Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Ankara: Sborna znów bez punktów, Turczynki lepsze od Niemek

LN K Ankara: Sborna znów bez punktów, Turczynki lepsze od Niemek

Reprezentacja Rosji już po raz czwarty w tegorocznej Lidze Narodów siatkarek zeszła z boiska pokonana. W Ankarze siatkarki Sbornej uległy 1:3 reprezentacji Japonii, dla której było to trzecie zwycięstwo w rozgrywkach. W drugim środowym meczu tego turnieju zajmujące 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Turczynki pokonały reprezentację Niemiec 3:0.

W Ankarze reprezentacja Japonii zmierzyła się ze Sborną, która jak do tej pory z czterech swoim meczów wygrała zaledwie jeden. Mecz rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt, a na pierwszej przerwie technicznej to Rosjanki minimalnie prowadziły 8:7. Po powrocie do gry zespół z Azji przejął inicjatywę i prowadzenie, ale skuteczny blok podopiecznych Aleksandra Krasilnikowa nie pozwalał im odskoczyć. Świetnie w ataku spisywała się Miwako Osanai i to głównie dzięki niej i Yuki Ishii Japonki na drugiej przerwie technicznej miały dwa punkty przewagi. Po powrocie na boisko Rosjanki znów odrobiły straty i zacięta walka trwała do stanu 21:20. Wówczas zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni przyspieszył i pierwszą piłkę setową miał już przy stanie 24:21. Wykorzystał drugą i objął prowadzenie w tym meczu.

Drugą partię Japonki rozpoczęły od mocnego uderzenia i prowadzenia 4:0. Gdyby nie Margarita Kuriło to ich przewaga byłaby na pierwszej przerwie technicznej jeszcze większa, ale Rosjanki wróciły do gry (8:4). Azjatki kontrolowały przebieg gry i wydarzenia na boisku, mając sporą przewagę w ataku. Z coraz lepszej strony pokazywała się Risa Shinnabe i podopieczne trenerki Nakady Kumi na drugiej przerwie technicznej miały pięć punktów przewagi (16:11). Wtedy to Sborna rzuciła się do odrabiania strat, a sygnał do ataku dały Kuriło i Tatiana Jurniskaja. Rosjanki odrobiły straty i błyskawicznie wyszły na prowadzenie 20:18, wykorzystując okres słabszej gry rywalek. W końcówce Azjatki próbowały jeszcze odwrócić losy tego seta, ale znów przypomniała o sobie Jekaterina Jefimowa i Sborna wygrała 25:23 po ataku z lewego skrzydła Kuriło, wyrównując tym samym stan meczu.

Początek trzeciej partii należał do Rosjanek, które coraz lepiej radziły sobie w bloku. Na przerwie technicznej Sborna miała cztery punkty przewagi, ale potem Japonki zaczęły odrabiać straty. Znów z dobrej strony pokazała się Risa Shinnabe i Azjatki szybko doprowadziły do remisu 12:12, po czym to one wykazując się dobrą skutecznością w ataku schodziły na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:13. Po stronie rosyjskiej dwoiła się i troiła Margarita Kuriło, ale Japonki utrzymywały cały czas bezpieczną przewagę, głównie dzięki atakom Shinnabe i Yuki Ishii (22:18). Sborna jak się okazało była już bezradna do końca seta, którego zespół z Azji wygrał do 18 i ponownie objął prowadzenie w meczu.

Zespół japoński kolejnego seta rozpoczął od prawdziwego knock outu, prowadząc 8:1. Rosjanki szybko jednak się otrząsnęły po tym ciosie i zaczęły odrabiać straty. Margarita Kuriło miała wsparcie w Angelinie Lazarenki i po chwili przewaga Azjatek stopniała do jednego punktu (10:9). Wtedy ponownie przebudziły się Yuki Ishii oraz Risa Shinnabe i Japonki znów odskoczyły rywalkom, prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:13. Sborna jednak nie ustawała w wysiłkach, by doprowadzić do tie-breaka. Znów zmniejszyła straty do jednego punktu (21:20), a w samej końcówce doprowadziła do remisu 23:23. W walce na przewagi znów jednak górą były Japonki i to one zgarnęły w tym meczu komplet punktów.

Japonia – Rosja 3:1
(25:22, 23:25, 25:18, 26:24)

Japonia: Shinnabe (17), Ishii (17), Akutagawa (15), Iwasaka (10), Osanai (10), Sato, Kobata (libero) oraz Kurogo (6), Koga, Miyashita i Nabeya
Rosja: Kuriło (22), Chaleckaja (13), Lazarenko (12), Jurinskaja (12), Jefimowa (11), Matwiejewa (2), Czikirizowa (libero) oraz Rysewa (1), Zajcewa, Worobiewa, Russu i Kuzniecowa

Mecz z reprezentacją Niemiec Turczynki rozpoczęły od prowadzenia 6:1 po ataku Meryem Boz, a gdy w pomyliła się Louisa Lippmann, Niemki przegrywały na pierwszej przerwie technicznej pięcioma punktami. W pewnym momencie przewaga podopiecznych trenera Giovanniego Guidettiego wzrosła do 9 punktów (15:6), a Boz była nie do zatrzymania na siatce. Zespół niemiecki rzucił się do odrabiania strat, wykorzystywał błędy rywalek i po niezłej serii czterech punktów z rzędu przegrywał już tylko 14:17. W końcówce Turczynki dały się dogonić, jednak od stanu 22:21 punktowały już tylko one. Dwa ataki Meryem Boz i zbicie Seymy Ercan dały im wygraną w pierwszej partii.

Drugiego seta zespół turecki rozpoczął od prowadzenia 5:0, a po ataku Meryem Boz schodził na przerwę techniczną przy stanie 8:2. W pewnym momencie straty Niemek sięgnęły już 10 punktów (3:13), a po ich stronie kończyła ataki tylko Louisa Lippmann. Po ataku Zehry Gunes Turcja prowadziła na drugiej przerwie technicznej 16:7 i nie dała się już dogonić do końca. Po zbiciu Fatmy Yildirim Turczynki miały piłkę setową przy wyniku 24:15, jeszcze rywalki obroniły się atakiem Nele Barber, ale po chwili ta zawodniczka zepsuła zagrywkę i było już 2:0.

Niemki dzielnie walczyły od początku seta trzeciego i na przerwę techniczną schodziły z zaledwie jednym punktem straty. Błędy własne i skuteczność rywale spowodowały, że zespół niemiecki znów zaczął odstawać i Turczynki na drugiej przerwie technicznej miały już sześc punktów więcej (16:10). Od stanu 21:15 punktowały już tylko podopieczne trenera Guidettiego. Świetne ataki Fatmy Yildirim i blok Zehry Gunes dały Turczynkom wygraną do 15 i pewne trzy punkty. Dzięki temu zespół turecki ma już na koncie cztery zwycięstwa w pięciu meczach Ligi Narodów.

Niemcy – Turcja 0:3
(21:25, 16:25, 15:25)

Niemcy: Lippmann (14), Gründing (2), Hanke, Poll, Stigrott, Imodu, Pogany (libero) oraz Schölzel (8), Drewniok (7), Orthmann (4), Barber (3) i Schwertmann
Turcja: Boz (17), Ercan (12), Gunes (10), Yildirim (10), Caliskan (7), Ozbay (1), Akoz (libero) oraz Dilik i Karakurt