Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Brasilia. Druga porażka Chinek, Dominikana pokonała Brazylię

LN K Brasilia. Druga porażka Chinek, Dominikana pokonała Brazylię

Na turnieju w Brasili nie przestają zaskakiwać siatkarki Dominikany. Po pokonaniu reprezentacji Rosji w drugim dniu wygrały 3:1 z Brazylią i mają na swoim koncie komplet punktów. Bez zwycięstwa pozostają Chinki, które tym razem uległy Sbornej. Chociaż wyniki turnieju w Brasili mogą zaskakiwać, to trzeba pamiętać, że w zasadzie tylko Dominikana przyjechała tam w najsilniejszym swoim składzie.

Zarówno Chinki jak i Rosjanki po porażkach w pierwszych meczach turnieju w Brasilii pragnęły pierwszego zwycięstwa i pierwszych punktów w tegorocznej Lidze Narodów. Świetnie w mecz weszły Azjatki, które rozpoczęły od prowadzenia 3:0, a po dwóch skutecznych atakach Zeng Chunlei prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. W pewnym momencie przewaga Chinek wynosiła już 4 punkty, ale Sborna zwarła szeregi i powoli odrabiała straty. Po asie serwisowym Tatiany Romanowej Rosjanki prowadziły już na drugiej przerwie technicznej 16:15, a po chwili ta zawodniczka popisała się dwoma kolejnymi punktowymi zagrywkami. Podopieczne trenera Alexandra Krasilnikowa nie oddały już tej przewagi i piłkę setową miały już przy stanie 24:20. Chinki zdobyły jeszcze dwa punkty, ale po chwili atak Tatiany Jurinskajej zakończył pierwszego seta.

Początek drugiego seta znów należał do siatkarek z Państwa Środka, które na przerwie technicznej miały dwa punkty przewagi (8:6). Rosjanki dogoniły rywala, ale nagle stanęły, co Azjatki wykorzystały doskonale. Chinki świetnie grały blokiem i na drugiej przerwie technicznej prowadziły już 16:10. Od stanu 20:16 dla rywalek Rosjanki nie były już w stanie zdobyć punktów. Były bezradne wobec ataków rywalek, same też popełniały proste błędy i po skutecznym bloku Wang Yuanyuan przegrały drugiego seta do 16.

Na początku trzeciego seta świetnie atakowała Duan Fang i dzięki niej reprezentacja chin prowadziła już 4:1. Kolejne pięć wymian wygrały jednak Rosjanki i to one prowadziły jednym punktem na przerwie technicznej po ataku Angeliny Lazarenko. Do kolejnej przerwy technicznej Sborna powiększyła swoją przewagę do trzech punktów, a po powrocie na boisko jeszcze bardziej powiększyły swoją przewagę i po ataku Margarity Kuriło prowadziły już 19:14. W końcówce Chinki nie były już w stanie odwrócić losów tego seta. Siatkarki Rosji wygrały do 16 rewanżując się za porażkę z drugiego seta i ponownie objęły prowadzenie w meczu.

Sborna będąc na fali rozpoczęła czwartego seta od prowadzenia 3:0, ale na pierwszej przerwie technicznej to Chinki miały punkt przewagi. Po ataku Zeng Chunlei Azjatki prowadziły już 11:8 ale seria czterech punktów z rzędu znów pozwoliła wyjść na prowadzenie Rosjankom. Świetnie w tej części meczu spisywała się Jekaterina Jefimowa. W końcówce znów na prowadzenie wyszły Chinki i przy prowadzeniu 21:18 powoli myślały już o tie-breaku. Przy stanie 22:20 dla rywalek świetnym atakiem popisała się Sofia Kuzniecowa, po chwili skutecznie atakowały również Jefimowa i Tatiana Jurinskaja i to Rosjanki prowadziły 23:22. Atak Liu Yanhan dał Azjatkom remis, ale potem atak Jefimowej dał Sbornej piłkę meczową. Rosjanki wykorzystały ją w następnej akcji, a zbicie rywalek blokiem zatrzymała Jurinskaja. Sborna wygrała 25:23 i całe spotkanie 3:1, zapisując na swoim koncie pierwsze trzy punkty w Lidze Narodów.

