Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Polki pokonały Włoszki po emocjonującym tie-breaku

LN K: Polki pokonały Włoszki po emocjonującym tie-breaku

Biało-czerwone odniosły pierwsze zwycięstwo w Siatkarskiej Lidze Narodów. Polki po zaciętym spotkaniu wygrały z podopiecznymi Davide Mazzantiego 3:2. Siatkarki prowadzone przez Jacka Nawrockiego prowadziły w tie-breaku już 7:1, jednak roztrwoniły przewagę. Włoszki wyrównały stan decydującej partii dzięki świetnej postawie w defensywie i w polu serwisowym. Ostatecznie to biało-czerwone rozstrzygnęły na swoją korzyść nerwową końcówkę, wygrały tie-breaka 15:12 i zapisały na swoim koncie pierwsze, historyczne zwycięstwo w Lidze Narodów.

Włoszki minimalnie lepiej rozpoczęły spotkanie, siatkarki z Półwyspu Apenińskiego prezentowały skuteczną grę w ofensywie oraz w bloku. Po zatrzymaniu Martyny Grajber przez Ofelię Malinov wyszły na dwupunktowe prowadzenie (7:5), które powiększyły dzięki punktowej ,,czapie’’ Mariny Lubian (10:7). Polki poprawiły się w zagrywce, kąśliwe serwisy Marleny Pleśnierowicz pozwoliły podopiecznym Jacka Nawrockiego wyrównać stan seta (10:10). Biało-czerwone miały kłopoty z przyjęciem zagrywki, co skrzętnie wykorzystywały Włoszki, które odbudowały zaliczkę z początku seta (17:14). Nasze reprezentantki grały niepewnie w ofensywie, zaczęły popełniać coraz więcej błędów, co skłoniło Jacka Nawrockiego do wzięcia przerwy na żądanie (16:20). Wyraźnie pomogła ona biało-czerwonym, które świetnie prezentowały się w polu serwisowym oraz w bloku. Dwie kontry skończone przez Natalię Mędrzyk pozwoliły Polkom wyrównać stan seta (21:21). Kąśliwe zagrywki Anastasii Guerry przesądziły o zwycięstwie Włoszek w pierwszej odsłonie spotkania (25:21).

Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego dobrze weszły także w drugą partię, dzięki kontrze skończonej przez Miriam Syllę Włoszki zbudowały dwupunktową przewagę, którą jednak błyskawicznie straciły za sprawą skutecznego bloku Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej (5:5). Polki poszły za ciosem, dobrze atakowała Malwina Smarzek. Biało-czerwone rewelacyjnie prezentowały się także na siatce, dwie skuteczne ,,czapy’’ Agnieszki Kąkolewskiej pozwoliły im na wyjście na trzypunktowe prowadzenie (9:6). Włoszki przełamały chwilowy impas w ofensywie, biało-czerwone miały kłopoty w przyjęciu i po zatrzymaniu Malwiny Smarzek na tablicy wyników ponownie widniał remis (10:10), lecz kąśliwe serwisy Natalii Mędrzyk pozwoliły podopiecznym Jacka Nawrockiego odbudować zaliczkę (13:10). Świetna postawa Polek w bloku pozwoliła naszym reprezentantkom na powiększenie przewagi (15:10). Ten fragment gry należał do biało-czerwonych, które grały świetnie w każdym elemencie i prowadziły już 18:10. Siatkarki z Polski utrzymały wysoką zaliczkę do końca drugiego seta, którego wygrały 25:14.

