Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Piąte zwycięstwo z rzędu Polek

LN K: Piąte zwycięstwo z rzędu Polek

W drugim wtorkowym meczu turnieju w Wałbrzychu po obfitującym w emocje spotkaniu nasze reprezentantki pokonały Japonki 3:2. Biało-czerwone mogły zakończyć mecz już w 4. secie, lecz roztrwoniły siedmiopunktową przewagę i Japonki zdołały doprowadzić do tie-breaka. W nim lepsze okazały się podopieczne Jacka Nawrockiego, dla których to siódme zwycięstwo w Lidze Narodów.

Polki rewelacyjnie otworzyły spotkanie, trudne zagrywki Marleny Pleśnierowicz sprawiały dużo kłopotów rywalkom, które nie potrafiły skończyć ataku. Biało-czerwone wykorzystywały nadarzające się okazje w kontrze i błyskawicznie zbudowały przewagę (4:1), którą powiększyły po asie serwisowym naszej rozgrywającej (5:1). Gospodynie zaczęły popełniać coraz więcej błędów w ofensywie, miały problemy w przyjęciu i na tablicy wyników widniał remis (7:7). Środkowa część seta była bardzo wyrównana, oba zespoły grały punkt za punkt i na drugą przerwę techniczną siatkarki schodziły przy minimalnym prowadzeniu Japonek (16:15). Świetna gra Yuki Ishii w zagrywce oraz w kontrze dała zawodniczkom z Kraju Kwitnącej Wiśni trzypunktową zaliczkę (19:16). Nasze reprezentantki nie potrafiły skończyć pierwszej akcji, co skrzętnie wykorzystywały rywalki (22:17). Set zakończył się wysoką wygraną przyjezdnych (25:18).

Biało-czerwone lepiej weszły w drugą odsłonę spotkania, świetna gra Agnieszki Kąkolewskiej w kontrze skutkowała zbudowaniem przez gospodynie trzypunktowego prowadzenia (4:1). Kilka „oczek” w polu serwisowym oraz w ofensywie dołożyła Malwina Smarzek i na pierwszą przerwę Polki schodziły z pokaźną zaliczką (8:4). Świetna passa naszych reprezentantek trwała dalej, Japonki nie mogły znaleźć recepty na grę biało-czerwonych, a podopieczne Jacka Nawrockiego stopniowo powiększały przewagę (15:7). Zdeprymowane siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni popełniały dużo błędów i nie dały sobie szansy na odrobienie strat. Gospodynie utrzymały wysokie prowadzenie do końca drugiej partii, którą zakończyła asem serwisowym Natalia Mędrzyk (25:15).

Japonki lepiej weszły w trzeciego seta, nasze reprezentantki miały kłopoty ze skończeniem pierwszej akcji, co skutkowało ich dwupunktową stratą do rywalek (4:6). Skuteczne uderzenie w kontrze Malwiny Smarzek dało Polkom remis (8:8), a po punkcie zdobytym zagrywką przez Natalię Mędrzyk to podopieczne Jacka Nawrockiego miały jedno „oczko” więcej (10:9). Biało-czerwone poszły za ciosem, rewelacyjnie grały na siatce, co pozwoliło im szybko zbudować pokaźną zaliczkę (14:10). Wszystko wychodziło gospodyniom, Japonki nie potrafiły przełamać impasu w ofensywie. Nasze reprezentantki zaczęły oddawać rywalkom punkty po błędach, nie kończyły ataku, co skutkowało odrobieniem przez Japonki części strat (13:16), lecz Polki szybko opanowały nerwy i powróciły do wysokiego prowadzenia (19:13). Podopieczne Jacka Nawrockiego nie dały sobie zwycięstwa w trzeciej partii, którą zakończyła skutecznym atakiem Natalia Mędrzyk (25:16).

Początek czwartej odsłony spotkania należał do Polek, które dzięki świetnej postawie w polu serwisowym oraz w ofensywie zbudowały trzypunktowe prowadzenie (3:0). Biało-czerwone poszły za ciosem, dwie skuteczne akcje Malwiny Smarzek skutkowały zwiększeniem się dystansu dzielącego oba zespoły (6:1). Nasze reprezentantki grały jak z nut, stopniowo powiększały przewagę, dzięki dobrej, mądrej grze w każdym elemencie (11:4). Japonki nie zamierzały składać broni, zaczęły czytać grę gospodyń, po bloku Haruyo Shimamury na Malwinie Smarzek siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni traciły już tylko cztery „oczka” (13:17). Polki zaczęły oddawać rywalkom punkty po błędach, swoje w polu serwisowym dołożyła Sarina Koga, co zmusiło Jacka Nawrockiego do zmian (16:17). Świetna passa zawodniczek z Azji trwała dalej, po skutecznym ataku z prawego skrzydła nasze rywalki objęły prowadzenie (20:19). Rewelacyjna gra w kontrze Ai Kurogo pozwoliła Japonkom zbudować pokaźną zaliczkę (23:19). Polki były bezradne w końcówce, czwarta odsłona spotkania zakończyła się zwycięstwem siatkarek z Azji (25:21).

Początek tie-breaka był bardzo wyrównany, obie drużyny pewnie kończyły swoje pierwsze akcje i gra toczyła się punkt za punkt aż do zmiany stron (7:8). Żaden z zespołów nie chciał odpuszczać, siatkarki zaciekle walczyły o każdą piłkę i stworzyły emocjonujące widowisko. Kontra skończona przez Malwinę Smarzek skutkowała powrotem Polek na prowadzenie (11:10), a mocny atak Natalii Mędrzyk dał biało-czerwonym dwa „oczka” zaliczki (13:11). Wygrana przepychanka na siatce przez Japonki pozwoliła zawodniczkom z Azji doprowadzić do remisu (13:13). Po potężnym uderzeniu naszej atakującej biało-czerwone miały piłkę meczową (14:13), lecz gospodynie jej nie wykorzystały i gra toczyła się na przewagi (14:14). Spotkanie zakończyło się po autowym ataku zawodniczek z Kraju Kwitnącej Wiśni (16:14)

Polska – Japonia 3:2
(18:25, 25:15, 25:16, 21:25, 16:14)

Polska: Pleśnierowicz (3), Kąkolewska (14), Efimienko-Młotkowska (9), Grajber (11), Mędrzyk (16), Smarzek (33), Stenzel (libero) oraz M. Łukasik (1), Nowicka, Bociek i Murek
Japonia: Koga (19), Iwasaka (1), Ishii (7), Shimamura (14), Tominaga (2), Kurogo (14), Inoue (libero) oraz Uchiseto (2), Tashiro (1), Nabeya, Akutagawa (4) i Shinnabe (5)