Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Tokio: Tajki bez szans z Brazylią, Japonia pokonała Serbię

LN K Tokio: Tajki bez szans z Brazylią, Japonia pokonała Serbię

W drugim dniu turnieju w Tokio po dwóch stronach siatki najpierw stanęły Brazylijki oraz Tajki. W dwóch pierwszych setach reprezentacja Brazylii nie dała praktycznie żadnych szans swoim azjatyckim rywalkom, które co prawda walczyły w trzeciej odsłonie, ale ostatecznie i w niej musiały uznać wyższość siatkarek z Brazylii. W drugim pojedynku Japonki zmierzyły się z reprezentacją Serbii. W pierwszym secie to Serbki kontrolowały przebieg gry. W pozostałych trzech setach przyjezdne były jedynie tłem dla siatkarek z Japonii, tylko w partii numer trzy przekraczając granicę 20 punktów.

Pierwsze spotkanie tego dnia w Tokio lepiej rozpoczęły Tajki, jednak Brazylijki szybko doprowadziły do wyrównania (3:1, 4:4). Po autowym zagraniu Maliki Kanthong drużyny zeszły na pierwszą przerwę techniczną (8:5). Reprezentantki Brazylii górowały na siatce w ataku prym wiodła Natalia Pereira. Dopiero skuteczne zagrania Chatchu-On Moksri i Ajcharaporn Kongyot sprawiły, że Tajkom ponownie udało się zmniejszyć dystans (10:12, 13:14). Serię rywalek przerwała dopiero Ana Beatriz Correa (15:13). Po przerwie technicznej asa dołożyła jeszcze Natalia Pereira. W kolejnych akcjach Tajki skuteczne zagrania przeplatały z prostymi błędami. Błąd w polu zagrywki Watchareeyi Nuanjam dał ostatni punkt reprezentacji Brazylii.

W drugiego seta Brazylijki weszły z wysokiego c. Przy zagrywkach Marcis Carneiro zaliczyły efektowną serię. Niemoc Tajek przerwała dopiero atakiem Wilavan Apinyapong (7:1). Na przerwę techniczną drużyny zeszły po zagraniu Mary Ferreiry Leao (8:1). Dobrze funkcjonował brazylijski blok. W kolejnych akcjach gra nieco się wyrównała, jednak Tajki nie potrafiły zmniejszyć różnicy punktowej. Siatkarki z Tajlandii nie potrafiły wyeliminować ze swojej gry błędów. Ataki Onumy Stittirak nie wystarczały. W końcówce ręki nie wstrzymywała Gabi. Podobnie jak w inauguracyjnej partii, również w tej odsłonie decydujące oczko padło po pomyłce reprezentantki Tajlandii.

Na początku trzeciej odsłony Brazylijki były w odwrocie, jednak szybko doprowadziły do wyrównania. W kolejnych akcjach trwała gra punkt za punkt. Podczas przerwy technicznej, która nastąpiła po ataku Maliki Kanthong, Tajki prowadziły 8:7. Głównie przez błędy rywalek Brazylijki zaczęły budować przewagę, jednak nie poszły za ciosem, bowiem również zaczęły mylić się w ataku. Reprezentantki Brazylii dopiero po atakach Any Beatriz Correi i Any Pauli Borgo wyrównały wynik (16:16). W dalszej fazie seta żadna z drużyn nie potrafiła zbudować wyraźnego prowadzenia. Oba zespoły skuteczne zagrania przeplatały z autowymi (20:20). W decydującym momencie ponownie uaktywnił się brazylijski blok (24:21). A autowy atak Maliki Kanthong zamknął cały pojedynek.

