Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Ruse: Drugie zwycięstwo Belgii, trzy punkty Amerykanek w meczu z Bułgarią

LN K Ruse: Drugie zwycięstwo Belgii, trzy punkty Amerykanek w meczu z Bułgarią

W ostatnim dniu turnieju Ligi Narodów w bułgarskim Ruse reprezentacja Belgii pokonała 3:1 Japonię, mimo porażki w pierwszym secie. Tym samym podopieczne trenera Gerta Vande Broeka zakończyły turniej z dwoma wygranymi na koncie. W ostatnim meczu niepokonane Amerykanki wygrały z Bułgarią 3:0. Bułgarki doznały trzeciej porażki i mają na swoim koncie zaledwie jeden punkt.

Zarówno Belgijki jak i Japonki po dwóch dniach turnieju Ligi Narodów w Ruse miały na swoim koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Mecz między tymi zespołami lepiej rozpoczęły Japonki, które po ataku Sariny Kogi prowadziły 8:6. W drużynie belgijskiej dobrze spisywała się Britt Herbots i dzięki jej atakom Żółte Tygrysice odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 12:11. Wówczas jednak podopieczne trenera Gerta Vande Broeka stanęły, a pięć punktów z rzędu Japonek dało im czteropunktowe prowadzenia na drugiej przerwie technicznej. W pewnym momencie przewaga Azjatek wynosiła już 6 punktów (20:14), ale reprezentacja Belgii rzuciła się do odrabiania strat i w końcówce przegrywała już tylko 20:23. Japonki jednak nie zmarnowały tej przewagi i po ataku Nany Iwasaki wygrały pierwszego seta do 22.

Początek drugiej partii należał również do zespołu trenerki Kumi Nakady, której podopieczne na pierwszej przerwie technicznej miały dwa punkty przewagi. Dość długo trwała walka punkt za punkt, ale Japonki w pewnym momencie zaczęły popełniać proste błędy i na drugiej przerwie technicznej to reprezentacja Belgii prowadziła 16:14. Azjatki jeszcze doprowadziły do remisu 17:17, a potem nastąpiła seria sześciu punktów dla Żółtych Tygrysic. W końcówce Belgijki nie zmarnowały swojej szansy, a seta wynikiem 25:20 zakończyły atak i as serwisowy Celine van Gestel.

Mimo udanego drugiego seta siatkarki z Belgii znów oddały początek kolejnej partii rywalkom. Świetnie na siatce radziła sobie Yuki Ishii i zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni prowadził na przerwie technicznej 8:5. Żółte Tygrysice szybko jednak na nowo zorganizowały swoją grę i doprowadziły do remisu 11:11. Mimo to Japonki nie rezygnowały i na drugą przerwę techniczną po ataku Ishii to one schodziły z jednym punktem przewagi. Znów rozgorzała walka punkt za punkt, w zespole belgijskim ciężar gry ofensywnej wzięła na siebie Britt Herbots, ale w końcówce to Azjatki prowadziły 23:22. Wówczas skutecznym blokiem popisała się Nathalie Lemmens, a potem dwa świetne ataki Kai Grobelnej dały Belgijkom zwycięstwo w tym secie i prowadzenie w meczu 2:1. Japonki po przegranej końcówce trzeciej partii zupełnie nie mogły odnaleźć się na początku kolejnego seta. Atakowała Britt Herbots, zagrywką punktowała Ilka van de Vyver i Belgia rozpoczęła od prowadzenia 6:1. Azjatki popełniały proste błędy i miały sporo problemów ze skutecznością. Zespół Gerta Vande Broeka na drugiej przerwie technicznej prowadził już 16:9 i mógł sobie pozwolić na grę punkt za punkt, kontrolując to, co dzieje się na boisku. Belgijki pewnie wygrały 25:18, a seta atakiem zakończyła Kaja Grobelna. Tym samym Żółte Tygrysice wyjadą z Bułgarii z dwoma zwycięstwami i pięcioma punktami na koncie.

Belgia – Japonia 3:1
(22:25, 25:20, 25:23, 25:18)

Belgia: Herbots (23), Grobelna (15), Van Gestel (14), Van de Vyver I. (7), Sobolska (2), Janssens (1), Guilliams (libero) oraz Valkenborg (libero), Van Avermaet (9), Lemmens (4), Stragier (1) i Van de Vyver J.
Japonia: Ishii (20), Iwasaka (10), Shinnabe (9), Okumura (7), Koga (6), Seki (1), Moriya (libero) oraz Osanai (12), Nakagawa (1), Nabeya i Sato

Amerykanki, które wygrały już dwa spotkanie w Ruse były faworytkami meczu z reprezentacją Bułgarii mającą na swoim koncie dwie porażki. Mecz otworzył skuteczny atak z środka Chiaki Ogbogu i głównie dzięki byłej już środkowej Chemika siatkarki USA prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Gospodynie nie zamierzały się poddawać, sygnał do odrabiania strat dała Silwana Czauszewa i po ataku Miroslawy Paskowej był już remis 11:11. Amerykanki na drugiej przerwie technicznej miały dwa punkty przewagi, a po powrocie na boisko wygrały dwie kolejne wymiany. W końcówce podopieczne trenera Karcha Kiralyego prowadziły już 23:18. Bułgarki zdobyły jeszcze dwa punkty, ale potem w roli głównej wystąpiła Jordan Thompson, która popisała się atakiem i skutecznym blokiem i było 1:0 dla USA.

Amerykanki bardzo dobrze rozpoczęły drugą partię, po ataku Dany Rettke miały cztery punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej, a po powrocie na boisko atak Sary Wilhite i as serwisowy Jordan Thompson jeszcze ją powiększyły. Coraz śmielej poczynała sobie w ataku Mikaela Foecke i na drugiej przerwie technicznej zespół USA prowadził 16:11. Od stanu 17:12 to Bułgarki zdobył cztery punkty z rzędu i… były to ich ostatnie punkty w tym secie. Błędy gospodyń, skuteczny blok i świetne ataki spowodowały, że Amerykanki punktowały raz za razem aż do końca tego seta, który zakończył się wynikiem 25:16.

Początek trzeciej odsłony meczu był bardzo wyrównany i żadna z drużyn nie mogła odskoczyć rywalkom na więcej niż dwa punkty. Dopiero ataki Chiaki Ogbogu i Sarah Wilhite dały zespołowi USA prowadzenie 11:8, a po błędzie gospodyń zespół trenera Kiralyego miał dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej. Bułgarki doprowadziły do remisu, ale potem znów pozwoliły rywalkom odskoczyć na cztery punkty (21:17) i to zdecydowało o losach tego seta. Trzecią partię wynikiem 25:21 dla USA zakończył skuteczny blok Ogbogu, a Amerykanki po raz trzeci sięgnęły w Ruse po komplet punktów.

USA – Bułgaria 3:0
(25:20, 25:16, 25:21)

USA: Wilhite (16), Rettke (11), Ogbogu (9), Thompson (11), Foecke (11), Poulter (1), Courtney (libero) oraz Lake
Bułgaria: Paskowa (12), Czauszewa (7), Dimitrowa N. (6), Danczewa (6), Todorowa M. (5), Kitipowa (2), Todorowa Z. (libero) oraz Dimitrowa G. (2), Dimitrowa S. (2) i Barakowa