Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Turczynki lepsze od Japonek, trzy punkty dla Koreanek

LN K: Turczynki lepsze od Japonek, trzy punkty dla Koreanek

Pierwszy mecz turnieju w Nakhon Ratchasrima miał nierówny przebieg. Pierwszego seta wyraźnie wygrały Turczynki. W kolejnym również one były górą, jednak dopiero 25:23. Niespodziewanie trzecią partię zdominowały Japonki, wygrywając do 13. W czwartej odsłonie reprezentantki Turcji nie pozostawiły jednak złudzeń, a ich rywalki zdołały zdobyć jedynie 11 punktów. W drugim meczu tego dnia gospodynie walczyły z reprezentacją Korei Południowej. Tajki uległy w tej azjatyckiej rywalizacji przeciwniczkom 1:3.

Pierwszy mecz turnieju w Tajlandii toczył się pod dyktando Turczynek, które seriami zdobywały punkty (8:3, 14:5). Druga przerwa techniczna nastąpiła po skutecznym ataku Zehry Gunes (16:8). W dalszej części seta nastąpiła gra punkt za punkt. Chociaż za sprawą dobrej postawy Haruyo Shimamury Japonki obroniły trzy piłki setowe, atak Meryem Boz przypieczętował zwycięstwo Turczynek. Otwarcie drugiego seta należało do reprezentantek Japonii, pierwszy punkt dla rywalek zdobyła dopiero Boz (4:1). Chociaż gra Japonek nie była pozbawiona błędów, utrzymywały się one na niewielkim prowadzeniu. Dopiero skuteczny atak Zehry Gunes sprawił, że na tablicy wyników pojawił się remis (13:13). W kolejnych akcjach to Turczynki zdobywały punkt seriami, jednak ich przeciwniczki nie miały zamiaru odpuszczać. Końcówka była niezwykle zacięta. Dobry atak Boz dał piłki setowe Turczynkom. Pierwszą z nich obroniła Risa Shinnabe, ale kolejną akcję skończyła Boz, kończąc seta (25:23).

Po granym punkt za punkt początku inicjatywę stopniowo zaczęły przejmować Japonki. Po nieudanej zagrywce Alikayi Gamze drużyny zeszły na pierwszy regulaminowy czas. W dalszej fazie seta seriami punkty zdobywały reprezentantki Japonii. Kolejny zdecydowany atak Yuki Ishii dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:10). Turczynki były bezradne, mimo interwencji trenera nie potrafiły postawić się przeciwniczkom. Japonki nie traciły koncentracji i po ataku Shimamury wygrały tę odsłonę do 13. Podrażnione takim przebiegiem seta Turczynki z wysokiego C rozpoczęły czwartą partię (8:3). Po japońskiej stronie siatki powiększała się niemoc. Serię przy zagrywkach Boz przerwał dopiero błąd tej zawodniczki. Kolejne ataki kończyła Meliha Ismailoglu, dobrze funkcjonował turecki blok. Dystans stopniowo się powiększał (16:4). Japonki nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie rozpędzonych przeciwniczek. Dopiero w końcówce pojedyncze ataki zaczęły kończyć Shimamura i Kurogo (10:20). Nie miało to już wpływu na wynik. As Seymy Ercan i skuteczny kontratak Gunes zakończyły cały mecz.

Japonia – Turcja 1:3
(17:25, 23:25, 25:13, 11:25)

Japonia: Shimamura, Sihnnabe, Okumura, Ishii, Uchiseto, Tominaga, Inoue (libero) oraz Kurogo, Tashiro i Takahaski
Turcja: Ercan, Ismailoglu, Boz, Erdem Dundar, Gunes, Ozbay, Akoz (libero) oraz Arici, Baladin, Alikaya i Karakurt

Mecz dwóch azjatyckich drużyn rozpoczął się lepiej dla siatkarek z Korei Południowej, które po dwóch asach serwisowych Kim Yeon-Koung prowadziły 4:2. Zespół z Tajlandii miał duże problemy z przyjęciem zagrywek rywalek i na przerwie technicznej przegrywał już czterema punktami. Koreanki świetnie spisywały się również w bloku, zwłaszcza Kim Heeijn, zdobywały punkty seriami, a ich przewaga cały czas rosła (16:8). W końcówce Tajki nie były już w stanie odrobić strat z początku seta. Po akcji w bloku, a następnie skutecznym ataku Yang Hyo Jin Koreanki wygrały zdecydowanie pierwszą partię 25:16. Na początku drugiej partii siatkarki z Korei Południowej znów wzmocniły zagrywkę, znacznie utrudniając życie przyjmującym zespołu Tajlandii. Po ataku Kim Yeon Koung prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:4. W zespole rywalek próbowała szarpać Ajcharaporn Kongyot, ale była w swych wysiłkach osamotniona (9:13). Po skutecznym bloku Kim Su Ji Koreanki prowadziły na drugiej przerwie technicznej pięcioma punktami i nie zamierzały zwalniać. Jednak błędy własne rywalek pozwoliły siatkarkom z Tajlandii na odrobienie części strat. W końcówce jednak były bezradne. Nie znalazły recepty na skuteczne ataki Kim Yeon Koung i Lee Dayeong. W konsekwencji Korea Południowa drugiego seta wygrała do 18.

W secie trzecim Koreanki do zejścia na pierwszą przerwę techniczną wprawdzie wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie, ale potem gra się wyrównała. Znów dała o sobie znać Ajcharaporn Kongyot, a rywalki zaczęły się mylić w prostych sytuacjach. Po ataku Kim Yeon Koung Koreanki miały wprawdzie dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej, ale ich gra daleka była od tej, którą prezentowały w dwóch poprzednich setach. Wykorzystały to Tajki, które najpierw doprowadziły do remisu 18:18, a potem po serii pięciu punktów z rzędu i ataku Onumy Sittirak prowadziły 23:20. Koreanki już nie zdołały się podnieść, seta wynikiem 25:20 dla Tajlandii zakończył as serwisowy Ajcharaporn Kongyot. Czwarty set rozpoczął się od niewielkiej przewagi Koreanek, które po ataku Kim Su Ji zeszły na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:6. Nie utrzymały jednak zbyt długo tej przewagi. Zespół Tajlandii po skutecznym zbiciu Ajcharaporn Kongyot doprowadził do remisu 13:13, ale na drugiej przerwie technicznej znów przegrywał dwoma punktami. Po powrocie na boisko Tajki odrobiły straty i wyszły nawet na prowadzenie 19:17, a w hali zapachniało tie-breakiem. Koreanki zdobyły jednak kolejne cztery punkty, ale to Tajki pierwsze miały piłkę setową przy stanie 24:23. Wówczas skutecznym atakiem popisała się Yang Hyo Jin, a potem dwa punktowe bloki tej zawodniczki dały Koreankom wygraną 25:24 i trzy punty w tym meczu.

Tajlandia – Korea Płd. 1:3
(16:25, 18:25, 25:20, 24:26)

Tajlandia: Kongyot (18), Thinkaow (12), Bamrungsuk (8), Kanthong (3), Tomkom, Moksri, Pannoy (libero) oraz Chaisri (libero), Sittirak (16), Apinyapong (3), Kokram (2) i Guedpard (1)
Korea Płd.: Hyo Jin (21), Yeon Koung (20), Heejin (10), Su Ji (9), Jaeyeong (5), Hyo Hee (2), Myungok (libero) oraz Jeongah (2), Dayeong (2) i Nayeon