Brazylia – Tajlandia 3:0
(25:19, 25:17, 25:21)

Brazylia: Gabriela (12), Ana Beatriz (10), Mara (9), Ana Paula (9), Pereira (6), Macris (1), Leia (libero) oraz Julia Isabelle, Roberta, Lorenne, Araujo (libero) i Milka
Tajlandia: Kanthong (13), Hayapha (6), Moksri (6), Kongyot (3), Tomkom (1), Boonlert (1), Pannoy (libero) oraz Pairoj (libero), Nuanjam (2), Piampongsan (2), Sittirak (4) i Apinyapong (3)

Początek meczu pomiędzy Japonkami a Serbkami toczył się punkt za punkt, nie brakowało błędów (4:4). Po skutecznym ataku Mai Aleksić Serbki prowadziły podczas pierwszej przerwy technicznej 8:5. W kolejnych akcjach Japonki były zupełnie nieskuteczne na siatce, w ich szeregach mnożyły się proste błędy (8:12). Skutecznie punktowała Maja Aleksić, której wtórowała Sara Lozo. Mimo starań Yurie Nabeyi gospodynie nie potrafiły zagrozić przeciwniczkom. Kropkę nad i w tym secie postawiła Aleksić.

W kolejną odsłonę gospodynie weszły z nową energią. Raz za razem punktowały Risa Shinnabe i Sarina Koga. Japonki dobrze grały blokiem. Efektowną serię przy zagrywkach Shinnabe przerwała dopiero celnym atakiem Katarina Lazović. Przyjezdne popełniały proste błędy. Pojedyncze zagrania Sary Lozo na niewiele się zdały. Gospodynie utrzymywały wypracowaną przewagę (19:12). Serbki miały problem ze skończeniem ataku. Chociaż nie brakowało przedłużonych wymian, zwykle padały one łupem Japonek (23:13). Seta zakończyła skutecznym atakiem Sarina Koga.

W trzeciej partii Japonki poszły za ciosem, po ataku Kogi o czas poprosił trener Serbek (6:3). Japonki bardzo dobrze grały w obronie. Serbki nie potrafiły znaleźć sposobu na rywalki, na kolejną przerwę techniczną zespoły sprowadziła skutecznym atakiem Yurie Nabeya (16:11). Sytuacja odmieniła się dopiero po tym czasie. Skutecznie atakowała Sara Lozo a przyjezdne dołożyły szczelny blok i dystans stopniał do dwóch oczek (18:16). Po czasie dla Japonek w aut piłkę posłała Maja Savić, kończąc efektowną serię. W końcówce nie brakowało zaciętych akcji. Po autowym ataku po prostej Risy Shinnabe na tablicy wyników pojawił się remis a drugi czas wykorzystała Kumi Nakada (22:22). Europejki nie wykorzystały szansy, autowy atak Milicy Kubury dał piłki setowe gospodyniom. Długa akcja zakończona dotknięciem siatki przez Serbki zamknęła seta.

Kolejna odsłona to popis gry Japonek, mocny kontratak Ai Kurogo dał sygnał do przerwy technicznej (8:3). Kubura nie była w stanie skończyć ataku. Serbki były zupełnie bezsilne, mnożyły się ich proste błędy. Gospodynie rządziły i dzieliły na boisku a dystans rósł (16:6). W kolejnych akcjach przyjezdne zaczęły punktować w ataku, ale miały problemy ze skutecznością w polu zagrywki. Pojedyncze zagrania Katariny Lazović w końcówce na niewiele się zdały. Japonki kontrolowały przebieg gry. Kumi Nakada coraz bardziej rotowała składem. Dwa decydujące punkty padły po atakach Nabeyi.

Japonia – Serbia 3:1
(19:25, 25:14, 25:23, 25:14)

Japonia: Koga (14), Shinnabe (13), Akutagawa (9), Iwasaka (4), Ishii, Sato, Kobata (libero) oraz Nabeya (16), Kurogo (8), Miyashita i Osanai
Serbia: Lozo (17), Lazović (11), Aleksić (11), Kubura (11), Cirović (3), Kocić, Tadić (libero) oraz Popović (libero), Savić (6), Djordjević (1), Jović i Pejicić