Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Ekipa USA lepsza od Brazylii, Chiny za silne dla Rosji

LN K: Ekipa USA lepsza od Brazylii, Chiny za silne dla Rosji

W spotkaniu na szczycie Siatkarskiej Ligi Narodów kobiet drużyna ze Stanów Zjednoczonych pokonała Brazylijki, zgarniając komplet punktów i umacniając się na pozycji liderek tabeli. Brazylijskie siatkarki w tym meczu zdołały urwać rywalkom tylko jednego seta. W drugim ciekawym spotkaniu w tym turnieju chiński zespół pokonał w minimalnej liczbie setów reprezentację Rosji.

Brazylijki miały spore problemy już na samym początku spotkania. Słabo w ataku radziła sobie Monique Marinho Pavao, nie lepiej spisywała się Gabriela Braga Guimaraes. Z tego względu szkoleniowiec ekipy z Ameryki Południowej dość szybko decydował się na zmiany. Na boisku dość dobrze odnalazła się Ana Carolina Da Silva i to głównie dzięki niej set pierwszy zakończył się wynikiem na styku. Amerykanki grały jak z nut, choć momentami łapały je przestoje w ataku, to szybko nadrabiały je blokiem. Mimo to nie wystarczyło tej gry w partii numer dwa. Brazylijski zespół w ważnym momencie zagrał dobrze w kontrze i w bloku, a ekipa z USA nie skończyła swoich akcji. To pozwoliło brazylijskiej drużynie wygrać.

W dwóch kolejnych partiach Amerykanki nie pozwoliły rywalkom na wiele. Udanie atakowała Jordan Larson, a Lauren Gibbemeyer nie tylko punktowała atakiem, ale była sporym utrapieniem dla atakujących przeciwniczek. Jej skuteczne akcje w bloku nakręcały grę zespołu z USA. Od początku trzeciej odsłony swoją szansę otrzymała także Kelly Murphy, która równie skutecznie spisywała się w natarciu i zdobyła kilka ważnych punktów.

W całym starciu Amerykanki były zdecydowanie lepsze w ataku, punktując tym elementem 61 razy, przy zaledwie 47 udanych akcjach reprezentacji Brazylii. Ich błędy własne sprawiły jednak, że „kanarkowe” były w stanie powalczyć w dwóch pierwszych setach. Co prawda brazylijski zespół zapisał na swoim koncie cztery punktujące zagrywki, przy trzech udanych przeciwniczek, ale akurat w tym spotkaniu ten element nie miał największego znaczenia.

USA – Brazylia 3:1
(25:23, 26:28, 25:21, 25:18)

USA: Gibbemeyer (16), Larson (16), Akinradewo (13), Hill (12), Drews (8), Lloyd (3), Robinson (libero) oraz Bartsch-Hackley (1) i Murphy (8)
Brazylia: Francisco (12), Da Silva (8), Caixeta (5), Ratzke (4), Guimaraes (3), Correa (1), Pinto (libero) oraz Carneiro, Leao (1), Montibeller (2), Marinho (5), Costa (6) i Carolina (15)

Drugi mecz tego dnia zdecydowanie lepiej potoczył się dla Chinek. Trener Jenny Lang Ping od początku sezonu mogła nieco rotować składem, gdyż zawodniczki z Państwa Środka mają już zapewniony awans do turnieju finałowego (będą gospodarzem) i nie inaczej było także tym razem.

Chinki dosyć pewnie rozpoczęły spotkanie z Rosjankami i szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie. W rezultacie wygrały pierwszego seta pewnie, 25:21. Jeszcze łatwiejsze zadanie podopieczne Lang Ping miały w drugiej partii, w której oddały rywalkom zaledwie 19 oczek. Azjatkom próbowały dotrzymywać kroku tylko Irina Woronkowa (15 punktów w całym meczu) oraz Ksenia Parubiec (13 oczek). Wśród Chinek prym wiodła niezawodna Xiaotong Liu – zdobywczyni 15 punktów.

W rezultacie zawodniczki z Chin postawiły kropkę nad i, triumfując w trzeciej odsłonie 25:22, zasłużenie inkasując komplet trzech oczek.

Co ciekawe było to szóste zwycięstwo Chinek w ostatnich siedmiu potyczkach z reprezentacją Sbornej. Chinki z dorobkiem 20 punktów plasują się na 6. miejscu w tabeli. Rosjanki mają trzy oczka mniej i są siódme.

Chiny – Rosja 3:0
(25:21, 25:19, 25:22)

Chiny: Liu (15), Yuan (14), Zhu (13), Gong, Yan (6), Ding (1), Wang (libero) oraz Lin (libero), Yang, Yao i Hu
Rosja: Woronkowa (14), Parubiec (13), Jefimowa (6), Małych (6), Liubuszkina (4), Romanowa (3), Kutikowa (libero) oraz Kurnosowa (libero), Kotikowa (4), Biriukowa (2) i  Łazarenko