rosjanki próbowały jakkolwiek „ugryźć” polską drużynę, ale nie miały żadnych argumentów. Koncert w wykonaniu biało-czerwonych trwał, a na dobre zagrania rywalek Polki odpowiadały jeszcze lepszymi. Dwa asy Natalii Mędrzyk i kontra Smarzek jeszcze mocniej dały się we znaki Rosjankom, a przewaga polskiego zespołu była ogromna (19:11). Niezagrożone polskie siatkarki robiły na boisku co chciały, a rywalki grały to, na co Polki im pozwoliły. Smarzek zapisywała na swoim koncie kolejne punkty, ale wspierały ją w tym także inne zawodniczki, m.in. Mędrzyk. Blok Efimienko/Łukasik dał polskiej kadrze pierwszą piłkę setową przy stanie 24:16, a następnie autowe zbicie Iriny Woronkowej od razu zakończyło cały mecz.

Polska – Rosja 3:0
(25:21, 25:18, 25:15)

Polska: Smarzek (20), Mędrzyk (14), Kąkolewska (10), Efimienko-Młotkowska (7), Grajber (6), Pleśnierowicz (2), Stenzel (libero) oraz Nowicka, Łukasik M. i Twardowska
Rosja: Małych (16), Woronkowa (10), Liubuszkina (8), Kotikowa (3), Lazarenko (2), Romanowa, Kutiukowa (libero) oraz Biriukowa (2), Rysewa, Gorbaczewa i Kurnosowa (libero)