Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Stuttgart: Szybka wygrana Holandii, Niemki zatrzymały Belgię

LN K Stuttgart: Szybka wygrana Holandii, Niemki zatrzymały Belgię

Reprezentacja Holandii nie miała najmniejszych problemów z wygraną w meczu przeciwko Dominikankom. Starcie zakończyło się w trzech dość szybkich setach. W drugim starciu Niemki spotkały się z reprezentantkami Belgii. Podopieczne trenera Felixa Koslowskiego trochę niespodziewanie wygrały ten mecz 3:1, czym zwiększyły szanse Polek na udział w turnieju finałowym.

W spotkanie lepiej weszły Holenderki, które co prawda nie kończyły wszystkich swoich ataków, ale były w stanie powstrzymać akcje rywalek. Prowadzenie Holandii powiększyły udane zagrywki (11:7). W zespole Dominikany na lewej stronie nie zawodziła Brayelin Martinez (10:13), ale jedna skrzydłowa to było za mało, aby Dominikana mogła myśleć o nawiązaniu walki (10:16). Ekipa z Karaibów była w stanie zdobywać oczka krótkimi seriami, ale cały czas na prowadzeniu utrzymywały się Holenderki, dokładając do tego dobre serwisy (23:16). Piłkę setową dał im mocny atak Celeste Plak (24:18), a udana kontra dała prowadzenie w całym meczu 1:0.

Również początek drugiej odsłony należał do siatkarek z Europy (5:2), ale kadra Dominikany zaczęła dobrze grać w obronie i po udanej kontrze to ona była o oczko lepsza na pierwszej przerwie technicznej (8:7). To podopieczne Marcosa Kwieka zaczęły dominować, przede wszystkim były bardziej skuteczne (11:8), punkt z pola zagrywki dołożyła jeszcze Martinez (15:11). Zespół z Karaibów zaczął jednak popełniać proste błędy, swoje akcje pewnie kończyła Plak (16:16). Dominikana stanęła, w kontrze zapunktowała Anne Buijs (21:18), rywalki ponownie miały ogromne problemy głównie z własną grą (18:22). Holenderki na tym nie poprzestały i po dynamicznej akcji z szóstej strefy zakończyły zmagania w tej odsłonie.

Podopieczne Jamiego Morrisona poszły za ciosem w pierwszej części kolejnego seta (3:0) i wcale nie zamierzały zwalniać tempa, w czym pomagały im błędy rywalek (8:3). Dodatkowo swoją skuteczność odnalazła Lonneke Sloetjes (12:7), widowiskowy blok dołożyła Nicole Koolhaas. Europejskiemu zespołowi wychodziło wszystko (17:9), natomiast ekipa z Karaibów nie mogła przełamać ani rywalek, ani swojej gry (11:20). Holenderki wyciągnęły jeszcze rękę do przeciwniczek (20:15), te świetnie prezentowały się w bloku (18:22). „Czapą” na Gaili Gonzalez Lopez odpowiedziały Europejki, co dało im meczbola (24:18) i po ataku Maret Balkenstein-Grothues mogły cieszyć się ze zwycięstwa.

Dominikana – Holandia 0:3
(18:25, 21:25, 19:25)

Dominikana: Eve (7), Marte, Pena (5), Martinez B. (12), Martinez J. (5), Gonzalez (14), Fernandez (libero) oraz Arias, Martinez L. (libero) i Rivera
Holandia: Balkestein (9), Lohuis (11), Lonneke (10), Buijs (15), Dijkema (1), Koolhaas (10), Knip (libero) oraz Plak (5) i Bongaerts (1)

Niemki wygrały dwie pierwsze akcje, potem dołożyły do tego blok (3:0). Gospodynie turnieju dominowały, a rywalki punkty zdobywały jedynie po ich błędach (3:8). W polu zagrywki litości dla belgijskich przyjmujących nie miała Hannah Orthmann (11:3), a jej zespół dość pewnie kontrolował wynik. Siatkarki z Beneluksu miały problem ze swoją ofensywą i chociaż udało im się zapunktować zarówno blokiem, jak i zagrywką, to cały czas były w odwrocie (17:22). Udało im się jeszcze zmniejszyć straty (20:23), ale potem Niemki skończyły akcje po przyjęciu zagrywki i doprowadziły tego seta do końca.

