Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Szybkie wygrane faworytów w Santa Fe

LN K: Szybkie wygrane faworytów w Santa Fe

W drugim dniu rozgrywanego w Santa Fe turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów nie było niespodzianek. Amerykanki pewnie w trzech setach pokonały reprezentację Korei Południowej, z kolei Serbki w takim samym stosunku poradziły sobie z Argentyną. Zarówno Serbia, jak i USA mają już zapewnione miejsce w turnieju finałowym, Albicelestes na pewno spadną z Ligi Narodów, bez względu na wyniki ostatnich spotkań.

Koreanki po niespodziewanej porażce z najsłabszą w rozgrywkach reprezentacją Argentyny drugiego dnia turnieju w Santa Fe zmierzyły się z liderkami tabeli i z pewnością nie były faworytkami tego meczu. Już początek spotkania pokazał, że Amerykanki zamierzają poważnie potraktować to starcie. Po ataku Lauren Gibbemeyer prowadziły 8:3, a tuż po powrocie na boisko dwoma asami serwisowymi popisała się Kelly Murphy. Przewaga siatkarek USA rosła, Koreanki były coraz bardziej bezradne. Na drugiej przerwie technicznej po ataku Jordan Larson podopieczne trenera Karcha Kiraly’ego miały już dziesięć punktów przewagi i pewnie zmierzały do wygranej. W końcówce we znaki rywalkom dała się jeszcze Michelle Bartsch-Hackley i to właśnie po jej akcji Amerykanki wygrały pierwszego seta wysoko do 13.

Drugiego seta lepiej rozpoczęły Koreanki, które po ataku Park Jeongah prowadziły 3:1, ale własne błędy spowodowały, że szybko straciły prowadzenie i to zespół USA zszedł na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Amerykanki kontrolowały wydarzenia na boisku i wydawało się, że gdy po ataku Michelle Bartsch-Hackley prowadziły już 14:9, nic złego nie może się im przytrafić. Azjatki jednak nie rezygnowały i po drugiej przerwie technicznej rzuciły się do odrabiania strat. Zmusiły rywala do popełniania błędów i niespodziewanie doprowadziły do remisu 19:19. Od stanu 22:22 zaatakowała skutecznie Kelly Murphy, potem Amerykanki postawiły skuteczny blok i miały piłkę setową. Wybroniła ją jeszcze Park Jeongah, ale po chwili Sarah Wilhite zakończyła seta wynikiem 25:23 i było 2:0 dla reprezentacji USA.

Od początku trzeciego seta Amerykanki ryzykowały zagrywką, odrzucając rywala od siatki i taka taktyka się opłaciła, bowiem szybko odskoczyły rywalkom (8:2). Azjatki nie poddawały się, próbowały nawiązać wyrównaną walkę z faworyzowanym rywalem, dobrze spisywała się Lee Jaeyeong, ale Amerykanki na drugiej przerwie technicznej wciąż miały cztery punkty przewagi. Atak Annie Drews i as serwisowy Sarah Wilhite spowodowały, że przewaga się powiększyła, a zespół Karcha Kiraly’ego już nie dopuścił do końca. Świetnie spisywała się w ataku Annie Drews i Amerykanki miały piłkę meczową już przy stanie 24:17. Azjatki jeszcze przeprowadziły dwie skuteczne akcje, ale w końcu pomyliły się w ataku i mecz zakończył się trzysetowym zwycięstwem liderek tabeli.

Korea Płd. – USA 0:3
(13:25, 23:25, 19:25)

Korea Płd.: Jaeyeong Lee (13), Heejin Kim (9), Jeongah Park (9), Eunjin Park (4), Sunah Jeong (2), Dayeong Lee (1), Hyun Jung Na (libero) oraz Nayeon Lee (1), Sohwi Kang i Seoyeun Yoo
USA: Gibbemeyer (11), Larson (10), Murphy (10), Bartsch-Hackley (9), Dixon (8), Lloyd, Robinson (libero) oraz Drews (7), Wilhite (5) i Hancock

Reprezentacja Argentyny po odniesieniu pierwszego zwycięstwa w rozgrywkach mecz z Serbią rozpoczęła bardzo odważnie. Prowadziła 5:2, ale błędy w ataku i skuteczna postawa Bojany Milenković spowodowały, że to Serbki prowadziły jednym punktem na pierwszej przerwie technicznej. Trwała zacięta walka punkt za punkt, Serbki miały spory problem, by odskoczyć rywalkom i na drugiej przerwie technicznej znów prowadziły tylko jednym punktem (16:15). Po powrocie na boisko gospodynie wygrały cztery kolejne wymiany i to one wyszły na prowadzenie 19:16. Po ataku Antonelli Fortuny Argentynki miały piłkę setową przy stanie 24:22, ale skuteczne zbicia Any Bjelicy i Milenković doprowadziły do remisu. W końcówce Serbki zachowały o wiele więcej zimnej krwi, świetnie spisywała się Milena Rasić, a seta wynikiem 29:27 dla przyjezdnych zakończył błąd dotknięcia siatki w zespole Albicelestes.

Niepocieszone siatkarki Argentyny zdając sobie sprawę ze straconej szansy, na początku drugiej partii nie mogły się przebić przez szczelny blok Rywalek. Serbki po ataku Mileny Rasić schodziły na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:3 i cały czas kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. Przewaga na siatce podopiecznych Zorana Terzicia była bardzo wyraźna, na drugiej przerwie technicznej Albicelestes miały już siedem punktów straty. Seria zagrywek Mileny Rasić spowodowała, że przewaga Serbek jeszcze wzrosła (21:9) i w końcówce zespół z Europy już spokojnie dowiózł przewagę do końca. Seta wynikiem 25:13 zakończył skuteczny atak Jeleny Blagojević.

Argentynki zerwały się do walki od początku trzeciego seta i wykorzystując błędy rywalek, po ataku Antonelli Fortuny prowadziły 8:5. Serbki szybko się otrząsnęły i już po chwili po ataku Jeleny Blagojević na tablicy wyników był remis 10:10, a gdy Yamila Nizetich zaatakowała w antenkę, gospodynie zeszły na drugą przerwę techniczną z trzema punktami straty (13:16). Po powrocie na boisko istniała już tylko jedna drużyna. Argentynki zupełnie nie mogły sobie poradzić z zagrywkami Mileny Rasić, a serbskie skrzydłowe i środkowe bez problemu kończyły swoje ataki. Kolejne zbicie Blagojević zakończyło seta wynikiem 25:16 i Serbia mimo problemów w pierwszym secie pewnie wygrała całe spotkanie 3:0.

Argentyna – Serbia 0:3
(27:29, 13:25, 16:25)

Argentyna: Nizetich (9), Tosi F. (9), Fortuna (8), Tosi V. (8), Lazcano (7), Sagardia, Rizzo (libero) oraz Bosio (2), Rodriguez (1), Vidal i Martinez (libero)
Serbia: Bjelica (18), Rasić (16), Milenković (14), Blagojević (7), Stevanović (6), Zivković (2), Pusić (libero) oraz Busa, Mirković i Jovicić