Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Tokio: Brazylijki pewnie ograły Serbię, Japonia lepsza od Tajlandii

LN K Tokio: Brazylijki pewnie ograły Serbię, Japonia lepsza od Tajlandii

W ostatnim dniu turnieju Ligi Narodów w Tokio siatkarki Brazylii pokonały w trzech setach grający nieco rezerwowym składem zespół Serbii. Canarinhes umocniły się w grupie zespołów zajmujących miejsca premiowane awansem do Final Six, szanse Serbii na awans po trzech porażkach w Tokio mocno spadły. W drugim czwartkowym meczu reprezentacja Japonii zmierzyła się z Tajlandią. Po dwóch wyrównanych setach, które gospodynie wygrały do 22, w trzecim Japonki zdeklasowały przeciwniczki triumfując 25:14. Dzięki temu zwycięstwu reprezentacja Japonii wyprzedziła w tabeli Polki.

Początek pierwszego seta meczu Serbia – Brazylia był dość wyrównany. To Canarinhes po błędzie w ataku Sary Lozo schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc jednym punktem, ale po powrocie na boisko to Serbki uzyskały niewielką przewagę. Dwa ataki Any Beatriz Correa’y pozwoliły zespołowi Brazylii znów doprowadzić do remisu 15:15, ale po chwili Mila Djordjević dała jednopunktową przewagę swojemu zespołowi na przerwie technicznej. Zacięta walka trwała jeszcze do stanu 19:19, potem ataki Any Beatriz i Natalii Pereiry oraz dwa błędy Serbek pozwoliły podopiecznym trenera Ze Roberto odskoczyć na cztery punkty. Wprawdzie trzy kolejne wymiany padły łupem zespołu z Europu, ale w końcówce nie do zatrzymania była Gabriela Braga Guimaraes i Brazylia wygrała pierwszego seta 25:23.

Początek drugiego seta znów był wyrównany i pełen błędów, a na przerwę techniczną po ataku Gabrieli Bragi Guimaraes z jednopunktowym prowadzeniem schodziły Brazylijki. Zacięta walka trwała również do drugiej przerwy technicznej, a wynik cały czas oscylował wokół remisu. Po błędzie Sary Lozo Canarinhes znów miały punkt przewagi (16:15) i do stanu 20:19 nie potrafiły odskoczyć rywalkom. Końcówka jednak należała już do podopiecznych trenera Ze Roberto. Asy serwisowe Lorenne Geraldo, atak Natalii Pereiry i świetny blok Any Beatriz pozwoliły siatkarkom Brazylii na piłkę setową przy stanie 24:19. Dwa punkty urwała im jeszcze Katarina Lazović, jednak po chwili Aleksandra Cirović popsuła zagrywkę i było już 2:0.

Trzeciego seta lepiej rozpoczęły Canarinhes (5:2), które jednak miały tylko dwa punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej po skutecznym bloku Any Beatriz. Po powrocie na boisko ta siatkarka popisała się dwoma asami serwisowymi, a gdy wprowadzona na boisko Julia Bergmann zablokowała rywalkę, było już 15:8. Zawodniczki z ławki rezerwowych wprowadzone przez trenera Ze Roberto poczynały sobie na boisku niezwykle śmiało i nie miały litości dla coraz bardziej bezradnych Serbek. W końcówce Brazylijki prowadziły 22:13, a zespół z Europy w żaden sposób nie potrafił zatrzymać Gabrieli Bragi Guimaraes. To jej skuteczne ataki dały Canarinhes wygraną w tym secie do 15 i kolejne trzy punkty w klasyfikacji generalnej.

Brazylia – Serbia 3:0
(25:23, 25:21, 25:15)

Brazylia: Gabi (21), Ana Beatriz (12), Natalia (4), Ana Paula (2), Mara (1), Macris (1), Leia (libero) oraz Lorenne (6), Mayany (4), Julia (1), Roberta, Amanda i Milka
Serbia: Lazović (13), Lozo (10), Kocic (7), Kubura (7), Savić (4), Djordjević (4), Popović (libero) oraz Aleksić (1), Jović i Cirović

Siatkarki Japonii by wciąż liczyć się w walce o awans do turnieju Final Six Ligi Narodów musiały wygrać na własnym terenie z Tajlandią. Mecz zaczął się jednak lepiej dla przyjezdnych, które po dobrym bloku Pleumjit Thinkaow prowadziły już 6:2. Tajlandia miała jeszcze dwa punkty przewagi na przerwie technicznej, ale Japonki szybko odrobiły tę stratę i to one wyszły na prowadzenie 12:10. Po ataku Ai Kurogo oba zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:13 dla gospodyń, Tajki jednak nie rezygnowały. Dwa zbicia Wilavan Apinyapong zbliżyły je do rywalek na odległość jednego punktu (20:21), końcówka należała jednak do zespołu japońskiego. Świetne zbicia Ayi Watanabe dały Japonkom wygraną w tym secie 25:22.

Zespół Tajlandii kolejną partię rozpoczął od prowadzenia 4:0, a po ataku Onumy Sittirak prowadził na przerwie technicznej 8:5. Gospodynie powoli, ale systematycznie odrabiały straty i po dwóch skutecznych zbiciach Yurie Nabeyi doprowadziły do remisu 14:14. Tajki znów jednak odskoczyły rywalkom i na drugiej przerwie technicznej to one prowadziły dwoma punktami. W końcówce Tajki prowadziły 19:18, a gdy wygrały trzy kolejne wymiany wydawało się, że tym razem zwycięstwo będzie po ich stronie. Okazało się, że nic bardziej mylnego. Przyjezdne nie zdobyły już punktu do końca seta, a w zespole Japonii sześć skutecznych ataków z rzędu zaliczyła Ai Kurogo (24:22). Po chwili blok Ayi Watanabe zakończył tego seta zwycięstwem gospodyń i było już 2:0.

Początek trzeciej partii był wyrównany do stanu 4:4, potem znów dała o sobie znać Ai Kurogo, na którą rywalki nie potrafiły znaleźć recepty. Na przerwie technicznej Japonia prowadziła 8:5 i nie oddawała przewagi. Tajki coraz bardziej traciły wiarę w wygraną, seria czterech punktów z rzędu pozwoliła Japonkom wyjść na prowadzenie 17:10. W końcówce znów o sobie dała znać Yurie Nabeya, której ataki były nie do zatrzymania (23:13). Japonia miała piłkę setową przy stanie 24:142, a seta zakończył as serwisowy Miya Sato i gospodynie pewnie dopisały do swojego konta trzy punkty, zrównując się w tabeli z reprezentacją Polski. Biało-czerwone zmierzą się z Japonkami we wtorek na turnieju w Korei.

Japonia – Tajlandia 3:0
(25:22, 25:22, 25:14)

Japonia: Kurogo (21), Nabeya (13), Watanabe (11), Shinnabe (8), Akutagawa (7), Sato (1), Kobata (libero) oraz Miyashita
Tajlandia:  Sittirak (11), Kanthong (7), Moksri (6), Thinkaow (5), Nuanjam, Tomkom, Pannoy (libero) oraz Kongyot (11), Apinyapong (3), Boonlert (2), Hyapha (1), Piampongsan (1), Srithong i Pairoj (libero)