Tym razem początek partii należał do Belgijek, które były bardziej skuteczne (5:3), ale w szeregach niemieckiej kadry przebudziła się Louisa Lippmann (6:6). Gra się wyrównała, oba zespoły pewnie punktowały między innymi ze skrzydeł. Przez chwilę to podopieczne Gerta Vande Broeka cieszyły się z dwupunktowego prowadzenia, ale szybko dobre zagrywki niemieckiej kadry pozwoliły jej nie tylko wyrównać, ale także wyjść na wyraźne prowadzenie (19:15). Swojego dnia nie miała jednak Lippmann (20:18), jej koleżanki nadal jednak całkiem dobrze grały w polu serwisowym (23:20). Belgia się nie poddawała, akcja na siatce dała im remis po 23. Na niewiele się to zdało, bowiem dobra zagrywka Marie Schölzel  zakończyła tę odsłonę.

Ponownie od mocnego uderzenia seta rozpoczęły Niemki (5:1), które dominowały na siatce. Odpowiedzi na dobrą dyspozycję gospodyń nie mogły znaleźć odpowiedzi reprezentantki Beneluksu, a kolejne skuteczne zagrania niemieckich skrzydłowych powiększały dystans. Mocny atak Lippmann doprowadził do drugiej przerwy technicznej w tej odsłonie (16:9). Ponownie jednak w szeregi niemieckiego zespołu wkradły się błędy, co zaczęły wykorzystywać rywalki (14:18), ale nie poszły za ciosem. Na skrzydle punktowała Kimberly Drewniok (20:15), dodatkowo podopiecznym Felixa Koslowskiego udało się zapunktować blokiem (22:16). Znów jednak do walki zerwały się Belgijki, zmniejszając straty przy zagrywce Jodie Guilliams (20:22) i po autowym zagraniu niemieckiej środkowej na tablicy wyników pojawił się remis po 23. To Belgia przejęła w końcówce inicjatywę (24:23) i po autowym zbiciu Drewniok stało się jasne, że w Stuttgarcie rozegrany zostanie przynajmniej jeszcze jeden set.

Chociaż to znów Niemki lepiej rozpoczęły seta (5:2), to rywalki błyskawicznie i bez kompleksów wyrównały stan rywalizacji (8:8). Wystarczyło jednak, aby niemieckie skrzydłowe odzyskały skuteczność, ataki pewnie kończyła Orthmann, co wyraźnie przełożyło się na wynik (13:9). Gospodynie wzmocniły zagrywkę (18:11), punkt bezpośrednio zza linii 9. metra dołożyła jeszcze Orthmann, która była wyraźną liderką swojej ekipy (21:11). Belgijki jeszcze raz zerwały się do walki, ponownie przy serwisach Marlies Jenssens (16:22). Tym razem jednak nie udało im się odwrócić losów partii, lepsza gra na siatce dała Niemkom swobodę i po dobrym ataku ze środka zgarnęły komplet punktów.

Niemcy – Belgia  3:1
(25:21, 25:23, 24:26, 25:16)

Niemcy: Orthmann (24), Lippmann (18), Geerties (13), Schölzel (11), Gründing (6), Hanke (4), Dürr (libero) oraz Poll (5), Drewniok (2), Schwertmann (2), Kästner (1) i Stigrot
Belgia: Goliat (15), Guilliams (12), Janssens (11), Strumiło (8), Sobolska (4), Van Sas (2), Valkenborg (libero) oraz Van De Vyver J.