Polki rewelacyjnie otworzyły trzecią partię, dobra gra w bloku oraz w ofensywie Malwiny Smarzek skutkowały wyjściem podopiecznych Jacka Nawrockiego na trzypunktowe prowadzenie (3:0). Włoszki poprawiły swoją grę w defensywie, świetny atak Miryam Sylli w kontrze pozwolił siatkarkom z Półwyspu Apenińskiego doprowadzić do remisu (6:6), a po mocnym uderzeniu Anastasii Guerry z lewego skrzydła to zawodniczki prowadzone przez Davide Mazzantiego były o ,,oczko’’ przed Polkami (7:6). Środkowa część seta miała bardzo wyrównany przebieg, na drugiej przerwie technicznej Włoszki wygrywały dwoma punktami (16:14). Dobra postawa Miriam Sylli w polu serwisowym oraz w ofensywie skutkowała zbudowaniem przez Włoszki czteropunktowej zaliczki (18:14), którą powiększyły za sprawą kłopotów w przyjęciu Agaty Witkowskiej (21:16). Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego dominowały w końcówce trzeciej odsłony spotkania i odniosły pewne zwycięstwo  (25:19).

Biało-czerwone świetnie otworzyły czwartego seta, dzięki rewelacyjnym zagrywkom Agnieszki Kąkolewskiej Polki zbudowały trzypunktowe prowadzenie (6:3). Reprezentantki Polski grały nieźle w bloku, w ofensywie przebudziła się Malwina Smarzek, co pozwoliło podopiecznym Jacka Nawrockiego utrzymać kilkupunktową przewagę (12:9), którą powiększyły za sprawą skutecznych serwisów kapitan reprezentacji Polski (14:10). Biało-czerwone poszły za ciosem, efektowny atak Gabrieli Polańskiej w kontrze pozwolił im  na zbudowanie pięciu ,,oczek’’ zaliczki (17:12). O sobie dały znać kłopoty z przyjęciem zagrywek przeciwniczek, jednak świetna postawa w polu serwisowym oraz w ofensywie Natalii Mędrzyk pozwoliła Polkom wyjść z opresji (20:16). Zdeprymowane Włoszki zaczęły oddawać podopiecznym Jacka Nawrockiego coraz więcej punktów po błędach (24:16). Zwycięstwo biało-czerwonych w czwartej odsłonie spotkania zapewniła skutecznym atakiem Malwina Smarzek (25:17).

Polki rewelacyjnie weszły w decydującą odsłonę spotkania, kąśliwe zagrywki Marleny Pleśnierowicz sprawiały duże kłopot rywalkom. Biało-czerwone grały świetnie w bloku oraz w kontrataku, Włoszki zaczęły popełniać coraz więcej błędów, co pozwoliło podopiecznym Jacka Nawrockiego na zbudowanie pokaźnej zaliczki (4:0). Świetnie postawa na siatce Malwiny Smarzek oraz Agnieszki Kąkolewskiej skutkowała powiększeniem się dystansu dzielącego oba zespoły (7:1). Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego poprawiły swoją grę w defensywie i zaczęły odrabiać straty, za sprawą mocnego uderzenia z szóstej strefy Eleny Pietrini Włoszki zbliżyły się do naszych reprezentantek (5:8). Siatkarki Italii poszły za ciosem, as serwisowy Mariny Lubian pozwolił podopiecznym Davide Mazzantiego złapać kontakt z przeciwnikami (8:9), a po ,,czapie’’ na Malwinie Smarzek na tablicy wyników widniał remis (9:9). Dzięki kontrze skończonej przez swoją atakującą Polki miały piłki meczowe (14:12). Spotkanie zakończyła efektownym atakiem ze środka Agnieszka Kąkolewska (15:12).

Polska – Włochy 3:2
(21:25, 25:14, 19:25, 25:17, 15:12)

Polska: Pleśnierowicz (1), Kąkolewska (21), Efimienko-Młotkowska (3), Grajber (10), Mędrzyk (14), Smarzek (28), Witkowska (libero) oraz Nowicka, Łukasik (1) i Polańska (4)
Włochy: Ortolani (14), Malinov (1), Olivotto (1), Guerra (19), Lubian (12), Sylla (15), Parrocchiale (libero) oraz Pietrini (2), Cambi (1), Mingardi (1) i Fahrv