Chiny – Rosja 1:3
(22:25, 25:16, 16:25, 23:25)

Chiny: Yanhan Liu (17), Chunlei Zeng (14), Yuanyuan Wang (6), Linyu Diao (5), Hanyu Yang (3), Qingqing Du, Li Lin (libero) oraz Mingyuan Hu (9), Fang Duan (8), Yan Sun i Feifan Ni
Rosja: Jurinskaja (17), Kuriło (16), Jefimowa (14), Chaleckaja (13), Romanowa (8), Zajcewa, Czikirizowa (libero) oraz Kurnosowa (libero), Lazarenko (4), Kuzniecowa (2), Martwiejewa (2), Worobiejewa i Russu

Reprezentacja Dominikany przystąpiła do meczu z Brazylią podbudowana zwycięstwem z Chinkami. Podopieczne Marcosa Kwieka rozpoczęły pierwszego seta od prowadzenia 4:1. Po obu stronach trwał festiwal błędów, ale Dominikanki utrzymały jednopunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Obraz gry nie zmieniał się, nadal oba zespoły większość punktów zdobywały po błędach rywalek, a prowadzenie przechodziło z rak do rąk. Na drugiej przerwie technicznej to Canarinhes prowadziły 16:15. Od stanu 18:17 dla rywalek Dominikanki zdobyły trzy punkty z rzędu, ale gospodynie po punktowej zagrywce Macris Cameiro znów doprowadziły do remisu (20:20). W końcówce z bardzo dobrej strony pokazała się Gaila Gonzales, a zwycięstwo reprezentacji Dominikany w tym secie dała zepsuta zagrywka Any Pauli. Na początku drugiego seta przypomniała o sobie Brayelin Martinez, a Canarinhes cały czas popełniały proste błędy i na pierwszej przerwie technicznej już traciły trzy punkty do rywalek. Znów pełno było błędów technicznych po obu stronach siatki, w zespole brazylijskim z dobrej strony pokazała się Gabriela Braga Guimaraes, ale to Dominikana cały czas utrzymywała kilkupunktową przewagę (16:13). Seria pięciu punktów z rzędu dała podopiecznym trenera Kwieka prowadzenie 21:14 i spokojną końcówkę seta. Mimo błędów Dominikana wygrała drugą partię do 20 po skutecznym ataku Jineiry Martinez.

Brazylijki otrząsnęły się na początku trzeciej partii. Skuteczne w ataku były Gabriela Guimaraes oraz Ana Paula Borgo i gospodynie wyszły na prowadzenie 8:4. Straciły jednak tę przewagę, nie potrafiąc zatrzymać Bethanii De La Cruz i Brayelin Martinez. Dominikanki odrobiły straty i wyszły na jednopunktowe prowadzenie na drugiej przerwie technicznej. Gdy gospodynie przegrywały 18:20 wydawało się, że mecz zaraz zakończy się trzysetowym zwycięstwem siatkarek z Ameryki Środkowej, jednak końcówka należała do Canarinhes. Przy stanie 23:22 skutecznym atakiem popisała się Mara Ferreira Leao, a po chwili skuteczny blok Any Beatriz Correy zakończył trzecią partię wynikiem 25:22 dla Brazylii, która przedłużyła swoje szanse na punkty w tym meczu. Na początku czwartego seta Dominikanki zdobywały punkty seriami i to one zeszły na przerwę techniczną prowadząc 8:6. Doskonała seria ataku Gabrieli Guimares pozwoliła Brazylijkom odrobić straty i wyjść na prowadzenie 15:11. Gdy po przerwie technicznej gospodynie prowadziły 17:13 wydawało się, że będą w stanie doprowadzić do tie-breaka. Dominikanki dzięki skutecznej grze Bethanii De La Cruz zaczęły jednak odrabiać straty i w końcówce to one wyszły na prowadzenie 23:22. Zespół Brazylii w końcówce na przewagi miał swoje szanse i piłki setowe, jednak ich nie wykorzystał. Przy stanie 26:26 najpierw skutecznie zaatakowała Gaila Gonzalez, a po chwili atak Yonkairy Paola Peña dał reprezentacji Dominikany zwycięstwo w tym secie i trzy punkty w całym spotkaniu.

Brazylia – Dominikana 1:3
(22:25, 20:25, 25:22, 26:28)

Brazylia: Gabriela (29), Ana Paula (12), Mara Ferreira (8), Ana Beatriz (7), Amanda (6), Macris (1), Leia (libero) oraz Lorennne (4), Roberta (1), Cristina (1), Julia Isabelle i Tainara
Dominikana: De La Cruz (20), Martinez B. (18), Martinez J. (13), Arias Perez (5), Marte Frica (4), Rivera (4), Martinez L. (libero) oraz Gonzalez (8), Peña Isabel (7), Rodriguez (2) i Perez Flores