Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K Kortrijk: Słabsza dyspozycja Polek w starciu z Serbkami

LN K Kortrijk: Słabsza dyspozycja Polek w starciu z Serbkami

W pierwszym starciu Siatkarskiej Ligi Narodów kobiet w belgijskim Kortrijk biało-czerwone rywalizowały z mistrzyniami świata. Polki nie były w stanie zaprezentować swoich atutów. Popełniały sporo błędów, nie kończyły ataków, co natychmiast wykorzystywały ich przeciwniczki. Potrzebowały zaledwie trzech setów, by cieszyć się ze zwycięstwa. Podopieczne Jacka Nawrockiego najbliżej triumfu były w premierowej odsłonie, jednak przegrały ją po walce na przewagi. Serbki tym samym przerwały serię pięciu zwycięstw z rzędu Polek.

As Mai Aleksić otworzył pojedynek. Początkowo Polki nie ustrzegły się prostych błędów, po ataku Jeleny Blagojević Serbki prowadziły 7:4. Przy zagrywkach Martyny Grajber biało-czerwone zaliczyły efektowną serię, odwracając wynik na 8:7. Passę atakiem przerwała dopiero Ana Bjelica. W kolejnych akcjach trwała gra na styku (11:12). Polki miały problemy z przyjęciem, co odbijało się na ich skuteczności w ataku. Po drugiej stronie siatki sprytnie grała Blagojević, co pozwoliło Serbkom odskoczyć na 16:14. Po przerwie technicznej również siatkarki z Serbii nie ustrzegły się prostych błędów, po autowym ataku Katariny Lazović na tablicy wyników pojawił się remis (17:17). W kolejnych akcjach stopniowo inicjatywę przejmowały Polki. Skuteczny kontratak Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej powiększył prowadzenie biało-czerwonych a drugi czas wykorzystał serbski szkoleniowiec (23:20). Po przerwie siatkarki z Serbii odrobiły większość strat (22:23). Polki nie wykorzystały dwóch piłek setowych, przy stanie 24:24 o czas poprosił trener Nawrocki. W decydującym momencie skuteczniej zagrały Serbki a ich zwycięstwo przypieczętował autowy atak Natalii Mędrzyk.

Polki od początku drugiego seta nie wstrzymywały ręki w ataku, skuteczniej punktowała Malwina Smarzek. Podczas pierwszej przerwie technicznej, która nastąpiła po skutecznym ataku Natalii Mędrzyk, biało-czerwone prowadziły 8:5. Z czasem zaczął funkcjonować polski blok (10:7). Nie odpuszczała Katarina Lazović a gdy błędy zaczęły popełniać podopieczne Jacka Nawrockiego, na tablicy wyników pojawił się remis (8:12, 12:12). Serię rywalek przerwała dopiero kiwką Malwina Smarzek. Gdy po kolejnym błędzie Pleśnierowicz rywalki wyszły na prowadzenie, rozgrywająca została zmieniona przez Julię Nowicką (15:14). Serbki wykorzystywały kontrataki, dzięki czemu wyszły na prowadzenie (15:16, 19:18). Po szczęśliwym asie Mai Aleksić o czas poprosił Jacek Nawrocki (21:19). Polki nie pomagały sobie popełniając proste błędy. W decydującym momencie warunki dyktowały Serbki, które wygrały po kiwce Lazović.

Z nową energią Polki weszły w kolejną odsłonę, po kontrataku Martyny Grajber biało-czerwone prowadziły 5:2. Atak w antenkę Blagojević dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej (5:8). Po serii problemów Polek wynik odwrócił się, po zatrzymanym ataku Smarzek, Pleśnierowicz wróciła na boisko (6:9, 10:9). Dopiero blok biało-czerwonych pozwolił zrobić przejście (10:10). Obie drużyny grały falami, nie brakowało prostych pomyłek. Autowy atak Efimienko-Młotkowskiej sprowadził drużyny na kolejną regulaminową przerwę, podczas której Serbki prowadziły 16:13. Dobre kontrataki Smarzek i zagranie Efimienko-Młotkowskiej sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis (16:16). Po drugiej stronie siatki brylowała Bjelica (18:16). Mimo starań Polki nie potrafiły odwrócić wyniku na swoją korzyść (19:19). Biało-czerwone do końca walczyły, po skutecznym kontrataku Magdaleny Stysiak o czas poprosił jeszcze serbski szkoleniowiec (23:22). Po przerwie skutecznie kiwnęła Sladjana Mirković a w kolejnej akcji rozgrywająca przypieczętowała zwycięstwo asem serwisowym.

Serbia – Polska 3:0
(27:25, 25:21, 25:22)

Serbia: Lazović (18), Blagojević (13), Bjelica (12), Aleksić (7), Popović (5), Mirković (3), Pusić (libero) oraz Antanasijević, Savić i Kubura
Polska: Smarzek (19), Mędrzyk (11), Efimienko-Młotkowska (8), Grajber (4), Kąkolewska (3), Pleśnierowicz (2), Stenzel (libero) oraz Nowicka (2), Alagierska (2), Stysiak (1) i Witkowska