Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K Apeldoorn: Triumf Polek nad Bułgarkami, świetny występ Smarzek

LN K Apeldoorn: Triumf Polek nad Bułgarkami, świetny występ Smarzek

Premierowa odsłona starcia w Apeldoorn nie skończyła się po myśli Polek, choć w końcówce niewiele im zabrakło, by przejąć inicjatywę. Bułgarki wygrały tę część meczu, jednak na więcej nasze reprezentantki już im nie pozwoliły. Warto odnotować, że w czwartym secie przegrywały 1:6, by ostatecznie triumfować 25:17. Fantastyczne zawody rozegrała Malwina Smarzek, zdobywczyni aż 41 oczek.

Świetnie w spotkanie weszła Malwina Smarzek, która zdobyła pierwsze pięć punktów dla reprezentacji Polski, co dawało im prowadzenie 5:3. Kiedy w kolejnej akcji Martyna Grajber postawiła skuteczny blok wydawało się, że przewaga ta będzie się jeszcze zwiększać, ale na pierwszej przerwie technicznej po zagraniu Miry Todorowej to Bułgarki miały ,,oczko” więcej. Gra w tym fragmencie seta się wyrównała i żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie choćby dwóch punktów różnicy. Dopiero atak blok-aut Grajber sprawił, że na tablicy wyników było 13:15, jednak blok Marii Danchewy na Smarzek ponownie doprowadził do remisu. Świetnie wykorzystany kontratak przez Natalię Mędrzyk pozwolił biało-czerwonym wypracować sobie dwupunktowy zapas, ale po czasie wziętym przez Ivana Petkowa został on roztrwoniony. Mimo, że to podopieczne Jacka Nawrockiego miały cały czas przewagę to trzy ostatnie akcje przegrały. Dwa dobre zagrania Gergany Dimitrowej oraz kolejny blok Danchewy sprawiły, że to zawodniczki z Bałkanów mogły się cieszyć z wygrania premierowej odsłony spotkania 25:23.

Po autowym zagraniu Agnieszki Kąkolewskiej Bułgarki szybko wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie, ale po serii dobrych zagrań Malwiny Smarzek oraz Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej stan rywalizacji wyrównał się. Podobnie jak w pierwszej partii gra toczyła się punkt za punkt i dopiero przy zagrywkach Marleny Pleśnierowicz Polki odskoczyły od swoich rywalek. Najpierw nasza rozgrywająca posłała asa serwisowego, a chwilę później kolejny popis swoich umiejętności zaprezentowała Smarzek. Niekwestionowana liderka polskiej kadry skończyła dwa ataki z rzędu, do tego dołożyła punktowy blok i było 14:9. Kiedy wydawało się, że biało-czerwone pewnie zmierzają do doprowadzenia do remisu w całym meczu najpierw Smarzek, a kilka akcji później Natalia Mędrzyk nie poradziły sobie z blokiem (18:20). To właśnie za sprawą tego elementu siatkarki Petkowa zdołały nawiązać kontakt punktowy, ale w końcówce seta polska reprezentacja wyraźnie przyspieszyła i ostatecznie po autowym uderzeniu Gargany Dimitrowej zdołała wygrać partię do 21.

Malwina Smarzek po dwóch setach miała na swoim koncie już 21 punktów. Ten fantastyczny wynik zdołała poprawić już w drugiej akcji kiedy wespół z Agnieszką Kakolewską zatrzymały Mirosławe Paskową. Szybko Bułgarka odpłaciła tym samym dając swojej drużynie prowadzenie 4:2. Na przerwie technicznej przewagę miały już Polki, którą jeszcze powiększyły za sprawą Smarzek (9:7). Pomyłka na lewym skrzydle Miry Todorowej sprawiła, że różnica ta wzrosła do czterech ,,oczek” i utrzymała się do końca seta. Wprawdzie siatkarki znad Bałkanów próbowały odrobić straty i po technicznym zagraniu na lewym skrzydle przez Paskową nieco je zmniejszyły, ale biało-czerwone całkowicie kontrolowały przebieg tej partii. W dalszym ciągu wszystkie niedokładne piłki kierowane były do Smarzek, która szalała na prawym skrzydle, dodatkowo wspierana przez koleżanki. Po ustawieniu podwójnego bloku nasze reprezentantki miały cztery piłki setowe, a ostatnią akcję wygrała Magdalena Stysiak wprowadzana na koniec każdej partii na wzmocnienie ataku.

W trzecim secie Malwina Smarzek dołożyła kolejnych trzynaście punktów do swojego dorobku. Jednak początek czwartego zaczął się dla Polek źle, gdyż po asie serwisowym Mirosławy Paskowej przegrywały 1:6. Gra Bułgarek całkowicie się załamała przy zagrywce Agnieszki Kąkolewskiej, dzięki czemu nasze przedstawicielki w jednym ustawieniu wygrały siedem akcji. Trio Smarzek-Alagierska-Grajber było na tyle czujne na siatce, że ich rywalki nie mogły ,,dobić” się do pomarańczowego, co siatkarki Nawrockiego świetnie wykorzystywały kończąc kontrataki. Dwa bloki Natalii Mędrzyk plus dodatkowo udany atak tej zawodniczki sprawiły, że sytuacja biało-czerwonych była wyśmienita (14:8). Zdominowały one swoje rywalki w każdym elemencie, szczególnie dobrze prezentując się w bloku. Po tym jak Mędrzyk skończyła swoją akcję z drugiej linii, przewaga Polek wynosiła aż dziesięć punktów i stało się jasne kto będzie zwycięzcą tego pojedynku. Do końca meczu niewiele się się zmieniło. Wprawdzie zawodniczki Petkowa zniwelowały odrobinę dzielącą oba zespoły różnicę, ale ostatecznie skończony atak przez Mędrzyk dał reprezentantkom Polski trzecią wygraną w tegorocznej Lidze Narodów Siatkarek.

Bułgaria – Polska 1:3
(25:23, 21:25, 21:25, 17:25)

Bułgaria: Dimitrowa G. (17), Paskowa (14), Dimitrowa  N. (10), Danczewa (8), Todorowa (8), Kitipowa (5), Todorowa (libero) oraz Dimitrowa S. (6), Chauszewa (1), Barakowa, Beczewa
Polska:  Smarzek (41), Mędrzyk (16), Grajber (8), Efimienko-Mlotkowska (5), Kąkolewska (4), Pleśnierowicz (1), Maj-Erwardt (libero) oraz Stysiak (4), Alagierska (2), Różański