Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Jiangmen: Turczynki w trzech setach pokonały zespół USA

LN K Jiangmen: Turczynki w trzech setach pokonały zespół USA

Kolejne zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów odniosła reprezentacja Turcji, która na inaugurację turnieju w Jiangmen rozprawiła się z Amerykankami. Najwięcej walki było w trzeciej odsłonie, którą ekipa USA przegrała po walce na przewagi. Turczynki z dziewięcioma zwycięstwami na koncie są na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej Ligi Narodów siatkarek.

Reprezentacja Turcji rozpoczęła spotkanie od skutecznego bloku. Zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych od samego początku miały problemy i nie kończyły ataku w pierwszej akcji, zaś rywalki systematycznie powiększały swoje prowadzenie. Kiedy kolejny punkt zdobyła Ebrar Karakurt, tablica wyników pokazywała już (1:4) dla Turcji. Po chwili Fatma Yildirim dołożyła jeszcze asa serwisowego (1:5). Drużyna z Turcji na pierwszej przerwie technicznej wygrywała już 8:2, a gdy Lauren Gibbemeyer pochwaliła się pojedynczym blokiem było 11:6, ale nadal USA nie mogły znaleźć sposobu na poprawę swojej gry w ataku. Przy wyniku 12:7 na korzyść Turcji o czas poprosił szkoleniowiec Karch Kiraly. Mecz stał się bardziej wyrównany i widać było, że ekipa z USA wróciła do gry, ale trwało to tylko moment. Turcja szybka wróciła do swojej pełnej koncentracji i nie dawała już szans na zmniejszenie różnicy. Amerykanki poprawiły swoją skuteczność i odrabiały straty do przeciwniczek, jednak cały czas komfort gry miały Turczynki. Serie błędów po stronie amerykańskiej przyczyniły się do zdecydowanego prowadzenia rywalek (13:20). Niemoc swojego zespołu przełamała jeszcze Jordan Larson, ale to Turcja musiała już tylko postawić kropkę nad i, aby zakończyć seta. Pierwsza część meczu zakończyła się wynikiem 15:25 dla drużyny Guidetti Giovanniego.

Druga partia była bardziej wyrównana, ale także od samego początku zespół ze Stanów Zjednoczonych musiał niwelować straty. Po skutecznym ataku Heleigh Washington USA złapały oczko kontaktowe (5:6), ale Turcja nie pozwalała na doprowadzenie do remisu i po dobrej zagrywce zespół na pierwszą przerwę techniczną schodził z prowadzeniem 8:5. Chociaż dobrze wyglądało przyjęcie Amerykanek to zawodniczki nie wykorzystywały tego w grze w ataku. Tylko początek drugiego seta był zacięty. Turcja wróciła do swojej gry i kontynuowała koncert. Drużyna ze Stanów Zjednoczonych popełniała proste błędy, na co zareagował trener zespołu, prosząc o chwilę przerwy (8:13), ale niewiele to zmieniło w grze jego podopiecznych. Przy zagrywce w siatkę trafiła Lauren Carlini i zawodniczki z Turcji wygrały 25:17, a w całym spotkaniu prowadziły już 2:0.

Trzeci set był wyrównany i zespoły grały na zasadzie punkt za punkt. Amerykanki przystąpiły mocno skoncentrowane, nie popełniały już tak wiele błędów, co od razu przełożyło się na wynik. Na drugiej przerwie technicznej Turcja prowadziła różnicą trzech oczek (16:13), ale USA były mocno zmotywowane do walki i wierzyły w odwrócenie losów meczu. Końcówka trzeciej partii była bardzo nerwowa, Turcja wygrywała tylko jednym punktem 20:19. W decydującym momencie po stronie amerykańskiej zawodniczki popełniły błąd dotknięcia siatki i piłkę setową miały Turczynki. Chiaka Ogbogu szczęśliwie jednak zdobyła punkt i obie drużyny walczyły na przewagi. Ostateczne pojedynek zakończyła Fatma Yildirim i Turcja wygrała z USA 3:0.

USA – Turcja 0:3
(15:25, 17:25, 25:27)

USA: Robinson (8), Washington (5), Gibbemeyer (3), Larson (3), Lowe (3), Lloyd (1), Lake (libero) oraz Thompson (7), Bartsch-Hackley (4), Ogbogu (4) i Carlini
Turcja: Karakurt (23), Yildirim (12), Gunes (11), Ismailoglu (8), Caliskan (7), Ozbay (3), Sarioğlu (libero) oraz Ercan