Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K Boryeong: Dominikana pokonana, Polki o krok od Final Six

LN K Boryeong: Dominikana pokonana, Polki o krok od Final Six

Nieźle spisują się reprezentantki Polski na turnieju Ligi Narodów w koreańskim Boryeong. Po pokonaniu Japonii tym razem uporały się z groźną reprezentacją Dominikany pokonując ją po tie-breaku i są o krok od awansu do turnieju Final Six. Polki mogły ten mecz zakończyć w trzech setach, ale w końcówce trzeciej partii wyraźnie stanęły. Aby znaleźć się w gronie najlepszych zespołów tych rozgrywek biało-czerwone potrzebują zwycięstwa w meczu z najsłabszą Koreą Południową lub potknięcia Japonek w którymś z ostatnich dwóch spotkań.

Początek meczu był wyrównany. Po jednej stronie siatki wyróżniała się Ceneida Gonzalez Lopez, a po drugiej – Malwina Smarzek. To właśnie po zbiciu polskiej atakującej podopieczne Jacka Nawrockiego miały minimalną przewagę na pierwszym czasie technicznym. Po nim we znaki dała im się Lisvel Eve Mejia, a biało-czerwone psuły sporo zagrywek, przez co nie mogły odskoczyć od rywalek. Dopiero udana kontra Smarzek dała im dwa oczka przewagi. Chwilę później dołożyły szczelny blok, a skuteczne zbicie Magdaleny Stysiak pozwoliło im kontrolować grę. W końcówce dobrymi zagrywkami popisała się Julia Nowicka, a rywalki nie miały za wiele do powiedzenia. Ostatecznie Agnieszka Kąkolewska przypieczętowała pewną wygraną Polek w premierowej odsłonie (25:18).

W pierwszej fazie drugiego seta walka toczyła się cios za cios. We znaki biało-czerwonym zaczęła dawać się jednak Bethania De La Cruz, a dzięki blokowi Dominikanki odskoczyły na dwa oczka. ale as serwisowy Stysiak pozwolił Polkom szybko wrócić do gry. Z biegiem czasu zaczęły one przejmować inicjatywę na boisku. Dominikanki popełniały coraz więcej prostych błędów, a Polki grały cierpliwie. Po asie serwisowym Klaudii Alagierskiej zbudowały sobie już czteropunktowe prowadzenie. Dołożyły szczelny blok, a rywalki zaczęły się gubić. Do walki próbowała poderwać je Jineiry Martinez, ale jej koleżanki popełniały proste błędy. W końcówce przypomniała o sobie Smarzek, a popsuta zagrywka przeciwniczek dała Polkom zwycięstwo (25:20).

W trzeciego seta lepiej weszły Dominikanki, ale przy zagrywce Stysiak biało-czerwone szybko wróciły do gry. W kolejnych minutach gra obu zespołów była dość szarpana, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Kłopoty Polek w przyjęciu oraz zbicie De La Cruz sprawiło, że to podopieczne trenera Kwieka miały dwa oczka przewagi. Wprawdzie blok pozwolił biało-czerwonym doprowadzić do remisu, ale na drugim czasie technicznym ponownie w lepszej sytuacji były rywalki, które prowadziły 16:14. Jednak biało-czerwone nie odpuszczały, a blok znowu dał im remis. Im bliżej końca seta, tym Dominikanki popełniały coraz więcej prostych błędów, a Polki prowadziły już 21:18. W końcówce jednak zupełnie stanęły. Martinez doprowadziła do remisu, a błędy podopiecznych Jacka Nawrockiego sprawiły, że przeciwniczki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę (25:23).

Początek czwartej odsłony należał do biało-czerwonych, które podrażnione porażka w poprzedniej partii zaczęły budować sobie przewagę. po zbiciu Smarzek miały pięć oczek przewagi, ale Dominikanki nie zamierzały odpuszczać. Do walki poderwała je Gonzalez, a po bloku na Stysiak miały już tylko punkt straty do rywalek. Polki na chwile się poderwały, wyszły na prowadzenie 16:12, ale sama Smarzek nie była w stanie utrzymać tej przewagi. Udane zagrania De La Cruz doprowadziły do remisu, a pomyłka w ataku polskiej atakującej spowodowała, że inicjatywę zaczęły przejmować Dominikanki. Im bliżej końca seta, tym biało-czerwone miały coraz większe problemy w ataku. Zawodziła też asekuracja, a po bloku na Smarzek rywalki doprowadziły do tie-breaka (25:22).

Tie-break zaczął się od walki cios za cios, ale blok Polek oraz as serwisowy Stysiak sprawiły, że podopieczne Jacka Nawrockiego zaczęły odskakiwać od przeciwniczek. Po zbiciu Smarzek na zmianie stron miały cztery oczka przewagi. Jednak ich proste błędy dały nadzieję Dominikankom na powrót do gry. Dopiero szczelny blok zaczął przybliżać biało-czerwone do sukcesu. Wprawdzie doszło do walki na przewagi, ale Stysiak postawiła kropkę nad i w całym meczu (17:15).

Polska – Dominikana 3:2
(25:18, 25:20, 23:25, 22:25, 17:15)

Polska: Smarzek (34), Stysiak (23), Grajjber (9), Kąkolewska (7), Efimienko-Młotkowska (5), Nowicka (4), Stenzel 9libero) oraz Witkowska (4), Alagierska (1), Mędrzyk i Różański
Dominikana: De La Cruz De Peña (19), Gonzalez (14), Rivera (12), Eve Mejia (9), Arias Perez (5), Marte Frica (2), Rodriguez Y. (libero) oraz Martinez J. (13), Rodriguez M., Perez Flores, Martinez L. (libero) i Peña Isabel