Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Brasilia: Zwycięstwa Dominikany z Rosją i Brazylii z Chinami

LN K Brasilia: Zwycięstwa Dominikany z Rosją i Brazylii z Chinami

Dość niespodziewanie w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Brasilii siatkarki Dominikany pokonały 3:1 Rosję. Rosjanki przyleciały do Brazylii wprawdzie w dość eksperymentalnym składzie, jednak taki wynik brzmi sensacyjnie. W drugim meczu gospodynie nie dały szans reprezentacji Chin. Canarinhes pewnie pokonały aktualne mistrzynie olimpijskie i brązowe medalistki mistrzostw świata w trzech setach.

Pierwszy mecz turnieju w Brasilii rozpoczął się dość pechowo dla zespołu Dominikany, bowiem już przy stanie 4:4 kontuzji doznała Jineiry Martinez. Uraz na szczęście nie okazał się groźny i zawodniczka mogła kontynuować grę. Po wyrównanym początku jako pierwsze odskoczyły rywalkom Rosjanki, które po ataku Mariji Chaleckajej prowadziły 11:9. Dominikanki dzięki skuteczności Brayelin Martinez natychmiast odrobiły tę stratę i wyszły na prowadzenie 12:11. W końcówce zespół z Ameryki Środkowej znów odskoczyły rywalkom i po dwóch świetnych zbiciach Gaili Gonzalez prowadził 21:17. Rosjanki zdołały jeszcze doprowadzić do remisu, po czym przytrafiła im się seria prostych błędów. Seta wynikiem 25:21 dla Dominikany zakończył as serwisowy Bethanii De La Cruz.

Również początek drugiego seta był wyrównany i zespoły walczyły dość długo punkt za punkt. Pierwsze doskoczył rywalkom siatkarki Sbornej, które po skutecznej zagrywce Walerii Zajcewej wyszły na prowadzenie 12:9. Rosjanki powiększyły swoją przewagę dzięki atakom Tatiany Jurinskajej i w pewnym momencie prowadziły już 17:12, ale Dominikanki zaczęły odrabiać straty. W ataku coraz lepiej spisywały się Brayelin Martinez oraz Bethania De La Cruz i przewaga zespołu rosyjskiego stopniała do jednego punktu (22:21). W końcówce jednak przypomniała o sobie Jurinskaja i Sborna wygrała tego seta do 22, wyrównując stan spotkania.

Seria błędów z obu stron siatki na początku trzeciego seta sprawiła, że zrobiło się na boisku nieco nerwowo. Pierwsze opanowały się siatkarki Dominikany, które po ataku Bethanii De La Cruz prowadziły 8:5. Rosjanki szybko jednak odrobiły straty, doprowadzając do remisu 10:10. Od stanu 13:13 trzy punkty z rzędu zdobyły siatkarki z Ameryki Środkowej, w czym duża zasługa Yonkairy Peny. Po jej kolejnym skutecznym zbiciu było już 19:14 dla Dominikany. W końcówce Rosjanki okazały się już bezradne wobec coraz skuteczniej grających rywalek. Po ataku Brayelin Martinez Dominikana miała piłkę setową przy stanie 24:18, a po chwili as serwisowy Yonkairy Peny zakończył tego seta i podopieczne trenera Marcosa Kwieka po raz drugi w tym meczu objęły prowadzenie.

Dominikanki wyśmienicie rozpoczęły czwartą partię i błyskawicznie wyszły na prowadzenie 7:1. Od stanu 12:5 dla rywalek Sborna rzuciła się do odrabiania strat, a sygnał do ataku dały Margarita Kuriło i Marija Chaleckaja. Rosjanki systematycznie goniły rywala i po skutecznym bloku Jekateriny Jefimowej ich strata wynosiła już tylko jeden punkt (15:16). Świetnie na siatce spisywała się Tatiana Jurinskaja i to Sborna wyszła w końcówce na prowadzenie 19:17. Gdy wydawało się, że Rosjanki doprowadzą do tie-breaka, przebudziły się Dominikanki, które zdołały doprowadzić do zaciętej końcówki na przewagi. W niej siatkarki z Rosji nie wykorzystały dwóch piłek setowych. Od stanu 26:25 dla Rosji skutecznymi atakami popisały się Brayelin Martinez i Jineiry Martinez, a po chwili autowy atak Jurinskajej dał zwycięstwo zespołowi Dominikany w czwartym secie i w całym meczu 3:1.

