Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Zacięty mecz w Wałbrzychu dla Japonek

LN K: Zacięty mecz w Wałbrzychu dla Japonek

Drugi dzień rywalizacji w turnieju Ligi Narodów rozgrywanym w Wałbrzychu zainaugurowało starcie Dominikany z Japonią. Spotkanie okazało się niezwykle zacięte, choć dwie pierwsze partie na to nie wskazywały. Najpierw gładko zwyciężyły bowiem Japonki, a następnie Dominikanki. Kolejne odsłony nie były już tak jednostronne i o wyniku meczu ostatecznie decydował tie-break.

Japonki szybko wypracowały sobie kilka oczek przewagi w premierowej odsłonie, skuteczna w ataku była Sarina Koga i to po jej ataku Azjatki prowadziły 6:3. Szósty punkt dla Dominikanek zdobyła Elizabeth Martinez, ale wciąż utrzymywała się różnica dzieląca oba zespoły (6:9). Na drugiej przerwie technicznej dominacja Japonek była już wyraźna, po ataku Koyomi Tominagi było 16:9. W końcu Marcus Kwiek zdecydował się zmienić swoją liderkę, a za Martinez pojawiła się Michelle Luna (21:12). Trzykrotnie ponawiana przez Japonki akcja zakończona atakiem Kogi zakończyła pierwszego seta (25:15).

Początek drugiej partii był lepszy dla Dominikanek, w obronie i ataku pewnie czuła się Ceneida Lopez, a po bloku Elisy Eve siatkarki z państwa położonego na Morzu Karaibskim prowadziły 4:3. Respekt wobec bloku przeciwniczek zaczęła czuć także Koga, którą dwukrotnie zatrzymała doświadczona Vargas Valdez. Dominikanki dyktowały warunki i grały bezkompromisowo, dlatego o czas poprosiła trenerka Kumi Nakada (11:7). Przy zagrywce Vargas ta różnica dzieląca obie ekipy jeszcze się powiększyła, a kiwka Martinez zaskoczyła Japonki, które już tak nie imponowały grą w defensywie (20:10). Atak Gonzalez dał Dominikankom piłkę setową, a za sprawą ataku Martinez było 1:1 (25:14).

Dotknięcie siatki po stronie Dominikanek i zdrapka Eve nie zwiastowały łatwego przedłużenia pozytywnej passy wyspiarek (1:3). Dominikanki nie mogły przebić się przez japoński blok, zarówno Pena Isabel, jak i Gonzalez Lopez odbiły się od Japonek jak od ściany (6:8). Przyjęcie zawodniczek z Dominikany falowało i momentalnie wykorzystały to Azjatki. Nie zmieniło to faktu, że ponownie to zespół prowadzony przez Marcosa Kwieka po fenomenalnych blokach Eve i obronach Martinez liczył się w tym secie  (18:15). Na parkiecie pojawiła się Yuki Ishii, co pozwoliło nieco odbudować grę defensywną Japonek. Punkt kontaktowy zdobyła Mami Uchiseto (22:21), ale Dominikanki nie zamierzały zwalniać tempa i po bloku na Rise Shinabe było 1:2 dla tych, które przez wielu stawiane były na straconej pozycji (25:21).

Zawodniczki z Dominikany chciały iść za ciosem, a swoją liderkę odciążyła Isabel Pena. Japonki popełniały niepodobne do nich błędy, atakując w siatkę czy przechodząc linię 3. metra. Na pierwszej przerwie technicznej Dominikanki prowadziły 8:4. Bez przekonania atakowała Uchiseto, ale w najdłuższej akcji meczu to Nana Iwasaka zbijając piłkę na środku siatki, podniosła morale Japonek. Przy stanie 16:15 dla Dominikanek trenerka reprezentacji Japonii poprosiła o challenge, ale przy ataku Kogi nie było dotknięcia piłki w bloku. Pułap, na jakim atakowały Martinez oraz Pena, był nieosiągalny dla Azjatek i to wciąż Dominikanki miały jedno oczko zapasu (19:18). Dużą pracę wykonała w polu zagrywki Tominaga, dzięki której Japonki miały piłkę przechodzącą na 23:23. Azjatki uciekły spod topora, a w ostatniej akcji seta piłka wróciła po głowie Peny na stronę Dominikanek (29:27).

Punkt otwarcia tie-breaka należał do Martinez, ale błyskawicznie odpowiedziała Ishii (1:1). Przy zmianie stron Japonki miały minimalną zaliczkę, bo w aut zaatakowała Gonzalez (7:8). Dominikanki uprościły swoją grę, niemal wszystkie akcje prowadząc przez strefę, w której operuje Martinez, gdy jednak ta znalazła się w drugiej linii, Japonki to wykorzystały (10:12). Bilardowe zagranie Peny Isabel pozwoliło Dominikankom wyrównać i o czas poprosiła trenerka japońskiej drużyny (12:12). Dominikanki nie skorzystały z okazji i po bloku na Isabel Penie mecz zakończył się wynikiem 3:2 (15:13).

Dominikana – Japonia 2:3
(15:25, 25:14, 25:21, 27:29, 13:15)

Dominikana: Pena (28), Martinez (25), Gonzalez Lopez (21), Vargas Valdez (8), Eve Mejia (5), Marte Frica (1), Stephens (libero) oraz Arias Perez i Luna
Japonia: Koga (24), Iwasaka (15), Shinnabe (14), Uchiseto (10), Okumura (10), Tominaga (4), Inoue (libero) oraz Ishii (4) i Nabeya