Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Kortrijk: Belgijki w trzech setach lepsze od Rosjanek

LN K Kortrijk: Belgijki w trzech setach lepsze od Rosjanek

W drugim meczu w belgijskim Kortrijk miejscowe podejmowały Rosjanki. Podobnie jak w meczu Polek z Serbkami, do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były tylko trzy sety. Jedną z wyróżniających się zawodniczek była Kaja Grobelna, zdobywczyni 14 oczek. Najlepiej punktującą była jednak Britt Herbots.

Początek spotkania miał niezwykle wyrównany przebieg, a żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie choćby dwupunktowej przewagi. Po zagraniu Kai Grobelnej na pierwszej przerwie technicznej prowadziły gospodynie 8:7. Dopiero wykorzystany kontratak na lewym skrzydle przez Britt Herbots pozwolił Belgijkom uzyskać dwa ,,oczka” więcej od swoich rywalek, ale błąd przekroczenia linii trzeciego metra przez Grobelną doprowadził do remisu po 12. Oba zespoły popełniały sporo błędów własnych, dzięki czemu mimo wyrównanego wyniku nie było to porywające widowisko. As serwisowy Tatiany Jurinskai dawał Rosjankom prowadzenie 16:15, ale kiedy punktową zagrywką popisała się Grobelna musiały oddać je swoim przeciwniczkom. Gra w dalszym ciągu toczyła się punkt za punkt i dopiero pomyłka w ataku Ksenii Parubec sprawiła, że podopieczne Gerta Vande Broeka były w lepszej sytuacji w premierowej odsłonie spotkania. Dodatkowo kiedy potrójny blok zatrzymał Parubets stało się jasne, że przyjezdnym będzie niezwykle trudno ugrać coś jeszcze w tej partii (23:20). Do końca seta nic się nie zmieniło, dzięki czemu miejscowe mogły się cieszyć z wygrania pierwszej części meczu do 22.

Drugiego seta od prowadzenia 3:0 rozpoczęły gospodynie, ale szybko dały się dogonić swoim rywalkom i ponownie punkty zdobywane były naprzemiennie przez obie ekipy. Identycznie jak w poprzedniej partii na pierwszej przerwie technicznej prowadziły Belgijki 8:7, a po błędzie przełożenia rąk na drugą stronę siatki przez Tatiane Romanową nawet 11:9. Jednak trzy kolejne ,,oczka” padły łupem ich przeciwniczek i wszystko wskazywało, że zwycięzca tego seta zostanie wyłoniony dopiero w jego końcówce. Kolejny autowy atak Ksenii Parubec plus mocne zbicie ze środka siatki Marlies Janssens, a chwilę później as serwisowy tej zawodniczki sprawiły, że na tablicy wyników zrobiło się 19:16. Dodatkowo kiedy piłka po zagrywce Britt Herbots przetoczyła się po siatce i spadła po stronie rosyjskiej różnica ta jeszcze wzrosła. Czas wzięty przez Wadima Pankowa na niewiele się zdał i po zagraniu w taśmę Parubec gospodynie prowadziły w całym spotkaniu już 2:0.

Dwie punktowe zagrywki Angeliny Lazarenko pozwoliły przyjezdnym dobrze otworzyć tego seta (1:3), ale lepiej dysponowane tego dnia Belgijki szybko doprowadziły do wyrównania. Krótka seria straconych punktów, która się im przytrafiła w jednym ustawieniu sprawiła, że po raz kolejny musiały gonić swoje rywalki (6:9). Ciężar gry w ataku w dużej mierze wzięła na siebie Britt Herbots, dzielnie wspierana przez Kaję Grobelną i to ich dobre zagrania spowodowały, że ich drużyna mogła nawiązać kontakt z rywalkami. Do remisu po 15 doprowadziła Marlies Janssens swoją zagrywką i po raz kolejny stał się jasne, że ponownie wszystko rozstrzygnie się w końcowych fragmentach seta. Decydujący dla losów tej partii okazał się podwójny blok pary Janssens-Van Gestel na Ksenii Parubec, a po czasie wziętym przez Pankowa skończona przechodząca piłka przez Janssens (23:20). Przewaga ta okazała się wystarczająca i po uderzeniu Grobelnej zza linii trzeciego metra gospodynie mogły się cieszyć ze zwycięstwa 3:0. Belgijki w środowym spotkaniu będą rywalkami biało-czerwonych.

Belgia – Rosja 3:0
(25:22, 25:20, 25:22)

Belgia: Herbots (20), Grobelna (14), Janssens (11), Van Gestel (7), Sobolska, Van De Vyver, Guilliams (libero), Valkenborg (libero) oraz Van Avermaet i Stragier
Rosja: Jurinskaja (11), Parubec (9), Jefimowa (8), Chaleckaja (8), Lazarenko (3), Orłowa, Romanowa, Czikrizowa (libero) oraz Gałkina (libero), Kurilo (4), Kotikowa (2), Rysewa i Russu