Dominikana – Rosja 3:1
(25:21, 22:25, 25:18, 28:26)

Dominikana: Martinez B. (24), De La Cruz (12), Arias Perez (10), Rivera (9), Martinez J. (9), Marte Frica (4), Martinez L. (libero) oraz Peña (7), Gonzalez (2) i Perez
Rosja: Kuriło (22), Jurinskaja (16), Chaleckaja (15), Zajcewa (9), Jefimowa (6), Romanowa, Kurnosowa (libero) oraz Czikrizowa (libero), Martwiejewa (1) i Lazarenko

W drugim meczu reprezentacja Brazylii zmierzyła się a aktualnymi mistrzyniami olimpijskimi, Chinkami. Wzajemne badanie trwało do stanu 8:7 w pierwszym secie. Potem seria czterech punktów z rzędu, w tym dwóch ataków Gabrieli Bragi Guimaraes dały Canarinhes pięciopunktową przewagę. Brazylijki wyczuły swoją szansę i wykorzystywały słabe strony rywalek. Po ataku Any Pauli Borgo prowadziły już 17:9 i tej przewagi nie oddały do końca seta. Atak Mary Ferreiry Leao zakończył tego seta zdecydowanym zwycięstwem gospodyń 25:15.

Chinki dobrze weszły w drugiego seta wygrywając trzy pierwsze akcje, ale gospodynie dość szybko wróciły do gry i doprowadziły do remisu 7:7. Do stanu 15:15 prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i kibice oglądali ciekawy fragment gry, w który żadna z drużyn nie mogła sobie wypracować większej przewagi. Od stanu 19:19 dwie kolejne akcje wygrały Canarinhes, potem skutecznie zaatakowała Liu Yanhan i… to było wszystko, co mogły zdziałać w tym secie siatkarki z Azji. Dobre ataki Amandy Francisco i kończące zbicie Any Pauli Borgo dały Brazylijkom wygraną w tym secie do 21 i prowadzenie w meczu 2:0.

Nadzieję Azjatkom mógł jeszcze dać początek trzeciego seta, w którym po ataku Diao Linyu prowadziły 4:2. Canarinhes szybko jednak uporządkowały swoją grę, odrobiły niewielką stratę i to one wyszły na prowadzenie 7:5. Seria sześciu punktów z rzędu pozwoliła podopiecznym trenera Ze Roberto odskoczyć rywalkom na bezpieczny dystans (13:6), a Chinki były już bezradne. Po dwóch skutecznych atakach Mary Ferreiry Leao Brazylia prowadziła 19:11 i pewnie zmierzała do wygranej w tym meczu. Mistrzynie olimpijskie zerwały się jednak jeszcze do odrabiania strat i wykorzystując błędy gospodyń doprowadziły do wyniku 18:21. Końcówka jednak należała już do siatkarek z Brazylii. Świetnie w ataku spisywała się Ana Paula Borgo i to jej atak zakończył tę partię wynikiem 25:21 dla gospodyń. Canarinhes pewnie wygrały swój pierwszy mecz w tegorocznej Lidze Narodów 3:0.

Brazylia – Chiny 3:0
(25:15, 25:21, 25:21)

Brazylia: Gabriela (20), Ana Paula (16), Mara (12), Ana Beatriz (9), Amanda (5), Macris (1), Leia (libero) oraz Lorenne (1), Julia i Roberta
Chiny: Chunlei Zeng (10), Qingqing Du (7), Hanyu Yang (6), Linyu Diao (5), Mingyuan Hu (2), Fang Duan, Li Lin (libero) oraz Yanhan Liu (11), Yuanyuan Wang (5) i Yixin Zheng