Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K Ankara: Pierwsza wygrana Niemek, Turcja bez szans w starciu z Japonią

LN K Ankara: Pierwsza wygrana Niemek, Turcja bez szans w starciu z Japonią

Dość niespodziewanie siatkarki reprezentacji Rosji nie były w stanie ugrać ani jednego seta w starciu z Niemkami. Był to pierwszy mecz turnieju Ligi Narodów, który rozgrywany jest w Ankarze. W drugim pojedynku niepokonane dotąd Turczynki nie miały zbyt wiele do powiedzenia w starciu z Japonią.

Początek starcia Niemek z Rosjankami był bardzo wyrównany. W Sbornej wyróżniała się Margarita Kuriło, ale jej koleżanki popełniały sporo błędów, przez co wynik oscylował wokół remisu. Dopiero w środkowej fazie seta przewagę zaczęły zyskiwać Niemki, które mogły nadal liczyć na gro darmowych punktów, w ataku przyzwoicie radziła sobie Jana Franziska Poll, a przewaga między oboma zespołami wzrosła do pięciu oczek. Pojedyncze udane zagrania Angeliny Lazarenko nie były w stanie poderwać Rosjanek do walki, a ich rywalki do sukcesu prowadziła Louisa Lippmann. W końcówce Niemki dominowały na boisku. dołożyły szczelny blok, a Poll przypieczętowała ich wygraną w premierowej odsłonie (25:14).

Drugą partię od mocnego uderzenia zaczęły Rosjanki, które szybko wysforowały się na czteropunktowe prowadzenie. Ich przewaga nie trwała długo, bo rywalki dzięki blokowi wróciły do gry. W środkowej fazie seta do gry włączyła się Marie Schelzel, która wspierana przez Poll zaczęła budować nadwyżkę punktową po stronie naszych zachodnich sąsiadek. Ale Sborna nie zamierzała odpuszczać, a Marija Chaleckaja pomogła doprowadzić do remisu. Ale im bliżej końca seta, tym ponownie inicjatywę zaczęły przejmować Niemki. W końcówce udane zagrania Poll oraz Hanny Orthmann dały im zwycięstwo (25:21).

Od początku trzeciego seta obie drużyny szły łeb w łeb. Po jednej stronie siatki wyróżniała się Kuriło, a po drugiej duet Poll/Lippmann. Jednak Niemkom zaczęły się przytrafiać błędy, a Chaleckaja wyprowadziła rywalki na niewielkie prowadzenie. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, a na drugim czasie technicznym to Niemki wygrywały 16:15. Po nim Schelzel poderwała do walki koleżanki, a Niemki zbliżały się do sukcesu w całym meczu. W końcówce dzieliły one i rządziły na boisku, triumfując w trzeciej partii 25:20.

Rosja – Niemcy 0:3
(14:25, 21:25, 20:25)

Rosja: Kuriło (13), Chaleckaja (13), Lazarenko (6), Jefimowa (3), Jurnskaja (3), Rysewa, Czikirizowa (libero) i Krunosowa (libero), Kuźniecowa (1), Matwjewa (2) i Russu (3)
Niemcy: Poll (12), Lippmann (12), Scholzez (9), Grunding (9), Orthmann (8), Hanke (2), Durr (libero) oraz Barber

Japonki fatalnie weszły w mecz z Turczynkami. Miały duże problemy z przyjęciem, nadziewały się na blok rywalek, a królową pierwszych akcji była Zehra Gunes, która zbudowała przewagę siatkarek znad Bosforu. Z biegiem czasu Risa Shinabe i Ai Kurogo próbowały poderwać Azjatki do walki, ale wciąż inicjatywa należała do ich rywalek (16:11). Przez własne błędy Turczynki roztrwoniły przewagę, a udane zagrania Kurogo dały Azjatkom remis. W końcówce poszły one za ciosem, a Yuki Ishii przechyliła szalę zwycięstwa na stronę siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni (25:23).

Od początku drugiej partii Japonki poszły za ciosem. Duet Ishii/Shinabe pozwolił im szybko wypracować czteropunktowe prowadzenie. Z biegiem czasu w grze Turczynek zaczął funkcjonować blok, a Gunes na spółkę z Hande Baladin wzięły się do odrabiania strat, ale ta sztuka udała im się tylko częściowo (13:15). Nie mogły bowiem zatrzymać Kurogo, a same popełniały za dużo błędów, by myśleć o remisie. Do walki próbowała poderwać je Ebrar Karakurt, ale zbliżyły się do przeciwniczek co najwyżej na jedno oczko. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały Japonki, które do sukcesu poprowadziła Kurogo (25:22).

W pierwszej fazie trzeciej odsłony obie drużyny szły łeb w łeb, ale szczelny blok oraz udana kontra Mai Okumury spowodowały, że to Azjatki zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Turczynki miały coraz większe problemy w przyjęciu, a one przekładały się na niepewność w ataku. Z kolei Japonki broniły wiele piłek, a skuteczne zbicia Ishii i Kurogo powiększały ich przewagę. Im bliżej końca seta, tym siatkarki znad Bosforu popełniały więcej błędów, a udane kontry Ishii i Shinabe prowadziły Azjatki do pewnej wygranej. W końcówce dołożyły blok, a Turczynki nie miały już argumentów, by odwrócić losy spotkania. ostatecznie przegrały 14:25, a cały mecz 0:3.

Turcja – Japonia 0:3
(23:25, 22:25, 14:25)

Turcja: Gunes (17), Baladin (8), Karakurt (8), Caliskan (6), Ismailoglu (5), Ozbay (1), Akoz (libero) oraz Guveli (2), Dilik (1), Yildirim (1), Ercan i Boz
Japonia: Kurogo (20), Ishii (14), Shinnabe (10), Okumura (7), Iwasaka (2), Sato (1), Kobata (libero) oraz Miyashita i Nabeya